Zatímco v minulých letech rostl s blížícím se koncem prázdnin zájem rodičů o školní aktovky a pomůcky, letos by vedle penálu nebo pravítka měl být v nákupním košíku i dětský respirátor. Cena takového respirátoru? Zhruba 100 korun.
Vybavte se včas respirátory pro děti, radí výrobci ochranných pomůcek. Situace kolem koronaviru se neustále vyvíjí a je dobré být připraven na všechny možné scénáře. I v tomto případě je ale dobré obracet se na ověřené výrobce respirátorů. S nelegálními a nekvalitními respirátory se totiž s blížícím se podzimem budeme setkávat stále častěji.
„Dětské respirátory se dají pořídit od 85 do 12O korun za kus. Cena se odvíjí podle toho, zda rodiče upřednostňují ochrannou třídu FFP2 nebo FFP3 a jestli si vyberou variantu s ventilkem nebo bez ventilku,“ informuje Martin Trojan, obchodní ředitel společnosti Moldex.
Respirátor – pro neočkované děti dobré řešení
Dosavadní zkušenosti s pandemií ukazují, že roušky ani nekvalitní nedoléhající respirátory nefungují, a tím ohrožují děti. Jaký respirátor tedy vybrat? Důležité je, aby byl respirátor s velmi nízkým odporem při dýchání – to znamená, aby dobře těsnil ale zároveň se dítěti komfortně dýchalo po delší dobu. Takový respirátor malý školák nemusí kvůli sníženému komfortu sundávat. Samozřejmě se dá opakovaně použít a dekontaminovat.
„Zatím je dětských respirátorů dostatek. Zvýšený zájem o jejich nákup očekáváme ke konci prázdnin. Je ale dobré myslet už teď právě na to, že drtivá většina dětí není očkovaných a kvalitní český respirátor je od mutací, jako je delta, ochrání lépe než klasické roušky,“ dodává Trojan.
Základní rady při výběru dětského respirátoru
Je dobré dbát na to, aby měl respirátor velikost odpovídající rozměru dětského obličeje a tvarovaný design zajišťující dokonalé utěsnění. Neméně důležité je, aby byl respirátor tvořený, pokud možno, skládanou filtrační látkou, která zajistí nižší odbor vzduchu, a tím příjemné dýchání po delší dobu
„Patentovaná technologie filtrace se vyznačuje několikanásobně větším povrchem filtrační látky než u běžných respirátorů. Tím zajišťuje menší dýchací odpor, což vede ke komfortnějšímu dýchání po celou dobu vyučování,“ dodává Trojan.
V jakém případě je pro školáka povinný respirátor?
Pokud se žák základní či střední školy se na začátku září neotestuje antigenními testy na covid-19 (v termínech 1. nebo 2. září, 6. a 9. září), bude muset mít ve škole po celou dobu ochranu dýchacích cest. Jak to bude s dalším povinným nošením respirátorů?
„Záležet bude na aktuální situaci a vývoji především kolem mutace delta a jak se k tomu postaví Ministerstvo zdravotnictví. Je velmi pravděpodobné, že u neočkovaných dětí bude po celou dobu vyučování povinná ochrana dýchacích cest,“ uzavírá Trojan.