Již za svého života se stal legendou a dodnes je tím, kdo dodává sílu lidem, kteří ho ani osobně neznali. Je to patnáct let, co byl bývalý elitní voják Jiří REGI Schams těžce zraněn při útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu. Osudnou se mu ale o několik let později stala rakovina. Nyní jeho příběh sepsal Libor Adam do knihy s názvem REGI, kterou vydal Národní institut pro obranu a bezpečnost a za účasti významných osobností ji slavnostně pokřtil v pražském Komunitním centru Bunkr.
Byl členem bývalé elitní skupiny Útvaru speciálních operací Vojenské policie Armády České republiky, avšak v roce 2008 byl těžce zraněn v Afghánistánu. Přežil, ale střepina v hlavě ho upoutala na invalidní vozík. Nevzdal to, bojoval, a když to vypadalo, že se zase postaví na nohy, zasáhla do jeho života rakovina. Jiří REGI Schams zemřel v lednu 2015. „Jeho pohřeb byl jedním z největších vojenských pohřbů novodobé éry, na kterém byl i dnešní prezident, tehdejší náčelník generálního štábu Petr Pavel,“ říká autor knihy, scenárista a režisér Libor Adam.
Příběh zpracovával jeden a půl roku. „Chtěl jsem lidem ukázat, jak legenda vznikla. Protože mezi válečnými veterány to legenda bezpochyby je. O Regim jsem spoustu věcí slyšel, ale nakonec jsem zjistil, že o něm nikdo nenapsal nic uceleného a objektivních informací je strašně málo. Proto jsem se rozhodl napsat pravdu,“ dodává autor.
Novou knihu Regi – příběh elitního vojáka s podtitulem „Dokud dýchám, žiju,“ pokřtil za účasti předních vojenských představitelů a válečných veteránů v pražském Bunkru. Jedním z nich byl ředitel Národního institutu pro obranu a bezpečnost Stanislav Gazdík, který je zároveň vydavatelem knihy. „Věřím, že je naší povinností zanechat paměti těch, kteří už nejsou mezi námi, ale i těch, kteří ještě slouží,“ říká. Celý výtěžek z knihy jde navíc na dobrou věc. „Založili jsme program Český ochránce, který je určen pro podporu dětí ve školách, na jejich prevenci a bezpečnost,“ vysvětluje ředitel. Právě na tento program poputují peníze z prodeje publikace, kterou si můžete koupit přímo zde: regi.cz.
Kmotrem unikátní knihy se stala další významná osobnost, válečný veterán, podplukovník Ján Vištiak. „Je mi velkou ctí být kmotrem krásné knihy o profesionálovi a člověku s velkým srdcem. Jirka byl vynikající kamarád a dobrý člověk,“ svěřil. Na křtu zazněla také píseň, kterou zpěvák Martin Maxa složil na počest válečným veteránům a sám Regi si v jeho klipu zahrál.
ROZHOVORY
Libor Adam, autor knihy: Jde o silný příběh, který stál za zpracování
Čím vás Regiho příběh zaujal?
„Slyšel jsem o něm vyprávět a zjistil jsem, že to byl jeden z prvních novodobých válečných veteránů, který měl za sebou jednak těžké zranění v Agfhánistánu, ale potom i úžasnou rekonvalescenci v Čechách. Podařilo se mu dostat do slušné formy, ale bohužel nakonec zemřel na rakovinu slinivky. Příběh byl dost silný na to, abych ho zkusil zpracovat.“
Jak náročná byla příprava knihy?
„Trvala mi zhruba rok a půl. Nastudoval jsem si nejrůznější články a materiály, ale nejdůležitější byla osobní svědectví, což byla hlavně jeho maminka, ale také jeho spolubojovník, který přímo s ním u atentátu byl. Ten mi poskytl spoustu informací o tom, jak to v Afghánistánu tehdy vypadalo. A potom další lidé, kteří mu pomáhali během rekonvalescence.“
Co vás na příběhu nejvíc překvapilo?
„Fakt, že peníze jsou vždycky až na prvním místě. To byla taková červená nit, která se tím táhla. Byl jsem překvapený, když jsem zjistil, kolik lidí nepracuje proto, aby něco pro někoho udělalo, ale že většina byla motivována tím, aby získala peníze z jeho odškodného.“
Stanislav Gazdík,
ředitel Národního institutu pro obranu a bezpečnost a vydavatel knihy:
Kniha by měla připomenout oběti padlých bratrů ve zbrani
Proč jste se rozhodl knížku vydat?
„V Národním institutu pro obranu a bezpečnost jsme založili nakladatelství, abychom mohli zachovat paměti našich bratrů ve zbrani. Jsem také novodobý veterán, sloužil jsem patnáct let v cizineckých legiích a sám jsem vydal dvě knihy. Proto vím, že tyto publikace jsou důležité pro nastupující generace. Jsou to hodnoty, které se musí přenášet, aby zůstaly v paměti.“
Čím je výjimečný Regiho příběh?
„Každý voják má svůj příběh. Regi je člověk, který svůj život obětoval pro danou věc, do které dobrovolně vstoupil. Sám jsem byl na deseti misích, měl jsem to štěstí, že zranění si mi vyhýbala. Mnoho kolegů ale to štěstí nemělo, zahynulo nebo bylo těžce zraněno. To byl bohužel i případ Regiho.“
Kdo by si podle vás měl knihu přečíst?
„Myslím si, že kniha je určená pro všechny kategorie. Já jsem ji nechal číst i svému staršímu synovi, kterému je patnáct let. V příběhu je silná ctižádost – člověk, když něco chce, tak pro to musí něco obětovat, ale potom jde i o štěstí – pokud obětuje i život, byla by velká škoda, kdyby vše zaniklo. Tato kniha by měla připomenout paměti a oběti padlých bratrů ve zbrani.“