Středočeské řeky letos zažily úspěšnou plavební a turistickou sezónu. Zvyšuje se zájem o rekreační plavby a zvýšený zájem zaznamenaly také půjčovny lodí. Přestože jde zatím celkově o mírný nárůst, rekordem se může chlubit řeka Sázava, kterou letos splulo 85 tisíc vodáků, což je o 6 tisíc více než v loňském roce. Návštěvnost se zvedá i v okolí vodních cest. Turisté tak využívají široké nabídky výletů, návštěvy památek nebo služeb v okolí vody.
Ve středních Čechách jsou příznivé podmínky pro vodní turistiku. Díky splavné Labsko-vltavské vodní cestě má destinace nejdelší síť vodních cest v Česku. V regionu je 501 kilometrů splavných vodních cest i vodáckých řek. Vodní nádrže Slapy a Orlík nabízejí široké možnosti trávení vícedenní dovolené, provozování vodních sportů a koupání. Obdobně je tomu také na polabských pískovnách. Českým fenoménem je vodácká tradice spojená s trampingem. Ve středních Čechách mají ideální podmínky řeky Sázava a Berounka s bohatou nabídkou kempů a půjčoven. Zároveň jsou v regionu zajímavé turistické cíle spojené s vodou.
Středočeský kraj propaguje nejenom vodní turistiku, ale pomocí dotačního programu podporuje také rozvoj vývazišť, kempů nebo zázemí pro vodáky a cyklisty. „Z letošního dotačního programu na podporu doprovodné infrastruktury cestovního ruchu byly podpořeny například vývaziště pro vodáky ve Zruči nad Sázavou nebo kombinované zázemí pro rekreační lodě a cyklisty v areálu Proboštského jezera u Brandýsa nad Labem. Kromě toho Středočeský kraj rovněž spolupracuje s Ředitelstvím vodních cest ČR na budování nových přístavišť na Vltavě a Labi. Zatímco v loňském roce byla dokončena přístaviště v Čelákovicích a Poděbradech, v příštím roce očekáváme otevření dalších v Nymburce, Kolíně a Brandýse nad Labem. Věřím, že tyto investice zvýší atraktivitu plavby na Středním Labi a podpoří růst návštěvnosti i v dalších sezónách,“ uvedl Václav Švenda, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Středočeského kraje.
Kromě řeky Sázavy se daří navyšovat počty vodáků na atraktivních úsecích řeky Jizery, a to okolo Mnichova Hradiště nebo Mladé Boleslavi. Jen letos zde plulo 1200 vodáků. Nárůst o 20 %vykazuje i další středočeská řeka Berounka, kterou letos splulo přes36 tisíc vodáků. Na Berounce a Sázavě také dochází k postupnému zlepšování infrastruktury pro vodáky, a to jak v kempech, tak na řece samotné.
„V naší půjčovně lodí na Sázavě jsme letos zaznamenali nárůst počtu vodáků. Máme radost z toho, že se jim na Zlaté řece líbí, že se sem vracejí, a dokonce jich i mírně přibývá. Nemalý podíl na tom letos mělo počasí; letní měsíce byly slunečné, teplé, a přitom v řece byl dostatek vody pro příjemné a pohodové splutí,“doplnila Anna Holubová ze sázavské Půjčovny lodí Samba.
Provozu motorových rekreačních plavidel se dařilo na Středním Labi, kde došlo k mírnému nárůstu v řádu desítek plavidel za sezónu. Konkrétně plavební komorou v Poděbradech letos proplulo 750 rekreačních lodí. Tento i příští rok se nese na vodních cestách, zejména na Labi, ve znamení nových přístavišť realizovaných Ředitelstvím vodních cest ČR. Podle jejich údajů navštívilo nová přístaviště v Čelákovicích a Poděbradech přes 600 lodí, což je více než dvojnásobek oproti loňské sezóně, během níž byly uvedeny do provozu.
Oproti tomu na Vltavě byl zaznamenán mírný pokles, například štěchovickou plavební komorou proplulo letos 1218 rekreačních lodí, což představuje meziroční pokles o více než 200 plavidel. Snížení návštěvnosti výrazně ovlivnily povodně v měsíci září a také dočasné vyřazení plavební komory Hořín z provozu z důvodu požáru. Také na Vltavě letos přibylo nové veřejné přístaviště v Davli, které zaznamenalo již první sezónu rekordní návštěvnost 360 plavidel, více než nová přístaviště na Labi. Tento výsledek není překvapivý, protože vodní turisté Labe zatím objevují, ale Vltava jižně od Prahy patří mezi tradiční cesty pro rekreační plavbu.
Celkem se na motorových rekreačních lodích z půjčoven projelo na Labsko-vltavské vodní cestě přes 1600 členů posádek. Trend ukazuje zvýšený zájem o lodní půjčovny. Zároveň vznikají jak nové půjčovny, tak chartery, díky kterým se dá očekávat navyšování podílu zahraničních návštěvníků.
Vodní turistika je důležitou součástí nabídky cestovního ruchu v regionu. Turisté mířící do středních Čech mohou využít celou řadu možností, jak na řeku vyplout. Díky atraktivním lokacím v okolí řek je možné také rozhýbat ekonomiku v okolí vodních toků. Ať už jde o propojení zážitku na vodě s pěším výletem, cyklovýletem, návštěvnou památek, muzeí a využití dalších služeb v okolí. Středočeská centrála cestovního ruchu letos spustila nový turistický produkt pod názvem Pustit k vodě, který je zaměřen právě na aktivní pobyt u vody i na vodě ve středních Čechách. Vytvořen byl také web pustikvode.cz, který nabízí praktické tipy na výlety, služby a zážitky na vodě i v jejím okolí.
„Návštěvníkům tak můžeme nabídnout komplexní a pestrou dovolenou až na několik dní. Marketingová kampaň k produktu Pustit k vodě poběží i v příštím roce, především před hlavní turistickou sezónou. Snažíme se propagovat jak známé lokality, tak nová místa a atraktivní trasy. Pro příští rok se dá očekávat, i díky novým přístavištím a zlepšování infrastruktury, vyšší návštěvnost středočeských vodních cest, vodáckých řek i vytíženost půjčoven lodí. Kampaň Pustit k vodě a naši partneři v regionu tomu budou maximálně napomáhat,“ dodal Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu.