Věděli jste, že během posledních tří let se většina domácností rozrostla o nové členy? Ano, je to skutečně tak a řeč není jen o babyboomu, ale vlivem covidového lockdownu a karantén si mnoho z nás pořídilo nové členy domácnosti, a to ty zvířecí, zejména kočky. Ale ani příchod kotěte do rodiny není jen tak a než koťátko přineseme je třeba mít na paměti několik základních bodů, aby soužití probíhalo ke spokojenosti všech. Přinášíme proto drobný přehled.
Příchod nového člena domácnosti, a to i toho zvířecího, je vždy velká událost, zvláště pokud jsou v rodině děti. Ty dovedou doslova stříhat metr do doby, než vytoužený mazlíček rozšíří jejich domov. Samotnému příchodu, třeba takového kotěte, ale předchází důkladný výběr a přípravy, které by pro nás měly být samozřejmosti. A jaké to jsou?
Výběr vhodného plemene kočky
Na prvním místě bychom se měli rozhodnout jakou rasu kočky si pořídíme. To vyžaduje skutečně důkladné přemýšlení a zhodnocení vlastních možností i bydlení, kdy bychom se jen slepě neměli zamilovat do fotky nádherného koťátka na internetu. Kočky mají stejně jako lidi povahové vlastnosti a temperament, které musíme zohlednit. Pokud vybíráme kočku do bytu nebo k malým dětem, měli bychom volit klidná a mírná plemena, která jsou takzvaně splachovací, mají klidnou povahu a snesou občas i drsnější hraní nebo dětské tahání. Takové plemeno je například Ragdoll, kterého si děti navíc zamilují i díky jeho delší srsti. Podobně klidným plemenem, které většinu dne prosí je například i Britská kočka, tudíž je do bytu ideální. Až tolik se ale nehodí k malým dětem, povahově je totiž trochu „ostřejší“ a může jim dát jasně najevo, co se jí nelíbí. Do bytu se hodí ale i klasické, takzvané ve venkovské kočky, které se dovedou výborně socializovat. Rodina a zejména děti ale musí respektovat její prostor a nebudit ji například při spánku. Naopak poměrně nevhodné do bytu k dětem jsou rasy jako je třeba Kočka bengálská. Ta se hodí spíše do domu se zahradou, kde se může proběhnout, lézt po stromech a dělat, co má v genetickém kódu. V bytě bez možnosti výběhu by zbytečně strádala nebo by dokonce mohla začít jeho výbavu ničit.
Volba vhodného chovatele
Důležitý je i chovatel, ať už je to jednotlivec nebo chovná stanice, od kterých kotě pořizujeme. Než se definitivně rozhodneme kočičku pořídit, měli bychom chovatele navštívit a na vlastní oči vidět, v jakém prostředí kočičky jsou. Rozhodně není vhodné si kočku rezervovat jen přes internet a předem posílat platbu, tím jen riskujeme, že kotě už neuvidíme. Stejně tak není vhodné si kotě předávat například na nádraží nebo benzince. Takovéto předání je velmi podezřelé a majitel před námi může něco tajit, v řadě případů pochází kočka z množírny, která se negativně odráží i na její povaze. Na druhou stranu ale není nutností pořizovat kočky jen od chovných stanic, ale můžeme si je pořídit například od běžných chovatelů, jejichž kočce se narodila koťata. Vždy je ale třeba, abychom si kotě nebrali dříve než v jeho 12 týdnech, odčervené a naočkované první dávkou vakcíny, s očkovacím průkazem, socializované, naučené na kočičí toaletu. Pokud by se nám někdo snažil kotě vnutit dříve je lepší se poohlédnout po jiném chovateli. Nevěští to totiž nic dobrého, minimálně to, že chovatel o kočkách nic neví nebo, že se snaží ušetřit na krmivu a očkování a kotě chce vyprovodit co nejdříve. Navíc předání ve 12 týdnech má svůj význam z hlediska socializace, kdy je třeba asi se kotě naučilo fungovat v kočičím kolektivu a zažilo první hry a bojování se sourozenci. Pokud jej přineseme dříve, dost často kotě v rámci her útočí na nás, což zejména u rodin s dětmi může být dost napřímené a děti se mohou začít bát a kotěte stranit, což naruší jejich vzájemný vztah.
Krmivo pro kotě
Podcenit ale nesmíme ani vhodnou stravu pro kočky. Tu je třeba nakoupit s předstihem, aby se kočička po příchodu mohla hned najíst. Musíme ale stále myslet na to, že pořízením kotěte nepořizujeme věc, ale živého tvora a tomu přizpůsobit i výběr krmiva. „Krmení kotěte je specifické a musí odpovídat jeho křehkému organismu, proto bychom měli volit krmiva určená speciálně pro koťata. Vyplatí se číst důkladně složení, kdy doopravdy kvalitní strava by měla obsahovat co nejvyšší obsah masa a proteinů živočišného původu, optimální poměr vápníku, proteinů a tuků pro zdravý růst a správný vývoj kosterní soustavy. Vhodný je i obsah dalších prospěšných látek tzv. superpotravin, které jsou obsaženy například v produktech značky Shelma, speciálně vyvinutých pro potřeby koťat a jejich zdravý vývoj, imunitu a trávení.“ vysvětluje Jan Andres ze společnosti Partner in Pet Food. A dodává, že kombinace granulí a kapsiček je tou správnou volbou pro zajištění optimálního přísunu živin a tekutin. Ty mohou být někdy problém, vzhledem k tomu, že kotě mnohdy nechce pít vodu a klasické mléko pro jeho žaludek není zrovna vhodné.
Kočičí výbava
Byt či dům je samozřejmě třeba na příchod kotěte nachystat. Základem by mělo být škrabadlo, které se dá pořídit v řadě variant, od velkého, které může mít ke 2 metrů, tak po nejmenší, které lze například umístit na zeď. Nutností jsou i misky na vodu a krmivo a kočky ocení třeba i takovou fontánku, ve které cirkuluje voda a mají ji tak stále čistou. Kočička se neobejde bez toalety a kvalitního steliva, které dobře hrudkuje a pohlcuje pachy. Je jen na nás, zda zvolíme větší uzavřenou toaletu nebo menší otevřenou. Kotě ale také potřebuje hračky – různá škádlítka či myšky, které může honit nebo je vyhazovat do vzduchu. A nutností je samozřejmě i pelíšek. Ten může být buď součástí škrabadla nebo samostatný, který je zejména v prvních dnech vhodné umístit do naší blízkosti, aby měla kočka pocit jistoty a bezpečí. Poměrně časté však je, že si kočka vybere úplně jiný pelíšek, třeba naši pohovku, postel, drahý koberec nebo klidně i předložku před vanou.
Kočka je jednoduše živý tvor, který má city stejně jako my. Je proto nezbytné ji tak vnímat od prvního dne a pečovat o ní stejně jako o sebe. V takovém případě nám bude skutečně věrným a oddaným společníkem a soužití bude probíhat k radosti všech členů rodiny.