
Věděli jste, že na Českokrumlovsku lidé dodržovali jedinečné velikonoční tradice, jako bylo ťukání vajíčky, vodění Jidáše nebo Hořické pašijové hry? Přijeďte si užít velikonoční atmosféru do Českého Krumlova, prozkoumejte místní historii, ochutnejte tradiční pokrmy a nechte se inspirovat bohatou kulturou regionu – navštivte PORT 1560. V rámci velikonočních workshopů si v místní grafické dílně můžete vyzkoušet některé ze zdobících výtvarných technik. V přilehlé Pivovarské restauraci se pak můžete odměnit velikonočním menu či Zeleným pivním speciálem.
Velikonoční tradice Českokrumlovska ožívají
Jednou z nejvýznamnějších tradic, které byly po staletí součástí života obyvatel Českokrumlovska, jsou Hořické pašijové hry, dramatické ztvárnění utrpení a ukřižování Ježíše Krista hrané v nedalekých Hořicích na Šumavě. I když se původní inscenace již nekonají, jejich odkaz dodnes ovlivňuje velikonoční atmosféru regionu. Mezi další velikonoční zvyky patřilo zdobení kraslic s typickými jihočeskými vzory, které se dědily z generace na generaci. V některých vesnicích se dodržovala i tradice „vodění Jidáše“, kdy chlapci obcházeli s figurínou Jidáše Iškariotského a za zpěv vybírali odměny v podobě vajec či sladkostí. Oblíbeným zvykem bylo i ťukání vajíčky, kdy se dva hráči postaví proti sobě a jeden ťukne špičkou svého vajíčka do špičky vajíčka soupeře. Cílem je, aby protivníkovi vajíčko prasklo, zatímco vaše zůstane nepoškozené. Neodmyslitelnou součástí velikonočních svátků byly i na jihu Čech slavnostní pokrmy. Na Boží hod velikonoční se tradičně podávala hovězí polévka s rýží, hovězí se zelím, vepřové s knedlíky a na závěr koblihy. Hospodáři po obědě sázeli posvěcenou ratolest z Květné neděle do polí, aby si zajistili bohatou úrodu. Na Velikonoční pondělí chlapci šlehali děvčata pomlázkou, aby byla zdravá a svěží po celý rok, a dívky svým milým darovaly uzlíček s velikonočními dobrotami, který jim chlapci opláceli pozváním na taneční zábavu.
Velikonoční workshopy
Ať už jste malí nebo velcí, přijeďte se kreativně realizovat do grafické dílny PORT 1560. Po tři velikonoční dny tu na vás čeká spousta zábavy a tvoření. Vyrobte si jarní radost domů nebo originální dárek pro své blízké. Budou se tisknout veselé velikonoční obrázky i přání, malovat pestrobarevná vajíčka a vyrábět nápadité velikonoční dekorace. Všechen potřebný materiál bude k dispozici na místě, takže stačí dorazit s dobrou náladou a chutí tvořit! Vstupenky lze zakoupit online nebo osobně v Návštěvnickém centru PORT 1560. Celé centrum je otevřené i na Velikonoční pondělí.
Stálé expozice pro malé i velké
Kromě velikonoční atmosféry mohou návštěvníci PORTU 1560 nahlédnout také do stálých expozic, které nabízí jedinečný pohled do historie Českého Krumlova. Interaktivní formou představují tři tematické celky:
- PALÁC vypráví příběh Anny z Rogendorfu, matky Petra Voka, která sehrála důležitou roli v rodu Rožmberků.
- VARNA představuje historii vaření českokrumlovského piva, jehož tradice sahá až do 16. století. Po celé Velikonoce je volně přístupná každý den od 10-18 hodin za zvýhodněnou cenu a bez nutnosti rezervace.
- HVOZD odkrývá návštěvníkům každodenní radosti a strasti českokrumlovského měšťanstva na konci 19. století.
- GALERIE hostí výstavu „Přes kontinent: Česká a japonská současná grafika“, která nabídne výběr současné grafické produkce obou zemí, zejména díla vytvořená technikami dřevorytu a linorytu.
Tradiční velikonoční jarmark
Když už budete v Českém Krumlově, určitě nesmíte minout náměstí Svornosti, které ožije tradičním jarmarkem. Těšit se můžete na pestrou nabídku velikonočních výrobků, ukázky lidových řemesel a bohatý kulturní program. Kromě tradičních pochoutek a suvenýrů, tak budete mít příležitost zažít pravou velikonoční atmosféru plnou hudby, tance a dobré nálady. Program doplní velikonoční koncerty a církevní obřady. O Květné neděli zahájí slavnosti Mše svatá v kostele sv. Víta, během níž dojde ke svěcení ratolestí na památku slavného vjezdu Ježíše Krista do Jeruzaléma.