Každá žena, která se ocitla na cestě za vytouženým mateřstvím, ví, jak náročná a emocionálně vypjatá tato cesta může být. Moderní medicína však neustále posouvá hranice možného a přichází s inovacemi, které zvyšují šance na úspěch.
O tom, že v oblasti asistované reprodukce jsou moderní metody a inovace možná ještě důležitější než v jiném oboru medicíny, svědčí studie o vývoji IVF v posledním desetiletí, která vyšla v magazínu Human reproduction. Podle ní se v posledních deseti letech zvýšil počet živě narozených dětí po IVF o 31 procent. Důvodem jsou právě nové metody a inovace. „Úspěch léčby neplodnosti často závisí na detailní diagnostice a individuálním přístupu,“ vysvětluje zakladatel IVF centra Clayo Clinic Daniel Hlinka, který vyvinul hned několik špičkových metod v této oblasti. „Jedním z největších přínosů inovací je jejich schopnost cílit na konkrétní problémy, které dosud bylo obtížné řešit,“ popisuje Daniel Hlinka.
Takovým příkladem je třeba Sanakin® sérum. „Dokáže výrazně zvýšit kvalitu děložní výstelky a tím i šance na úspěšné uchycení embrya,“ vysvětluje embryolog Hlinka z Clayo Clinic.
Metoda je založená na využití séra bohatého na cytokiny, které se získává z vlastní krve pacientky. Tento přirozený přístup minimalizuje riziko alergických reakcí a zajišťuje, že tělo lépe reaguje na léčbu.
Další inovativní přístupy v léčbě neplodnosti
Mezi další průlomové technologie patří Optim ICSI. Unikátní léčebná metoda vyvinutá právě předním českým a slovenským embryologem Danielem Hlinkou je založená na monitoringu odebraných vajíček (oocytů) v laboratorním prostředí. Jde o neinvazivní postup využívající polarizační mikroskopii, který pomáhá přesně určit optimální stádium dozrání vajíčka vhodného k oplodnění metodou ICSI a tím maximalizuje počet kvalitních embryí, vhodných k transferu do dělohy a navyšuje průměrný počet cyklů zakončených úspěšným transferem z 47 % na 85 %.
Novou metodou je také tzv. ASET neboli Asynchronní transfer. “Při opakovaném selhání transferu kvalitních embryí doporučujeme transferovat různá embrya v různých stádiích vývoje. Jedno embryo je staré například 72 a druhé 120 hodin. Tím se pokryje delší doba implantačního okénka děložní sliznice a zvýší se šance na úspěšné uhnízdění,” popsal proces jeho autor Daniel Hlinka.
Dalším příkladem inovace je časosběrná technologie monitorování embryí, se kterou přišel také Daniel Hlinka. Tento přístup nazývaný Time-Lapse system umožňuje embryologům sledovat vývoj embryí v reálném čase a zajišťuje, že jsou vybrány ty nejperspektivnější embrya pro transfer. V neposlední řadě stojí za zmínku pokročilá metoda kryokonzervace nazývaná vitrifikace, která umožňuje uchování embryí, vajíček a spermií na neomezeně dlouhou dobu při zachování jejich kvality. „Tyto metody přináší nejen vyšší úspěšnost, ale také více možností pro páry, které čelí komplikovaným problémům,“ dodává Hlinka.
Věda a empatie v dokonalé rovnováze
Moderní léčba neplodnosti ale klade důraz nejen na moderní metody, ale také na lidský a empatický přístup, který je v oblasti asistované reprodukce velmi důležitý. „IVF proces je velmi psychicky náročný. Duševní pohoda je přitom pro úspěšné těhotenství klíčová. Naším úkolem je proto stát klientům vždy po boku, podporovat je, zodpovědět veškeré jejich dotazy a rozptýlit strachy,“ říká Daniel Hlinka. Tomu přizpůsobil také další rozvoj Clayo Clinic. “Na začátku příštího roku dokončíme Centrum komplexní podpory plodnosti. V nových prostorách klientům nabídneme holistický přístup zahrnující psychoterapii, fyzioterapii, relaxační prostory, akupunkturu, ženské kruhy, odborné semináře nebo cvičení podle Ludmily Mojžíšové. Každá pacientka je jedinečná a naše cíle jdou daleko za samotné výsledky laboratorních testů. Snažíme se rodinám pomoci splnit jejich sny,“ uzavírá Hlinka.