![Jak se žije s BAP : Horská dráha, aneb můj život s bipolárkou. 1 Bipolární afektivní porucha](https://i0.wp.com/life4you.cz/wp-content/uploads/2025/02/Bipolarni-afektivni-porucha.jpg?fit=1024%2C768&ssl=1)
Bipolární afektivní porucha (BAP), dříve známá jako maniodepresivní psychóza, je závažné duševní onemocnění, které postihuje náladu, myšlení a chování. Pro BAP je typické střídání nálad, které se nazývá mánie a deprese. Mánie je stav euforie, zvýšené energie, aktivity a sebevědomí. Člověk v mánii může být impulzivní, riskovat a mít problémy se spánkem. Mánie může být tak silná, že člověk ztratí kontakt s realitou a potřebuje hospitalizaci. Deprese je stav smutku, beznaděje, ztráty zájmu o aktivity a pocitu únavy. Člověk v depresi může mít problémy se spánkem, jídlem a koncentrací. Deprese může být tak silná, že člověk pomýšlí na sebevraždu.
Jaký je život s tímto onemocněním? Zeptali jsme se pana Petra, který se s touto nemocí několik let potýká.
„Těžko popsatelné téma a co se mně týká, tak se ho snažím alespoň trochu odlehčit pokud je to možné. Kdo trpí Bipolární asertivní poruchou určitě ví o čem je řeč. Je to opravdu jízda po horské dráze, stoupáte nahoru a padáte dolů, manické fáze střídají deprese a jen díky pravidelným návštěvám lékaře, přežívám v jakémsi snesitelném režimu. Je to opravdu rychlodráha, ale alespoň má jakési pevné koleje.
Touto nemoci trpěla řada známých osobností zmiňme alespoň Miloše Kopeckého, Petra Muka a mnoho dalších. Jedinou výhodou dá-li se to tak říci, alespoň u mne je paradoxně neskutečná kreativita a představivost. Díky tomu se mi povedlo navrhnout několik kalendářů, polepů na závodní auta, reklam a podobně. Ovšem naopak nevýhodou je, že když začnete něco tvořit a jednou přijde den, kdy je vše hotovo, tak najednou zničehonic končíte. Dál už to přestává opět dávat smysl a prvotní nadšení je rázem pryč. Mockrát jsem založil firmu, ale jak bylo vše připraveno a hotovo, tvůrčí práce v ten okamžik končila a byl rázem konec. Stále hledám nějaký budoucí smysl života.
Veliký problém je i najít správného partnera a vydržet spolu. Toto je těžší především pro toho druhého a musí se naučit s vámi jednat a chápat vaše niterné stavy. Musím přiznat, že mě to stálo dvě manželství. Dnes už se před světem dokážu schovat ( pokud je potřeba) do své malé bubliny.
Velikou nevýhodou BPA je závislost na návykových látkách. V kombinaci s léky je to velký problém. Sám jsem řešil závislost na alkoholu, která mě pomáhala alespoň na chvilku zapomenout na okolní svět…. a pokud nemáte někoho, kdo by vám poskytl v ten okamžik pomoc, jste ve velkém problému.
Mně osobně pomohla až návštěva na psychiatrii a důsledné braní léků. Léky vás asi úplně nevyléčí, ale dokáží alespoň ztlumit a udržet na kolejích.
Velká rada je, pokud máte opravdu příznaky lehce popsatelné u BPA nebo se utápite v depresích, neváhejte a navštivte lékaře. Mluvte o tom se svými blízkými, jsou to právě ti co vám rozumí a chápou vaše stavy. Držím palce Petr“