Svěží vůně Provence, relaxační účinky podporující klidný spánek a lahodná chuť rozplývající se na jazyku – to vše ve vaší kuchyni v jeden moment. Je to vůbec možné? Ale ano, s naším snadným receptem na vláčné levandulové madlenky můžete mít Francii u sebe doma i vy! Nejenže vám jejich příprava nezabere mnoho času, ale pečení levandulových madlenek vám navíc díky této středomořské bylince krásně provoní byt, a to i na několik dní dopředu.
Ach ta má levandulová
Levandule, fialová bylinka původem ze západního Středomoří, je známá pro svou intenzivní vůni, díky které je oblíbenou přísadou mnohých kosmetických přípravků. Své využití si ale najde i v kuchyni, a to nejen díky četným zdravotním benefitům. Jejích léčivých vlastností využívali už ve starověkém Egyptě a nejspíš proto je jejím druhovým jménem „lékařská“. Účinky levandule by měl znát každý, kdo žije v hektickém 21. století. Má totiž zklidňující účinky na lidský organismus. Pomáhá také s poruchami spánku, dokáže ulevit od bolestí zubů i hlavy a účinně působí proti migréně. Pokud trpíte na vypadávání vlasů, vyzkoušení levandule za to určitě také stojí. Její účinky prostě nemají chybu, a ještě ke všemu krásně voní! Co je na této omamující vůni ale ze všeho nejlepší je, že odpuzuje hmyz, což se hodí právě do probíhajících letních měsíců. Tak tedy neváhejte a připravte si spolu s námi tento francouzský dezert, který ohromí nejen svou chutí, ale i vůní. Levandulové madlenky nejsou totiž hitem letošního léta jen tak pro nic za nic!
Strasti a slasti špaldové mouky
Pšenice špalda se užívala v kuchyni ještě před rozmachem pšenice šlechtěné. Ta ji nahradila zejména kvůli svému vyššímu výnosu. A proč bychom měli tedy tuto tradici vlastně oprášit? Pečení ze špaldové mouky ocení zejména lidé, kteří trpí na problémy s trávením či na časté alergické reakce, ale i mnozí
ostatní. Tato mouka je snáz stravitelná, přispívá ke správné funkci našeho mikrobiomu, a navíc je nutričně mnohonásobně bohatší než klasické mouky. Zároveň má příjemné oříškové aroma, které jistě
ocení každý, kdo si potrpí na pravé gurmánské požitky. Díky svým nesčetným zdravotním benefitům a osobité chuti je v posledních letech na vzestupu žebříčku popularity. To sebou ale pro spotřebitele přináší také mnoho problémů. Řada mouk v českých regálech s označením špalda totiž mnohdy špaldu ani neviděla, což je způsobeno chybějící legislativou v této oblasti. Neexistuje totiž přesná definice, jaký produkt se za špaldovou mouku smí vydávat a kolik procent pšenice špaldy by měla obsahovat. Z toho důvodu doporučujeme při jejím výběru sledovat složení a jít po nejvyšším možném obsahu špaldy bez genomů pšenice seté. Doporučujeme například hladkou špaldovou mouku značky Babiččina volba, která je mletá z prastarých nešlechtěných odrůd pšenice špaldy.
Ingredience
- 60 ks mini madlenek nebo 40 ks klasických madlenek
- 130 g hladké špaldové mouky Babiččina volba
- 90 g třtinového cukru
- 4 vejce a 2 žloutky
- 150 g rozehřátého másla
- 5 g prášku do pečiva
- 1 vanilkový lusk
- 1 citron – kůra a šťáva
- 1 vrchovatá lžíce čerstvých květů levandule
Postup
Vejce a žloutky v pokojové teplotě vyšlehejte s cukrem do pěny. Zvlášť do mísy přesejte mouku, přidejte prášek do pečiva a citronovou kůru. Směs přidejte k pěně a promíchejte. Zašlehejte také máslo a citronovou šťávu. Až nakonec do hladkého těsta přidejte vyškrábaná semínka vanilky a omyté kvítky levandule.
Těsto nechte alespoň 3 hodiny odpočívat v lednici, pak předehřejte troubu na 180 stupňů a pečte – mini madlenky vždy 5 minut, klasické asi 8 minut.
Že jsou hotové poznáte i podle toho, že se vyboulí – proto plňte formičky vždy asi ze dvou třetin.
Madlenky jsou tradiční francouzské snídaňové pečivo a nejchutnější jsou první hodiny po upečení, proto je pečte vždy tak, aby byly připravené přímo ke konzumaci.