Třebechovické muzeum betlémů hostí výstavu, která potěší především rodiny s dětmi, a také všechny fanoušky a pamětníky figurek Igráčka. Ke zhlédnutí je zde do 3. září putovní výstava s názvem „Fenomén Igráček” mapující vývoj a výrobu této legendární hračky doprovázející dětský svět již od roku 1976. Tuto expozici muzeum pořádá ve spolupráci s výrobcem her, hraček a Igráčka – firmou EFKO-karton, Inspirací Zlín a Technickým muzeem v Brně. Návštěvníci se mohou těšit také na jednu zajímavost. A sice na unikátní betlém, který z klasických Igráčků vyrobil historik a modelář Miroslav Svoboda. Betlém tvořený Igráčky zahrnuje postavu Panny Marie s Ježíškem, Josefa, Tři krále, anděly, pastýře, vinaře, ponocného, jihočeské muzikanty a další lidové postavičky nesoucí dary.
„Naše muzeum betlémů je odborným pracovištěm specializujícím se na dokumentaci statických a mechanických betlémů, jejich uchování dalším generacím a prezentací betlémů široké veřejnosti. V současné době spravujeme sbírkový fond betlémů a městské sbírky. Ten tvoří více než 550 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících z různých částí České republiky i zahraničí. Naším nejcennějším a nejobdivovanějším exponátem je bezesporu Třebechovický mechanický betlém lidových řezbářů Josefa Probošta, Josefa Kapuciána a autora mechanismu Josefa Frimla, vytvořený před více než sto lety. Celý betlém včetně mechanismu byl uváděn do pohybu ručně klikou. V roce 1935 byl ruční pohon nahrazen elektromotorem. Je vytvořen ze dřeva a uvádí do pohybu 371 figurek lidí a zvířat. Tento betlém procestoval nejen celou Českou republiku, ale i zahraničí. Navštívil Kanadu, Holandsko a Anglii. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku,“ sdělila Petra Jahnová, vedoucí Třebechovického muzea, které je pro zájemce otevřeno celoročně.
„Betlém, složený z upravených Igráčků, mám už vytvořený několik let a stále jej každým rokem o několik nových postaviček doplňuji. Pro výstavu ve „městě betlémů“ jsem pouze zhotovil novou svatou rodinu a k ní zapůjčil další figurky z mého domácího betlému. Už od počátku plánování výstavy v Třebechovicích nebylo totiž těžké vybrat motiv, který bude symbolizovat toto město, tedy betlém,“ vysvětlil historik a autor unikátních neprodejných Igráčků pan Miroslav Svoboda.
„Již 47 let dělají Igráčci radost těm nejmenším. Stále se vyrábí v České republice a stávají se populárními i v zahraničí, kde je děti znají pod názvem Pokeeto. Autory původních Igráčků jsou pracovníci tehdejšího družstva IGRA konstruktér Jiří Kalina a designérka Marie Krejchová. Vyrábí se od roku 1976, kdy prvním představitelem byla profese zedníka. Právě tuto figurku, ale i mnoho dalších původních Igráčků si návštěvníci mohou na výstavě prohlédnout na naší putovní výstavě,“ vysvětluje Věra Stojar, kurátorka výstavy z Inspirace Zlín.
„Na naší výstavě nebudou k vidění pouze historické figurky a naše aktuální novinky, jako je třeba Igráček s pohádkou, ale také Igráčci, které vyrábíme na zakázku v limitovaných edicích pro různé instituce a firmy. Jim naše postavičky slouží jako originální dárky pro firemní partnery, zaměstnance a podobně. V běžném prodeji tyto Igráčky nenajdete. Lákají tak především sběratele, pro které jsou obzvláště cenné a shánějí je pak na různých aukčních portálech a podobně,“ uvedl Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO-karton společnosti, která legendární hračku vyrábí v Novém Veselí u Žďáru nad Sázavou.
Rodiče dnešních dětí si jistě budou pamatovat policistu, hasiče, doktora nebo zdravotní sestřičku. Do roku 1989 vzniklo kolem padesáti různých variant. V devadesátých letech se snažil jít Igráček s dobou, a tak se na trhu objevil třeba i skateboardista. Veřejná bezpečnost se změnila v policii a Igráček policista se objevil na motorce nebo koni.
Výstavu mohou zájemci navštívit v Třebechovickém muzeu betlémů sídlícím na Masarykově náměstí 1426 v Třebechovicích pod Orebem a to po celé letní prázdniny od úterý do neděle od 9.00 do 12.00 a od 12.30 do 16.30 hodin. Součástí výstavy bude také soutěž o ceny a dětská herna s Igráčky. www.betlem.cz