Ještě před pár týdny se lidé procházeli ve skoro letním oblečení a vypadalo to, že Vánoce jsou ještě daleko. Nejenom studenější počasí, které se letos dostavilo později, ale i změna času a startující vánoční kampaně a zboží v obchodech lidem připomínají, že se Vánoce nezadržitelně blíží. Budou letos lidé nakupovat v kamenných obchodech nebo na internetu? Počkají si na slevy? Nevydají se za nákupy i za hranice, aby ušetřili? Kolik lidé letos za dárky utratí a jak je budou financovat?
Společnost Home Credit získala odpovědi na tyto otázky v průzkumu STEM/MARK, který se uskutečnil na přelomu října a listopadu.
Nákupy na internetu nebo v kamenných obchodech
Více než polovina dotázaných v průzkumu uvedla, že bude nakupovat většinu vánočních dárků na e-shopech, necelá čtvrtina půjde do kamenných prodejen.
Ať už se lidé rozhodnou nakupovat online nebo se vypraví na vánoční nákupy do obchodů, vždy je dobré plánování. A to nejenom celkové útraty, případně jaké hodnotné dárky budou kupovat nejbližší rodině a ostatním, ale jaké typy dárků chystají nakoupit. Podle toho se dá pak naplánovat, zda koupí vše online nebo v kamenných obchodech. Někdo nerad plánuje a tak si stanoví jenom rozpočet a procházkou v obchodním domě nebo hledáním inspirace na internetu zrealizuje nákupy. Někdo preferuje vše pořídit v jeden den, jiný zase uvítá postupný hon na dárečky například při cestě z práce.
Není od věci, domluvit se s rodinou a kamarády, komu letos dárky kupovat budete a komu nikoliv, s kým si raději místo toho zajdete na kávu, ušetříte tím čas a peníze a ´pokec´ s kamarádkou může být hlavně v předvánoční stresu tou nejlepší odměnou.
„Při nákupu na internetu by lidé měli být obezřetní. Měli by nakupovat na ověřeném e-shopu, tj. na stránkách, které jsou zabezpečeny zámkem. Neukládat údaje o platební kartě na internetovém obchodě pro další nákupy, vždy raději kartu vyplňovat znovu a nikdy nezadávat čísla platebních karet a PINy do internetových odkazů a neposílat je e-mailem. V předvánoční čase, kdy lidé očekávají doručení balíčků, jistě vzrostou i falešné sms nebo emaily upozorňující na to, že někde je balík v držení a čeká buď na platbu cla nebo vyplnění údajů přes přiložený link. V těchto případech se skoro na 100 % jedná o phishing, tedy podvodný email nebo sms,“ uvádí Miroslav Zborovský, ombudsman klientů Home Credit ČR a SR.
Pořízení dárků ve výprodejích nebo v zahraničí
Z předvánočního průzkumu společnosti STEM/MARK pro Home Credit také vyplynulo, že 14 % Čechů bude nakupovat jenom ve slevách, dalších 67 % dotázaných slevy využije, pokud na ně narazí nebo nakoupí v akci jenom některé dárky. Výprodeje obchodníci nabízejí často ještě před Štědrým dnem, 9 % Čechů si ale nákupy nechává na období po svátcích. Necelých 70 % pořizuje vánoční dárky v listopadu nebo začátkem prosince. Novým trendem je nakupování vánočních dárků v zahraničí, oblíbené především díky cenám je Polsko (48 % dotázaných) a také Německo (45 % respondentů).
Financování nákupu vánoční dárků
Vánoční svátky jsou vždy spojené s vyššími výdaji domácností, nejedná se jenom o dárky, ale lidé si chtějí domácnosti vyzdobit, pečou cukroví, pořádají hostiny pro příbuzné a přátele a samozřejmě velká část vyráží na dovolenou. Tyto výdaje jsou ale předvídatelné, Vánoce jsou každý rok, takže není problém s nimi v rodinném rozpočtu počítat a podle aktuální finanční situace přizpůsobit i výdaje.
Až pětina Čechů letos utratí za vánoční dárky na jednoho člena domácnosti pouze 1 000 Kč, loni to bylo jenom 13 %. Dárky nad 5 000 Kč na hlavu letos nakoupí pouze 15 % dotázaných, v loňském roce to bylo 21 %.
Výdaje spojené s Vánocemi jsou zbytné výdaje, není proto nutné se kvůli nim zadlužovat. „Pokud ale pořizujete hodnotnější věc, například mobilní telefon, notebook, tablet nebo sportovní vybavení, které budou sloužit několik let, je nákup na splátky jednou z možností financování. Věci dlouhodobé spotřeby, které se budou používat déle než splácet, je proto možné koupit i na úvěr, ale vždy varujeme naše klienty, nezadlužovat se například na uspořádání velké hostiny nebo nákup velkého množství dárků, důležité je si předem udělat rozpočet a po půjčce sáhnout jenom ve výše uvedeném případě a vždy mít na paměti měsíční splátky, které s případnou půjčkou budou muset platit,“ uvádí Miroslav Zborovský, z Home Creditu.
Pokud mají lidé omezený rozpočet na nákup dárků, pomohou často maličkosti, jako například sepsat si seznam dárků předem a případně jejich cenu, nenechat se zlákat náhodnými nákupy a neutrácet za „maličkosti“, které je při neplánované pochůzce obchody zaujmou.
fotografie: Shutterstock