Vnitřní chvění, nervozita, přecitlivělost, únava, chuť tu na sladké – tu na slané, noční pocení… Hormony dokážou ženám připravit pár náročných dní v měsíci, ale i delší období, třeba v případě menopauzy. Byť jde o zcela přirozené projevy, bývají nepříjemné. K regulaci hormonální aktivity napomáhají přírodní látky. Máme pro vás tip, na které vsadit. Poradíme také, jak si díky bylinkám užít skvělou zklidňující koupel a vyladit péči o pleť.
Bylinek, které se vám při této příležitosti mohou hodit, je celá řada. V souvislosti s menopauzou stojí za pozornost jetel luční, který se vyznačuje vysokým obsahem izoflavonů. Ty se prostorovou strukturou podobají estrogenu, tedy ženskému hormonu, jehož hladina s příchodem klimakteria klesá. Rolí izoflavonů v žádném případě není tyto hormony nahradit. Mají však jemný harmonizující účinek právě na projevy, které menopauzu provází. Navíc příznivě působí i na stav kůže a kostí.
Zkrotit hormony vám pomohou také tyto dary přírody:
- Premenstruační komfort podpoří pupalka dvouletá a kontryhel obecný, který blahodárně působí také na zdravé trávení a normální stav kostí a kloubů.
- Průběh menopauzy příznivě ovlivňuje ploštičník hroznovitý, tedy přírodní antioxidant, který rovněž přispívá ke správné činnosti lymfatického systému a k normálnímu stavu kostí a kloubů.
- Hormonální rovnováhu pomůže udržet meduňka lékařská a také šalvěj lékařská. Poslední zmiňovaná je u žen v přechodu velmi oblíbená, protože zároveň přispívá k udržení normální míry pocení.
Výbava nejen pro zmírnění projevů menopauzy
Extrakty všech výše uvedených bylin obsahuje novinka s příznačným názvem Liftea Hormonální komfort. Česká značka, která dlouhodobě sází na sílu přírody, do složení zařadila i vitamín B6. Ten kromě regulace hormonální aktivity podporuje také správnou činnost nervové soustavy. Nechybí ani vitamín C, který mimo jiné napomáhá ke snížení míry únavy a vyčerpání. Dlouhý seznam obsažených bylin zahrnuje rovněž kotvičník zemní, jehož plody přispívají ke správné funkci močové soustavy a reprodukčního systému. Užitečnou složkou je i pupalkový olej. Doplněk stravy Liftea Hormonální komfort může přispět k pohodovějšímu prožití období kolem menstruace, ale také během menopauzy. Má praktickou formu tobolek. Pořídíte ho ve vybraných lékárnách a také z pohodlí domova přímo na www.liftea.cz.
Doporučená maloobchodní cena je 329 Kč za balení obsahující 60 tobolek (užívají se 2 tobolky denně). Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.
Bylinky pro lepší den
I rostlinky, které nemají regulaci hormonální aktivity v popisu práce, vám mohou zpříjemnit období, kdy vás rozhodí každá maličkost, pleť má k dokonalosti daleko a vystát nemůžete ani své nejbližší. O prověřené recepty se podělila zkušená bylinkářka Dita Oškerová.
Zklidňující čaj i koupel
Toužíte-li po harmonii, skvělou volbou je lahodný čaj z ploštičníku hroznovitého. K přípravě budete potřebovat jednu kávovou lžičku sušeného kořene ploštičníku, kterou zalijete 300 ml studené vody a pomalu přivedete k varu. Povařte cca 10 minut a poté nechte ještě dalších 15 minut louhovat. Pak už stačí přecedit přes jemné sítko a vychutnat si nápoj. Dopřávejte si maximálně 2 hrnky denně, a to po dobu 3 týdnů. Poté si udělejte týdenní pauzu.
Náročný den je nejlepší zakončit relaxační koupelí. K dokonalosti ji dovede domácí koupelová sůl. Jak na ni? Připravte si 250 gramů mořské soli, 15–20 kapek 100% čistého esenciálního pomerančového oleje, 3 polévkové lžíce kokosového oleje a hrst sušeného měsíčku lékařského. „Do uzavíratelného sáčku nebo misky s víkem postupně dejte vrstvu soli, sušeného měsíčku lékařského a zase soli. Na závěr dovnitř nakapejte esenciální olej a rozpuštěný kokosový olej. Pořádně směs promíchejte a dejte ji do pěkné lahvičky. Do koupele použijte dvě polévkové lžíce soli,“ radí Dita Oškerová. Při vypouštění vany pak nezapomeňte dát do odpadu sítko, aby se vám bylinkami neucpal.
Levandulová voda pro vaši krásnou pleť
Už samotná vůně levandule zlepší mnoha lidem náladu. Blahodárně ale může tahle bylinka působit i na vaši pokožku. Je-li zapotřebí pleť zklidnit, připravte si levandulovou vodu, kterou s sebou můžete nosit v malé lahvičce v kabelce a používat kdykoli během dne. Výborně se hodí také pro péči o pleť před spaním. Postup je jednoduchý. Do zavařovací sklenice nasypte 2 plné polévkové lžíce sušené levandule a zalijte je 250 ml jemně perlivé minerálky. Přidejte 2 polévkové lžíce jablečného octa. Sklenici uzavřete, směs protřepte a nechte za 2 týdny louhovat – nezapomeňte ji však během této doby každý den promíchat. Poté přeceďte přes jemné plátýnko a nalijte do lahvičky s jemným rozprašovačem. Podomácku vyrobenou vodu uchovávejte v lednici, kde vydrží maximálně 10 dní ode dne výroby. Do malé lahvičky na cesty si ji přelévejte průběžně. Levandulovou vodu si nikdy nestříkejte do očí.
Směs, která vám pomůže navrátit pocit lehkosti
Máte výčitky, že jste podlehla chutím a snědla toho mnohem víc, než jste měla v plánu? Nachystejte si směs bylinek, které pročistí váš organismus. Jde o 10 gramů natě třezalky tečkované, 10 gramů natě mateřídoušky obecné, 10 gramů květu slézu maurského a 10 gramů listu jahodníku obecného. V tomto receptu jsou použity sušené byliny. „Jednu čajovou lžičku směsi vložte do hrnku o objemu asi 250 ml, přelijte převařenou vodou zahřátou na 70 °C a nechte přibližně 10 minut louhovat. Poté přeceďte přes jemné sítko. Za den si vychutnejte maximálně 3 hrnky tohoto čaje,“ doporučuje bylinkářka Dita Oškerová.