Kratom je zcela přírodní látka. Jedná o strom z čeledi kávovníků, rostoucí v Asii, přičemž je pro své lékařské a terapeutické účinky používán tisíce let. V závislosti na odrůdě a velikosti dávky je kratom užíván pro odbourávání bolesti, na deprese, úzkost, insomnii, pro zbystření smyslů, lepší koncentraci, motivaci, vyšší fyzickou i mentální výkonnost a mírnou euforii.
Důvody k užívání
V USA je kratom populární mezi válečnými veterány. Pomáhá jim překonávat deprese a PTSD. Stejně tak vykazuje dobré výsledky v léčbě závislosti na heroinu. Kratom je rostlina, která lidem bez jakékoli nadsázky vrací život.
Disponujeme desítkami příběhů lidí, které do dokazují. A v následujících dnech a týdnech je budeme zveřejňovat, aby bylo nade vší pochyby jasné, proč by zákaz kratomu poškodil tisíce v této republice.
Jeden příklad z mnoha: kontaktoval nás mladík, jehož mozková obrna upoutala na vozíček. Žádné léky nepomáhaly. Plánoval sebevraždu. Poté se čirou náhodou dostal ke kratomu. Krátce po jeho užívání se bolesti utlumily natolik, že začal být schopen ovládat své tělo. A to takovou měrou, že nyní již vozíček nepotřebuje. Dokonce sportuje.
Rizika užívání Kratomu
ČT ve své reportáži uvedla, že na světě zemřely již desítky lidí s kratomem v krvi. To je zavádějící údaj. Tito lidé měli v krvi totiž rovněž alkohol, kokain, amfetaminy, benzodiazepiny, heroin a celou řadu dalších opioidních látek. U jednoho z nich byl příčinou smrti pád z výšky.
Z toho důvodu musíme zdůraznit, že kratom se jeví jako bezpečná látka. Za stovky let užívání není na kratom evidováno jediné úmrtí. Ani jedno. Ostatně těmito slovy se o kratomu vyjádřil americký profesor chemie z Floridské univerzity Christopher McCurdy. Zkonzumovat dávku, která by byla letální, není stejně jako u marihuany v lidských silách.
Předávkovat se jím však lze, v takovém případě se u dotyčného objeví palpitace, svalový třes, nausea. Nicméně tyto účinky zpravidla do několika desítek minut odezní. Bez dalších následků.
Kratom je zároveň návykovou látkou. Méně než nikotin, leč je. Při dlouhodobém a nadměrném užívání si člověk na kratomu vybuduje závislost. Abstinenčními příznaky pak jsou insomnie, nesoustředěnost, podrážděnost, neklid v nohou. Jde o příznaky nepříjemné, avšak nikoli život ohrožující. Po několika dnech bez látky odezní.
Kratom v České republice
Jedna z mála věcí, na níž reportáž 168 hodin poukázala správně, je problematika právní regulace. Respektive její naprostá absence, pročež je kratom dostupný komukoli a všude.
Největším problémem jsou kratomové výdejní automaty, které někteří prodejci cynicky staví do blízkosti škol. Za jejich odstranění bojujeme poslední rok, přičemž o pomoc jsme požádali i národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila. Bohužel zatím bez výsledku. Kratom mladistvým do rukou nepatří. Ve svém věku ještě nedovedou odhadnout veškerá rizika, která se s jeho užíváním pojí. Automaty musí z ulic pryč.
Absence právní regulace rovněž způsobuje, že prodejci nemusí kontrolovat, co se v jejich produktu nachází. Balení kratomu proto může kromě rostliny samotné obsahovat také pesticidy a těžké kovy a poškodit tak uživateli játra. V České republice se bohužel zatím nachází pouze jednotky prodejců, kteří kratom laboratorně testují a zajišťují tak jeho nezávadnost. Kontrola kvality je proto naprostou nezbytností.
Právní regulace
Všechny výše zmíněné problémy, které se s kratomem v České republice pojí, by vyřešila správná právní regulace. Česko-slovenská asociace pro Kratom bojuje za to, aby byla látka dostupná pouze lidem nad osmnáct let a procházela potravinovou kontrolou. Zároveň věříme, že kratom by měl být k dostání pouze v ad hoc provozovaných obchodech a e-shopech. A to na občanský průkaz.
Zákaz Kratomu
Současný stav s dostupností Kratomu je neúnosný a vyžaduje změnu. Nicméně kompletní zákaz kratomu by způsobil pouze dvě věci: 1.) snížení kvality života tisíců lidí, 2.) zrod olbřímího černého trhu.
1.) Kratom má velký léčebný potenciál. Jeho účinky na tělo i mysl jsou podložené výzkumy i stovkami let užívání. Na tom se ostatně shodují odborníci, přičemž i Světová zdravotnická organizace naznala, že globální zákaz kratomu není vhodným krokem.
2.) Úplný zákaz by měl ještě jeden nezamýšlený efekt. V České republice kratom užívají desetitisíce lidí. Ti, kteří jej používají z lékařských a terapeutických důvodů, nepřestanou. Nevrátí se k životu v bolestech, k životu s těžkými depresemi. Nevrátí se k zoufalství a beznaději jen proto, že jim to ministerstvo zdravotnictví nařídilo. Stanou se z nich kriminálníci. Vzniknou zde desetitisíce manželů Kordysových. Kratom je na trhu totiž deset let. V momentě jeho zákazu by vznikl obrovský černý trh. Pokud je nyní kontrola nad kratomem problematická, po jeho postavení do ilegality by nebyla už vůbec žádná. Teprve tehdy by kratom začal být opravdovým problémem.