Návštěva očního lékaře nebo optometristy by měla být při podezření na zhoršení kvality zraku první volbou. Realita je ale taková, že lidé zdravotní prohlídky z nejrůznějších důvodů odkládají. Věděli jste, že existují způsoby, jak si podezření na některé změny týkající se zraku ověřit i doma? Které to jsou, představuje optometristka a vedoucí optiky Lentiamo Petra Průchová.
„Odhaduji, že v České republice je lidí s refrakční vadou zraku v různém stádiu asi 50 %, velká část z nich o ní ale neví, protože buď nikdy neviděli na 100 % a nemají srovnání, nebo se progrese dané vady děje velmi plíživě a chvíli trvá, než začne ovlivňovat každodenní život. Neléčení zrakových vad ale může do budoucna způsobit naprosto zbytečné zhoršení potíží. U většiny očních vad platí, že čím dříve je začnete korigovat, tím déle si udržíte kvalitnější vidění,” vysvětluje Petra Průchová.
Podle průzkumu STEM/MARK pro společnost Lentiamo z roku 2021 si ale 18 % Čechů nenechává vyšetřit zrak vůbec. Pokud si nejste jisti, zda je potřeba zajít na vyšetření ke specialistovi, vyzkoušejte si nejprve doma následující testy.
-
Krátkozrakost či dalekozrakost
Oficiální mobilní aplikace Světové zdravotnické organizace s názvem WHOeyes obsahuje jednoduché testy na prověření kvality zraku na krátkou i na delší vzdálenost (k testu na dálku potřebujete dalšího člověka) a zároveň v ní najdete i tipy pro zlepšení zdraví vašich očí. Aplikace je zdarma k dispozici v 6 jazycích a můžete si ji stáhnout na Google Play nebo App Store.
-
Makulární degenerace
Amslerův mřížkový test se používá k odhalení a sledování makulární degenerace, která je hlavní příčinou ztráty zraku u starších osob nad 60 let. Jednou z hlavních výhod testování pomocí Amslerovy mřížky je včasné odhalení potenciálních problémů se zrakem. Výsledky vás mohou upozornit na počátek vlhké makulární degenerace v časnějším, lépe léčitelném stadiu, což umožňuje rychlou léčbu a případnou prevenci další ztráty vidění. Test je vhodné provádět pravidelně, například jednou týdně. Návod najdete na blogu Lentiamo.cz a svoji mřížku si můžete stáhnout ve formátu PDF a vytisknout pro opakované použití.
-
Astigmatismus
Věděli jste, že asi 70 % všech nositelů brýlí trpí astigmatismem? Možná jste i vy jedním z nich? Jde o běžnou vadu zraku, která způsobuje potíže s viděním na blízko i na dálku, bolesti hlavy a rozmazané vidění a může postihnout osoby jakéhokoliv věku. Při podezření na tuto vadu si čekání na termín vyšetření u očního specialisty můžete zkrátit online testem na astigmatismus.
Paprskový test na astigmatismus
-
Zraková ostrost
Snellenovu tabuli pravděpodobně znáte od očního či praktického lékaře. Je tvořena deseti řádky velkých písmen, přičemž ta největší jsou nahoře. Velikost písmen se postupně zmenšuje, takže na každém dalším řádku je více písmen. I tuto tabuli si můžete vytisknout čas od času se otestovat doma. Návod, jak výsledky interpretovat, najdete v článku na Lentiamo.cz.
„Domácí oční testy by se měly používat jako doplněk, ne jako náhrada, komplexního vyšetření u specialisty. Jsou to nástroje určené k orientačnímu sledování změn vašeho zraku. Vždy se objednejte na oční vyšetření ke svému očnímu specialistovi, pokud máte obavy nebo chcete stanovit diagnózu,“ radí Petra Průchová. K vyšetření (měření) zraku jsou u nás kompetentní dvě profese – oční lékař (oftalmolog) nebo optometrista. V licencovaných optikách většinou nemusíte čekat na termín jako u lékaře a vyšetří vás na počkání.
Cena se pohybuje v řádu nižších stovek korun, některé optiky nabízí měření k nákupu brýlí zdarma. „V optikách Lentiamo v Praze, Brně a v Bratislavě stojí měření 390 Kč a při nákupu dioptrických brýlí je zdarma,” upřesňuje optometristka.