V Technickém muzeu v Brně (TMB) se uskuteční slavnostní křest a autogramiáda nové knihy z nakladatelství Albatros – „Dopravní prostředky, které světem nepohnuly“. Malí i velci zájemci o unikátní dopravní prostředky se mohou 17. října 2022 v 17.00 v TMB, Purkyňova 105, Brno – Královo Pole, přijít osobně seznámit se samotnou knihou i jejím ilustrátorem Martinem Sodomkou a jedním ze spoluautorů, Tomem Velčovským. Kmotrem knižní novinky o dopravních prostředcích pro dětské čtenáře z nakladatelství Albatros bude ředitel TMB Ivo Štěpánek.
Technické muzeum v Brně i Albatros mají dlouholetou tradici. TMB bylo založeno v roce 1961 a zabývá se historií vědy a techniky, především na území Moravy a Slezska. TMB představuje svým návštěvníkům technické exponáty již více než šest desítek let. Nakladatelství Albatros je největším a nejstarším českým nakladatelstvím, zaměřeným na vydávání knih pro děti a mládež, a v roce 2019 oslavilo své 70. narozeniny. V letech 1949–1969 působilo pod názvem Státní nakladatelství dětské knihy. Od roku 1969 se již čtenáři Albatrosu setkávají na obálkách a hřbetech knih pro děti a mládež s důvěrně známým logem s křídly.
„S Albatrosem máme společný zájem: vzdělávat mladou generaci a poněcovat její zájem o poznávání okolního světa a principů jeho fungování. Právě proto vítáme příležitost uskutečnit křest knihy pojednávající o výjimečných dopravních prostředcích a neotřelých technických řešeních v prostředí muzejní expozice spjaté s vývojem automobilismu v Československu,” uvádí Josef Večeřa, náměstek ředitele TMB pro Odbor vědy a techniky.
Místo pro křest a autogramiádu nového titulu – Technické muzeum v Brně – nebylo vybráno náhodně: nachází se v něm totiž i jeden z dopravních prostředků, o němž kniha pojednává. Elektrický městský automobil vznikl ve Výzkumném ústavu elektrických strojů točivých Brno za spolupráce s Vysokého učením technickým v Brně. „Jediný existující prototyp vozu EMA 1 z roku 1970 mohou návštěvníci vidět spolu s dalšími vozy z období reálného socialismu v muzejní expozici Pozor, zákruta! Její název je odvozen od typické znělky motoristického magazínu vysílaného pravidelně na vlnách Českého rozhlasu,” upřesňuje Josef Večeřa.
První díl, pojednávající o historii dopravních prostředků doprovázený ilustracemi Martina Sodomky, napsala dvojice autorů Velčovský-Sekaninová. Kniha „Dopravní prostředky, které pohnuly světem”, vyšla v roce 2021 a zaznamenala hned zájem čtenářů. Ti se mohli blíže seznámit se zaoceánským parníkem Titanic, vzducholodí Hindenburg, vlakem Orient Expres, legendární Tatrou 87 či raketoplánem Columbia, Na první díl volně navazuje nyní knižní novinka „Dopravní prostředky, které světem nepohnuly“, určená opět dětem od 9 let. Mladí čtenáři se v ní dozví o dopravních prostředcích, které sice nerozpoutaly technické revoluce, ale svým způsobem vývoji dopravy výrazně pomohly.
Kniha dostává doslova třetí dimenzi díky detailně technicky propracovaným ilustracím Martina Sodomky, navíc zasazených do působivých scenerií. Martin Sodomka, vystudoval management průmyslového designu na Fakultě strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Poté, co pracoval jako konstruktér v TOS Svitavy, založil v roce 1993 grafické studio. O rok později zahájil spolupráci se začínajícím vydavatelstvím Computer Press. M. Sodomka vytvořil okolo 2300 knižních obálek. V roce 2012 vydal první knihu Edice technických pohádek s názvem „Jak si postavit auto“. Kniha byla inspirována vlastnoruční renovací staré nepojízdné Škody Octavia z roku 1963, se kterou autor později procestoval mnoho evropských zemí. V následujících letech přibyly tituly „Jak si postavit letadlo“, „Jak si postavit motocykl“ a „Jak si postavit dům“. Všechny jeho knihy se ihned po uvedení na trh staly bestsellery a byly přeloženy již do jednadvaceti jazyků.
„Chceme představit kuriózní dopravní prostředky: neslavné nápady, prototypy, a někdy až šílené pokusy vymyslet v průběhu minulého století něco nového. Ať už to byl pohyblivý městský chodník z roku 1900 vybudovaný při příležitosti Světové výstavy v Paříži, raketový batoh, létající auto nebo proudový vlak. Čtenáři také užasnou nad skládacím skútrem, motocyklem Moto Major ve stylu art deco, autem na třech kolech, Peugotem Moovie z roku 2005 s délkou pouhých 2,33 m, ale i nad elektrickým městským automobilem EMA 1,” popisuje ve zkratce obsah knihy jeden z jejich spoluautorů, Tom Velčovský, který se kromě tvorbě dětských knih věnuje i kreslení komiksových stripů.
Štěpánka Sekaninová, spoluautorka knihy originálně pojednávající o dopravních prostředcích, původně pracovala v České televizi Brno jako redaktorka zpravodajství a dramaturgyně zábavných a dětských pořadů. Poté se začala věnovat psaní knih; na jejím kontě je již přes 40 titulů pro děti a mládež. Kniha Encyklopedie obyčejných věcí, kterou vydal Albatros v roce 2020, byla přeložená do angličtiny a prošla úspěšnou recenzí ve Wall Street Journal.
Kniha „Dopravní prostředky, které světem nepohnuly“ má 64 stran, vychází 17. října 2022 v nákladu 2500 ks a její doporučená cena je 299 Kč. Návštěvníci si budou moci knižní novinku zakoupit při příležitosti jejího křtu v TMB s 20% slevou, a poté si ji nechat vlastnoručně podepsat tvůrci knihy na autogramiádě. Kniha bude dále k dispozici v Klubu mladých čtenářů Albatros. Děti i dospělí se mohou také vyfotografovat v muzeu u makety automobilu EMA a nakreslit si svůj oblíbený dopravní prostředek. Další informace o akci naleznete na: www.tmbrno.cz/akce/krest-knihy/