Začátek roku je doba nových předsevzetí. Jedním z nejčastějších bývá „začít cvičit“. Lidé, co se nikdy aktivně nehýbali nebo mají svalové potíže, by však dřív než do fitness centra měli zamířit na fyzioterapii.
„Při současném životním stylu zapomínáme používat své tělo přirozeně správně. Sedavé zaměstnání bývá častou příčinou vadného držení těla, které dále negativně ovlivňuje dýchání i aktivitu hlubokého stabilizačního systému. Téměř všichni pracovníci z kanceláří mají vytvořené svalové dysbalance, které se v případě nevhodného cvičení mohou ještě zvýraznit a vést až k vážnějším problémům s pohybovým aparátem,“ uvedla hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.
S PEVNÝM JÁDREM SE HUBNE A POSILUJE EFEKTIVNĚJI
Velkou chybou všech začínajících sportovců je podle fyzioterapeutky „přepálení“ zátěže. Lidé se obvykle do cvičení vrhají naplno a touží po brzkých výsledcích. Pokud ale na cvičení nebyli zvyklí a nedají svému tělu čas na postupnou adaptaci, mohou se měkké tkáně pohybového aparátu brzy přetížit. Málokdy také udrží správnou výchozí polohu pro cvik, zapomínají na strečink, nedokážou zapojit střed těla a tím ani techniku cvičení.
Všechny tyto „nešvary“ odbourává fyzioterapeutické cvičení, jehož charakter sahá mnohem dál, než je obecně známá rehabilitace či pomoc od bolesti svalového aparátu. Cviky jsou vždy navrženy odborníkem na míru po komplexním kineziologickém vyšetření. Funguje jako prevence proti projevům stárnutí, pomáhá zhubnout i posílit.
„Na úplném začátku by se měl člověk především zaměřit na cviky pro vybudování pevného a funkčního jádra – aktivovat stabilizátory pánve, hluboké svaly břišní, dolní fixátory lopatek, pánevní dno, krátké svaly v nejhlubší vrstvě podél páteře. Vhodným fyzioterapeutickým cvičením člověk získá dobře koordinované svalstvo tělesného jádra a jeho navazující posilování v těžších pozicích bude efektivnější a šetrnější k celému tělu,“ poukázala Iva Bílková.
DŮRAZ NA KVALITU POHYBU, NIKOLI KVANTITU
Cvičení v posilovnách mívá analytický charakter, což znamená, že se zaměřuje na posílení vždy jen jedné svalové skupiny. To je dobré pro pokročilé sportovce, ovšem ne pro začátečníky. Ti by se měli zaměřit na komplexnost pohybu a důležité zapojení všech svalových skupin, které se podílí na stabilizaci určitého pohybového segmentu.
„Při fyzioterapeutickém cvičení je kladen důraz na správné napřímení páteře, dýchání během cvičení, správnou stabilizaci kloubů i aktivaci hlubokého stabilizačního systému. Cílem je koordinovaná svalová souhra a odstranění svalových dysbalancí. Vzniká správná koordinace prováděných pohybů a dochází ke správnému sílení svalů. Při pravidelném fyzio cvičení se formují kosti, kloubní plochy a velikosti a tvary svalového bříška,“ popsala Iva Bílková výhody intenzivního cvičení pod dohledem fyzioterapeuta.
PATOLOGICKÉ NÁVYKY, KTERÉ JE TŘEBA ODBOURAT
Lidé si během svého života pěstují řadu patologických návyků, které se následně promítají také do nesprávného cvičení a dál se prohlubují. „Mezi nejčastější patří špatný dechový stereotyp, kdy cvičenec dýchá do horní části hrudníku a neubrání se tendenci zvedat ramena, což vede k přetížení krční a hrudní páteře. Převažovat by mělo dýchání břišní a brániční, kdy nám bránice, která funguje jako píst, pomáhá udržovat správnou stabilizaci bederního úseku páteře,“ upozornila Iva Bílková.
Dalším patologickým jevem je „syndrom otevřených nůžek“, kdy při sedu nebo stoji cvičenec neudrží správné držení páteře s využitím nitrobřišního tlaku – pánev překlápí dopředu, žebra se mu zvedají nahoru a dochází k přetěžování přechodu hrudní a bederní páteře, kde cítí tendenci se zalamovat. „Takto nezvládnutá základní pozice s vyřazeným hlubokým stabilizačním systémem během cvičení vede k přetěžování meziobratlových plotének a může vyústit až v jejich výhřez,“ varovala Iva Bílková. „Časté je také zvedání ramen nahoru a jejich předsouvání dopředu, kdy se styčné kloubní plochy nedotýkají největší plochou. To může při opakovaných pohybech vést až k porušení měkkých tkání ramenního kloubu,“ dodala.
Zdroj: www.fyzioklinika.cz