Koupelna je místem v bytě, Jak efektivně uklidit koupelnu, které vyžaduje pravidelnou a důkladnou péči, aby zůstalo čisté, voňavé a esteticky přitažlivé. Voda, vodní kámen, mýdlové zbytky a plíseň mohou být výzvou pro každého, kdo se snaží udržet tuto místnost v bezchybném stavu. Potřebujete nějaké tipy a triky, jak efektivně čistit svou koupelnu? Přečtěte si následující rady a udělejte ze své koupelny oázu čistoty a klidu.
Sprchový kout bez vodního kamene
Bojujete pořád dokola s vodním kamenem ve sprchovém koutu a čistící prostředky nemají takový účinek, jaký byste si představovali? Zkuste použít to, co máte doma. Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1 a nanesete nebo nasprejujte směs přímo na místo, kde se vám vodní kámen nedaří efektivně odstranit. Nechte působit 15-30 minut a pak otřete hadříkem nebo škrabkou na sklo. K finálnímu naleštění použijte utěrku z mikrovlákna nebo papírovou utěrku. Existují ale i sprchové kouty, které jsou speciálně upraveny tak, aby na nich ulpívalo co nejméně nečistot. „Abyste neměli problémy s usazováním vodního kamene na skle, vyberte takové, které disponuje s antiplakovou úpravou. Tato povrchová úprava, umožňuje podstatně rychlejší a jednodušší stékání vody v podobě malých kapek a tím zabraňuje tvorbě usazenin a vodního kamene. Při výrobě je přidávána na vnitřní stranu skla, kde vytvoří neviditelný film, který není okem viditelný a tím pádem nenaruší původní design sprchového koutu,“ uvádí Václav Vančura ze společnosti Koupelny Ptáček.
Spáry jako nové
I když se na spáry při uklízení koupelny obvykle nezapomínáte a čistíte je, i tak můžou zešednout. Vliv na ně má totiž i čas. Existuje ale způsob, jak jim zase vrátit ztracený šmrnc. Na čištění spár v koupelně použijte starý kartáček na zuby a směs jedlé sody a vody (nebo octa). Naneste pastu na spáry, nechte působit po dobu cca 15 minut a poté důkladně vykartáčkujte. Budete překvapení, jak se po opláchnutí spáry promění.
Koupelna bez plísně
Plíseň v koupelně není nic zvláštního. Obecně je tato místnost k plísním náchylná kvůli vlhkosti. Máte-li okno, hodně větrejte. V místnosti by mělo být ideálně kolem 20 stupňů. Pokud okno nemáte, spusťte po sprše alespoň ventilaci. Plíseň se však může vytvořit, i když děláte vše proto, abyste se jí vyhnuli. V tomto případě k odstranění plísně v koupelně využijte opět osvědčený ocet. Postříkejte postižené oblasti octem a nechte působit alespoň hodinu. Pak je opláchněte vodou a otřete.
Jak při úklidu postupovat?
Držte se standardního postupu. I v koupelně začněte od shora. Vrchní části sprchových hlavic, radiátorů a skříněk zbavte prachu, poté vyčistěte odpady. Do sifonů nastříkejte čistič odpadů a nechte ho působit. Mezitím vydrhněte kachličky, obklady, poličky a drobné předměty. Poté propláchněte sifony a vyčistěte umyvadlo, vanu či sprchový kout a nezapomeňte ani na sprchovou hlavici. Nakonec si vezměte na paškál baterie a zrcadla. Důležité je, abyste šetřili s množstvím čistících prostředků. Jestliže uklízíte pravidelně, velké množství ani není potřeba. Po vyčištění je dobře opláchněte nebo setřete vlhkou utěrkou.
Jak efektivně uklidit koupelnu?
Lesklý a voňavý záchod
Věděli jste, že by se měl záchod čistit alespoň 3x týdně? Aplikujte WC čistič a nechte ho minimálně 20 minut působit. Dejte si pozor, abyste ho dostali do všech záhybů. Pak záchod vydrhněte pomocí štětky na WC. Na špatně přístupné prostory použijte zubní kartáček. Pokud nejste fanoušci chemických přípravků, opět sáhněte po octu a sodě. Smíchejte a počkejte až směs začne šumět, to je důkaz, že začíná čistící reakce. Vlijte do WC a klasicky vyčistěte. Záchod se bude po spláchnutí lesknout jako nikdy.
Péče o povrchy
Ani povrchům z nerezových nebo keramických materiálů se skvrny od vodního kamene nevyhnou. Hlavně když vám doma teče tvrdá voda. „Na takovýchto površích nejlépe fungují přípravky na bázi kyseliny. Vzhledem k tomu, že většina keramiky má v dnešní době povrchovou úpravu, která je prakticky neporézní a extrémně hladká, tak právě při čištění hraje důležitou roli – čím je povrch hladší, tím snáze se čistí. Umyvadlo je s nanesenou povrchovou úpravou odolné proti poškrábání a tím zaručuje delší životnost. Urychluje stékání kapek a slouží také k ochraně povrchu proti usazování vody, nečistot a bakterií, čímž zvyšuje hygienický standard, na kterém si všichni čím dál tím více zakládáme. Také proto nedoporučujeme k čištění agresivní dezinfekce, ale spíše přírodní čističe jako jsou ocet, či jedlá soda,“ dodává Václav Vančura ze společnosti Koupelny Ptáček. Špatně přístupná místa, jako jsou například záhyby u baterií nebo kovové špunty, zbavte vodního kamene pomocí starého zubního kartáčku nebo pomocí vatových tyčinek. Na velké plochy pak klidně použijte kuchyňskou houbičku. Pomoci vám může i parní čistič. Ten si poradí nejen s vodním kamenem, ale i se všemi dalšími nečistotami a používat ho můžete i při úklidu v dalších místnostech.
Efektivní úklid v pár bodech
- Používejte latexové rukavice, abyste uchránili své ruce před chemikáliemi
- Leštěte zrcadla a otírejte koupelnový nábytek
- Odpady před mytím vystříkejte čistícím prostředkem a nechte dostatečnou dobu působit
- Otřete i nádobky na mýdla, šampony nebo krémy
- Provoňte koupelnu pomocí bloků a interiérových vůní