V rámci křtu knižní novinky Děvčátko a velký černý pes od známé české autorky Daniely Krolupperové přišel na řadu i dobrý skutek. V Útulku pro opuštěná zvířata Městské policie hl. m. Prahy filmová producentka Olga Menzelová a herec Karel Zima obdarovali opuštěná zvířata.
Přestože doba není pro nikoho příliš příznivá, na dobré skutky se stále prostor najde. Není proto divu, že do Útulku pro opuštěné zvířata Městské policie hl. m. Prahy v Troji přišly na křest knihy i známé osobnosti, aby podpořily nejen krásný knižní příběh o děvčátku, které zachránilo opuštěného pejska, ale i samotný útulek. Olga Menzelová a Karel Zima spolu s nakladatelstvím Albatros přišli totiž předat i krmení a pamlsky pro psy, o které se útulek v Troji stará.
„Když mě nakladatelství Albatros oslovilo, abych se stala součástí tak pěkné akce, neváhala jsem. Sama mám pejska a ke zvířatům mě pojí velká láska,“ přiznala Olga Menzelová, která dorazila na křest i se svou čtyřnohou kamarádkou Beky.
Vzhledem k tomu, že se sama Menzelová velmi aktivně zapojuje do různých charitativních projektů, oslovil ji i samotný knižní příběh. „Je skutečně důležité, aby vycházely knižní příběhy, které vedou děti k odpovědnosti a dobrým skutkům. Navíc knížka má velká písmena, tak se těším, jak si budeme s dcerou Aničkou společně číst,“ pochvalovala si producentka. Ta se aktuálně věnuje výstavě Energie a civilizace, která prostřednictvím čtyřiceti témat řeší způsoby využívání energie v historických, společenských, politických a technických souvislostech a nastiňuje jejich možné dopady na naši i budoucí generace.
Stejný pohled na pomoc opuštěným pejskům má i herec Karel Zima. Ten do útulku přišel se svou půlroční fenkou Růženkou, kterou také adoptoval. „Já jsem měl vždycky rád velké psy, ne tedy taková ta bojová plemena. No a co myslíte. Nakonec jsem si vybral maličkého pejska, ale co jsem měl dělat, když jsem viděl Růženku, byla to láska na první pohled,“ popsal herec, který mimo Komorní divadlo Kalich, Divadla na Fidlovačce, a dalších, hraje i v seriálech TV Prima jako je Slunečná či Jitřní Záře.
„Musím říct, že mě kniha oslovila mnoha směry. Nejen tím, že jde o pohádku pro děti i dospělé, ale i proto, že holčička se jmenuje Marika, jako moje milovaná sestra. Takže i to je pro mě důvod, proč jsem se stal kmotrem knihy,“ dodal s úsměvem Zima.
Ten má všeobecně k dobrý skutkům skutečně blízko. A ne jen tak k ledajakým. Sám totiž daroval vlastní ledvinu. S muzikantem Karlem Vaňkem ze skupiny 100 °C se dříve potkal párkrát na natáčení, kde se dozvěděl, že má polycystické onemocnění ledvin. Herec byl prý vhodný dárce a ani vteřinu neváhal. S Karlem Vaňkem se vídají, pouto, které darováním ledviny vzniklo, je zkrátka silné. Nejvíc ale Karla Zimu těší reakce lidí, které jejich příběh vyvolal. „Z nemocnice mi napsali, že se jim přihlásil další nepříbuzný dárce pro jinou pacientku. Tohle je ta obrovská přidaná hodnota. Je to víc, než kdybych vyhrál deset aut v loterii. Jsem šťastný, že mi Karel přišel do cesty. Jsem díky tomu mnohem bohatší,“ řekl herec, před kterým člověk musí skutečně smeknout.
Příběh v knížce Děvčátko a velký černý pes je doslova jedno velké dobrodružství s nejlepším přítelem člověka. Malá dívenka Marika, která je sirotek a má jen přísnou tetu, se kterou žije ve vesnici vysoko v horách, najde čtyřnohého miláčka. Bohužel teta jednoho dne zjistí, že Marika tajně krmí toulavého psa, a v návalu zlosti vyhodí děvčátko z domu. Tak začíná Maričina výprava k moři, o němž jí kdysi vyprávěla maminka. A když jí v nouzi pomůže starý známý zvířecí kamarád, je jasné, že společné putování musí mít šťastný konec. Pokud se totiž člověk vydá na cestu se spřízněnou duší, vždycky dojde k cíli.
„Příběh jsem napsala v době kovidu a je o skutečném pejskovi, kterého si adoptovala má dcera Viktorie. V knize pes jméno nemá, ale určitě by se jmenoval Hektor, jak se jmenuje právě pes mé dcery,“ přiznala spisovatelka Daniela Krolupperová, která své tři dcery vždy vedla k odpovědnosti. Samotný příběh věnovala autorka všem, kteří pomáhají zvířatům v nouzi.
Daniela Krolupperová (1969, Praha)
Píše knihy nejrůznějších žánrů pro děti všech věkových kategorií a mnohé z jejích titulů získaly ocenění. Od ukončení studia pracuje ve svobodném povolání jako překladatelka a tlumočnice ze severských jazyků. Její první knihy směřovaly k populárně-naučné literatuře (Proč mluvíme česky, Viropis), ale beletristické příběhy na sebe nenechaly dlouho čekat. Pro menší děti jsou to např. Sedmilhář Josífek, Policejní křeček, Kouzelná aktovka, trilogie o Bubáčkovi či Atlas strašidel. Pro starší čtenáře Společenstvo klíčníků, Zločin na Starém Městě pražském a další.
Útulek pro opuštěná zvířata Městské policie hl. m. Prahy Troja (PSI)
Do trojského útulku zavítá měsíčně kolem dvou tisíc návštěvníků a mnozí z nich si odtud odvážejí domů nového čtyřnohého kamaráda. Velký zájem je i o historii útulku. Stálá expozice, která mapuje vznik a vývoj útulku až po současnost, včetně fotografií z ničivé povodně v roce 2002, množstvím informací a zajímavých fotosnímků, jistě uspokojí každého návštěvníka. Jejich čtyřnozí kamarádi totiž s radostí a za každého počasí, přivítají mezi sebou každého návštěvníka, který za nimi do Tróje zavítá. Velmi rádi proto celoročně umožňuje útulek skupinám návštěvníků (cca 25 osob), prohlídku jejich zařízení. Termín návštěvy je nutné předem telefonicky domluvit na tel. čísle 222 02 5917. Na závěr loňského roku proběhl „Den otevřených dveří v trojském útulku“, spojený s nadílkou pro jejich čtyřnohé svěřence. Společně s dárci se snažili jejich „obyvatelům“ zpestřit vánoční svátky. Vaše dárečky (piškoty, krmivo, hračky, deky a mnoho dalších) jsou pro ně nezbytným přínosem a pro zvířátka velkým potěšením. Více o útulku a možnostech spolupráce se dočtete zde: www.upozpraha.cz
Fotografie: Albatros Media