Divadlo Na zábradlí se připravuje na svou pětašedesátou sezonu. V nadcházejícím roce uvede scénické provedení povídek finské autorky Rosy Liksom, dramatizaci bestselleru Dani Horákové O Pavlovi či Tolstého Vzkříšení v dramatizaci Armina Petrase.
Pražské Divadlo Na zábradlí zahájí v září již 65. sezonu a pro své návštěvníky tak chystá nejen nové inscenace, ale i bohatý doprovodný program. Už v září se diváci mohou těšit na zahájení sezony s tradičním přeplaváním Vltavy, ale také na jubilejní sté reprízy oblíbených inscenací kmenového režiséra Jana Mikuláška Hamleti a Požitkáři s patřičnými oslavami. V následujících měsících pak bude na repertoár divadla uvedeno několik výjimečných a na české scéně dosud nevídaných děl. „Žijeme ve virulentním světě plným změn, zcela nečekaných jednání, ve světě zvůle, ale i komiky a radosti. V příští divadelní sezoně nás čeká hned několik titulů, které budou nahlížet osobní lidské tragikomedie, zkázu i půvab mezilidských vztahů a skrze tyto vztahy budou bolestně a pravdivě reflektovat i poměry v současné společnosti. Těším se ale také na celou řadu doprovodných programů, setkávání s diváky, prohlubování našich zážitků, emocí a pohledů na svět,“ říká k nadcházející sezoně ředitel divadla Petr Štědroň.
První premiérou sezony bude nová inscenace Jana Mikuláška Medvěd s motorovou pilou a jiné podivuhodné příběhy, tentokrát na motivy krátkých povídek finské autorky Rosy Liksom.
Ve spolupráci s dramaturgem Borisem Jedinákem uvede v listopadu Mikulášek hudebně-scénickou koláž povídek na téma zdánlivě běžných životních situací, které však autorka podává s krutou upřímností a notnou dávkou černého humoru. „Na povídkách Rosy Liksom nás fascinuje jednak její neuvěřitelný nadhled, se kterým vykresluje většinou ne příliš šťastné osudy svých postav – outsiderů, a řadu jejich chybných rozhodnutí, a jednak způsob, jakým do krutých, černohumorných příběhů vtipně ukrývá často tíživá společenská a sociální témata. V povídkách, které se na první pohled mohou zdát být ,pouze’ brutálními anekdotami, sehrává ale svou důležitou roli nacionalismus, Liksom upozorňuje na závažné chyby v trestním systému, vzdělávání, nebo kriticky vykresluje nepoměrně odlišnou životní úroveň v metropoli a na venkově. Kombinací těchto dvou rovin, humoru a bolavých společenských témat, pro nás jevištní zpracování jejích povídek zapadá do dramaturgické linie Divadla Na zábradlí,“ vysvětluje Jedinák nejnovější dramaturgickou volbu. Novinka Divadla Na zábradlí pak slibuje i netradiční zážitek z hlediska samotného scénického tvaru – členové uměleckého souboru se divákům představí také jako hudebníci a pod vedením herce Vojtěcha Vondráčka doprovodí hereckou akci autorskými písněmi.
V druhé premiéře sezony se stejně jako v legendární inscenaci Zlatá šedesátá bude tvůrčí tým zabývat osobností filmového režiséra a scénáristy Pavla Juráčka.
Tentokrát však půjde o pohled z opačné strany – na rozdíl od „Šedesátek“, které jsou dramatizací Juráčkových deníků, vychází režisérka Anna Klimešová a dramaturg Petr Erbes z bestselleru O Pavlovi, jehož autorkou je Juráčkova třetí manželka Daňa Horáková. Dílo nominované na cenu Magnesia Litera za rok 2021 se věnuje postavě filmařského bonvivána v jeho soukromém životě a manželském pobytu v exilu a senzitivním ženským pohledem odkrývá Juráčkovy stinné stránky. Že půjde o něžnou a citlivou sondu do partnerského života v totalitě i zahraniční izolaci naznačuje také to, že režisérkou inscenace bude právě Anna Klimešová, jejíž dřívější práce na významných jevištích české příspěvkové i nezávislé scény vynikají důrazem na společenská témata i pečlivou prací s atmosférou okamžiku.
I v druhé polovině sezony čekají diváky Divadla Na zábradlí neotřelé divadelní zážitky – mezi novinky této pražské scény bude patřit inscenace s komorním obsazením s názvem Skokani.
V podání dlouholetých členů divadelního souboru Petra Čtvrtníčka a Jakuba Žáčka bude na jevišti Divadla Na zábradlí poprvé uveden dramatický text úspěšného českého spisovatele a scénáristy Jaroslava Rudiše, který svou novou hru píše hercům přímo na tělo. V červnu pak na Zábradlí vznikne další z adaptací velkých děl světové literatury – tentokrát půjde o román Lva Nikolajeviče Tolstého Vzkříšení v dosud na české scéně neuvedené dramatizaci německého dramatika Armina Petrase a překladu ředitele Divadla Na zábradlí Petra Štědroně. Režisér Jan Mikulášek tak naváže na svou režii Balzacových Ztracených iluzí a představí pražskému publiku palčivě aktuální kritiku ruské společnosti na pozadí bolestivého milostného vztahu. Poslední projekt Divadla Na zábradlí v nadcházející sezoně vznikne ve spolupráci s mladým režisérem a nedávným absolventem Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU Štěpánem Gajdošem, který na Zábradlí přinese čerstvý vítr v podobě imerzivní inscenace.
I v sezoně 2022/2023 plánuje Divadlo Na zábradlí pokračovat také v doprovodných programech – diváci se mohou těšit na diskuze a dramaturgické úvody, ale také na nové díly podcastu Úrodná půda či Kulisa, které budou nově vznikat živě ve formátu otevřených posezení se zaměstnanci divadla. Pětašedesátá sezona Divadla Na zábradlí tak slibuje řadu zážitků, o které není radno přijít – proto si užijte léto, odpočiňte si a držte se Zábradlí!