Do jedné z nejpřitažlivějších českých lokalit právem přezdívané Moravské Toskánsko, dokonce přímo do jejího srdce – obce Šardice a okolí, zasadil oceňovaný režisér Bohdan Sláma děj svého nového koprodukčního filmu s pracovním názvem Sucho. Sláma točí znovu podle vlastního scénáře. Za své scénáře získal dosud čtyřikrát Českého lva a řadu zahraničních cen. Tentokrát jde o příběh dvou sousedských rodin, v nichž dominují otcové a jejich napjaté vztahy. Stejně jako do snímku Bába z ledu, podle akademiků nejlepšího filmu roku 2017, obsadil Sláma do svého nového autentického dramatu se situacemi na hraně černé grotesky výrazné herce v kombinaci s neokoukanými tvářemi i neherci.
Josef, charismatický otec rodiny a původně úspěšný IT manažer z města v podání Martina Pechláta, nutí svou rodinu ke svéráznému způsobu života na ostrůvku vegetace uprostřed monokulturních lánů. Ty necitlivým způsobem obhospodařuje majitel zemědělského podniku Marek Daniel jako Viktor, místní dříč, který je pod tlakem svého starého otce v roli Bolka Polívky. Viktor se nechce smířit s tím, že jeho jediný syn Míra obdivuje ekofarmáře Josefa a miluje i jeho dceru. Snaží se Míru získat pro rodinný podnik a vlastní způsob hospodaření. Dospívající Žofka pod vlivem událostí utíká do zahraničí „zachraňovat“ planetu, zatímco v její rodné vesnici ji citelně postrádá vlastní rodina, především její máma Eva, kterou ztvárňuje herečka Magdalena Borová. Role dospívajících teenagerů hrají Tomáš Sean Pšenička a Dorota Šlajerová, dále ve filmu diváci uvidí Judit Bárdos, Gabrielu Míčovou nebo Marii Ludvíkovou.
Velkou roli tu kromě vztahů hraje také krajina a voda. „Krajina se stává další postavou příběhu nejen tím, že se v ní všechno odehrává, ale tím, co se děje s ní. Jde tu o názorový rozpor dvou sousedských rodinných klanů, ve kterých dominují otcové. Snažíme se pochopit obě strany. Otázka přijmutí zodpovědnosti za krajinu je tu propojena s tématem přijmutí zodpovědnosti za mezilidské vztahy. Chci, aby film položil otázky a zároveň vedl k naději, kterou vidím v existenci lásky a trvalé péči o ni,“ řekl režisér Bohdan Sláma.
Malebně zvlněná část jižní Moravy, kde štáb točí, přirovnávaná k italskému Toskánsku, se nenachází nikde jinde v Česku. Charakteristická jsou pro ni zvlněná pole, remízky a ostrůvky, zdobí ji osamělé kapličky a boží muka. Film v cinemascopickém formátu snímá Slámův dvorní kameraman Diviš Marek. Další scény vznikají i v okolních vesnicích Krumvíř, Archlebov, Dambořice, natáčí se i v Praze a v Berlíně. Díky Slámovým zahraničním úspěchům v podobě hlavních cen na festivalech v San Sebastianu nebo Rotterdamu či cenám z Tribecy nebo účasti v soutěži Sundance Film Festivalu vzniká od počátku film s pracovním názvem Sucho v koprodukci s Německem a Slovenskem.
Podle Slámových dlouholetých producentů Pavla Strnada a Petra Oukropce může nový film v některých aspektech, jako je propracované zobrazení křehkých rodinných vztahů i hlubší spojení dvou mladých lidí, které má šanci přerůst v lásku, připomínat režisérův distribučně nejúspěšnější snímek Štěstí.
Film vzniká v česko-německo-slovenské koprodukci, v producentských společnostech Negativ, 42Film, Artileria a v České televizi (kreativní producent Jaroslav Sedláček). Podpořil ho Státní fond kinematografie, německý Mitteldeutsche Medienförderung, slovenský Audiovizuálny Fond a Jihomoravský filmový nadační fond. Na natáčení v Jihomoravském kraji spolupracuje Filmová kancelář Brno. Do českých kin ho uvede na podzim v roce 2023 společnost Bontonfilm.