Paní Jana (68 let) šla minulé léto jako již tradičně na preventivní gynekologickou prohlídku. Neměla žádné obavy, protože se cítila dobře a byla zcela bez potíží. Jenže nález ukázal něco jiného – celkem nečekaně se objevilo podezření na výskyt již zhoubného nádoru.
Po preventivní prohlídce následovala série dalších vyšetření. Nádor byl skutečně potvrzen, ale vzhledem k časnému záchytu naštěstí v počínajícím stádiu. Díky tomu byl kompletně vyřešen operačním výkonem.
„Vloni v létě jsem šla na preventivní prohlídku ke gynekologovi. Chodím pravidelně každý rok. Asi za týden nebo čtrnáct dní mi volal pan doktor, že se tam něco našlo a že musím jít na další vyšetření. Odjela jsem do nemocnice do Klatov, kde mi odebrali vzorky tkáně. Oznámili mi, že je to docela agresivní počínající nádor a že musím podstoupit operaci, při níž mi odstraní ženské orgány,“ vzpomíná paní Jana.
Po operaci zaslali tkáně na posouzení na histologii. Z histologie přišla informace, že se paní Jana dále už nemusí léčit, protože vše bylo odstraněno včas a kompletně.
Zanedlouho byla paní Jana odeslána k dalšímu screeningovému testu, opět v rámci prevence a bez jakýchkoli příznaků. Absolvovala zase sérii lékařských vyšetření a na jejich základě byl nečekaně potvrzen nález dalšího nádoru, tentokráte ve střevu.
„V lednu 2024 jsem šla na preventivní kolonoskopii, kterou mi doporučila zdravotní pojišťovna. U paní doktorky jsem byla na prohlídce a udělala mi test na skryté krvácení. Z pozitivního vyšetření zjistili, že bych mohla mít na tlustém střevě možná i nádor. To se vlastně stalo během půl roku od prvního zákroku,“ pokračuje paní Jana.
Žena podstoupila kolonoskopii v Sušici, aby zjistili další podrobnosti o jejím nádoru. Následně ji objednali do Plzně na operaci. Nastupovala 30. dubna a 3. května ji operovali robotem.
„Nevím přesně, jaký typ nádoru to byl, nicméně říkali, že je to nádor zhoubný. Ze všech informací mi utkvělo v hlavě, že mi život zachránily screeningové programy, takže onkolog v rámci kontroly potvrdil, že žádná další terapie po provedené operaci již následovat nemusí a vše bylo radikálně odstraněno. Myslím si, že je důležité chodit na pravidelné prohlídky. Kamarádka, která to zanedbala, musela podstoupit mnohem náročnější léčbu i operaci a kompletní vyléčení zdaleka nemá jisté,“ uvědomuje si paní Jana.
Po operaci nemusela mít žádnou další onkologickou léčbu, protože i tento tumor byl zachycen a odstraněn včas.
„Zjednodušeně řečeno účast v obou preventivních programech – časného záchytu nádorů děložního hrdla a střeva – vedla k definitivnímu řešení, a tím kompletnímu vyléčení obou zhoubných nádorů. Proto paní Jana nepotřebovala jinou náročnou léčbu v podobě chemoterapie, ozáření apod.,“ vysvětluje MUDr. Tomáš Svoboda, Ph.D. z FN Plzeň.
V současné době paní Jana musí pravidelně docházet na kolonoskopii. Bude tedy pod pečlivým dohledem lékařů. A jak se nyní cítí?
„Po operaci jsem se léčila s vysokým krevním tlakem, který teď mám spíše nízký. S paní doktorkou kombinujeme léky, aby mi vyhovovaly. Po operaci jsem měla problémy se zácpou, ale teď se to zlepšuje. Je potřeba čas.“
Paní Jana nebyla prvním členem rodiny s diagnózou nádoru. Zhruba před 20 lety ji měl i její tatínek – také nádor na tlustém střevě, který byl zapouzdřený. Dostal se z toho po ozařování.
„Než jsem šla na vyšetření, necítila jsem, že by něco bylo špatně. Je nebezpečné, že člověk nemusí pociťovat žádné příznaky, ale přesto může být něco špatně. Každopádně se mi potvrdilo, že pravidelné prohlídky se vyplatí,“ dodává paní Jana.
Hned dvě zdrcující zprávy, které si v nějaké méně či více závažné podobě během života vyslechne zhruba třetina Čechů, v krátkém čase zasáhly paní Janu. Přesto je dnes pacientka s ohledem na diagnózu a po relativně šetrné léčbě z onkologického hlediska zcela zdravá.
„Paní Jana je tedy nyní zcela zdráva a preventivní vyšetření jí nakonec bezesporu opakovaně zachránila život. Její příběh ukazuje, jak je důležité nepodceňovat prevenci a využívat všechny příslušné screeningové programy, které v plné výši hradí zdravotní pojišťovny. Pravidelné sledování a včasná diagnostika skutečně zachraňují životy,“ dodává MUDr. Tomáš Svoboda, Ph.D. z FN Plzeň.