Nejmenší děti potřebují teplotu v pokojíčku o něco vyšší, teenageři už preferují chladnější místnost. U batolat je třeba dbát na bezpečnost, u předškoláků na hygienu. Bez ohledu na věkovou kategorii je ovšem důležité, aby tepelné řešení odpovídalo osobnosti potomka a ladilo se zbytkem jeho pokoje.
S ohledem na nedostatečně vyvinutou tělesnou termoregulaci je ideální teplotou v místnosti, kde pobývá novorozenec, až 24 stupňů. S přibývající aktivitou dítěte potřeba vyšší teploty klesá a ustaluje se kolem 21 stupňů. Dítě, které přichází do puberty plné bouřlivých hormonálních změn, pak preferuje teplotu o stupeň či dva nižší, a to zejména během spánku. A stejně jako se mění potřeby teploty, změnou prochází také nároky na osobní prostor v bytě.
Nároky na topení se s věkem mění. U batolat jde o bezpečnost
Pokud má miminko vlastní pokoj již v novorozeneckém období, hraje zásadní roli zejména vkus a potřeby rodičů. Jakmile se ovšem dítě začne samo pohybovat po bytě, roste důraz na bezpečnost. V zimě, kdy se naplno topí, je vhodné zamezit tomu, aby batole, které přirozeně a beze strachu objevuje svět, mělo k radiátoru přímý přístup. Existují řešení, která jsou pro tyto případy přímo konstruována. „Mateřským školám dodáváme radiátory RADIK MATERNELLE, jejichž konstrukce zabraňuje vstupu teplonosné látky do přední desky. Tím je zajištěna bezpečná povrchová teplota otopného tělesa. Pochopitelně je možné tento typ nainstalovat i do pokoje pro nejmenší v soukromém bydlení,“ radí Luboš Rydlo, produktový specialista společnosti KORADO.
Po třetím roce se objevují alergie na prach
S rostoucími rozumovými schopnostmi potomka přestává být bezpečnost topného řešení tématem číslo jedna. V předškolním a raném školním věku ji střídá důležitost hygieny, neboť právě v tomto období se začínají u dětí projevovat alergické reakce na takové alergeny, jakými jsou prach, pyly a roztoči.[1] „V tomto případě je vhodné instalovat topení, které je upraveno pro instalaci a provoz v místnostech s vysokými požadavky na hygienu a čistotu, například radiátory RADIK HYGIENE a RADIK CLEAN,“ komentuje Luboš Rydlo.
Všechna topná tělesa v bytě je pochopitelně potřeba čas od času vyčistit. „Usazený prach nejenže zhoršuje kvalitu vzduchu místnosti, ale vytváří také izolační povrch, který brání teplému vzduchu v proudění do místnosti. Člověk pak v zimě kvůli neefektivnímu vytápění mrzne, aniž by věděl proč, navíc za značně neekonomických podmínek,“ říká odborník. Konstrukce modelů HYGIENE a CLEAN je díky absenci mřížky či hladké čelní desce uzpůsobena tak, aby se v radiátoru usazoval prach pouze minimálně, a navíc bylo možné jej snadno a rychle setřít.
Hlavně, ať to ladí
Vzhled a styl osobního prostoru v domě je důležitý nejen pro potomky v pubertě, ale i pro ty nejmenší. První jasné projevy osobnosti včetně vkusu a preferencí dává dítě najevo často již v batolecím věku, a je potřeba na to brát ohled také při zařizovaní dětského pokoje. Zásadním prvkem je jistě barevnost jednotlivých prvků, topení nevyjímaje. „V dnešní době již není problém u kvalitních dodavatelů vybrat prakticky jakoukoliv barvu topení. Pokud má dítě proměnlivý vkus nebo je zatím opravdu malé, můžete zvolit model v základní bílé barvě a na něj dokoupit moderní barevnou desku, kterou lze pravidelně obměňovat,“ uzavírá odborník s tím, že společnost KORADO nabízí tělesa v pestré škále až 200 odstínů.