Dobrovolnický spolek Medici na ulici pomáhá lidem bez domova, kterým nabízí základní zdravotní péči. Studenti tří lékařských fakult vyrážejí do pražských ulic, kde nabízejí zdravotnickou pomoc těm, kteří ji potřebují, ale kvůli sociálnímu vyloučení k ní často nemají přístup. V České republice dnes neexistuje systémová podpora zdravotní péče pro lidi bez domova ani podpora péče o jejich duševní zdraví. Tyto služby se tedy snaží suplovat neziskové organizace a dobrovolnické spolky, jako je například hnutí Medici na ulici.
Iniciativa Medici na ulici vznikl jako spolek studentů medicíny v roce 2016. Navázali tak iniciativu Medici pomáhají, kterou založila Andrea Pekárková, klíčová osobnost pouliční medicíny. Studenti poskytují základní ošetření zraněným či nemocným lidem bez domova pravidelně několik dní v týdnu. V Praze i v Brně dlouhodobě spolupracují se sociálními pracovníky nízkoprahových služeb. V obou městech byly zřízené nízkoprahové ošetřovny a Medici na ulici jsou také součástí terénních programů.
„Před dvěma týdny jsme našli klientku s bércovými vředy od stehen až po nárty. Vzali jsme ji do nejbližšího zařízení Armády spásy, kde zrovna medici pracovali a mohli ji ošetřit,” zmiňuje zkušenosti s Mediky na ulici sociální pracovnice Lenka Kašíková ze sociální služby Neposeda, která se terénní práci s lidmi bez domova dlouhodobě věnuje. Kromě velkého počtu závislostí i zhoršeného zdraví je mezi lidmi bez domova dlouhodobě velmi vysoký i počet lidí s psychickými problémy a duševním onemocněním. Ani v tomto případě zde však neexistuje systematická podpora ze strany státu zaměřená specializovaně na tuto skupinu lidí.
„Práce Mediků na ulici spojuje potřebu lidí bez domova po pozornosti zdravotníků a nadšení a ideály studentů lékařských fakult. V naší zemi nám chybí strategie, která by na bezdomovectví dokázala reagovat v celé jeho komplexnosti. Je potřeba pečovat o fyzické a duševní zdraví těchto lidí a řešit jejich sociální vyloučenost,” říká spoluzakladatelka hnutí Rut Habartová, která se terénní práci dlouhodobě věnovala. Nyní je lékařkou Národního ústavu duševního zdraví a Kontaktního centra Sananim, kde se lidem bez domova stále věnuje.
Rut Habartová bude v pondělí 14. února v 19 hodin hostkou diskuzního setkání ČAS od ČASu, které v Knihovně Václava Havla pořádá Česká asociace streetwork. Diváci se dozví o motivaci pro práci na ulici a v nízkoprahu při studiu medicíny i proč by se mělo vedle zdravotnická péče pro lidi bez domova investovat i do péče o jejich duševní zdraví.
Foto: Ilustrační foto