Vyhrál české kolo soutěže Diageo Reserve World Class, které pořádal Stock Plzeň Božkov, několik měsíců se připravoval na světové finále a v těchto dnech odletěl do Sydney bojovat o vítězství ve světové konkurenci. Český barmanský mistr Vítězslav Cirok z Becher´s Baru z Karlových Varů bude podruhé ve své kariéře usilovat o prestižní barmanský titul.
Vítězslav Cirok má se soutěží Diageo Reserve World Class velké zkušenosti – zúčastnil se již celkem třikrát, z toho dvakrát vyhrál české kolo – a na světovém finále v Kapském městě, které se odehrálo v roce 2015, dokonce obsadil skvělé třetí místo. Během své kariéry působil mimo jiné i v několika pražských barech, například v L´Fleur nebo Bugsy´s bar.
Pečlivá příprava do sebemenšího detailu
Na otázku, jak se připraval na náročné finále v australském Sydney, odpovídá Vítězslav následovně: „Jelikož Sydney je mojí poslední účastí v této soutěži (jak dle vlastního rozhodnutí, tak i dle pravidel – soutěž lze vyhrát jen 2x), tak to byla moje doposud největší a nejintenzivnější příprava, do které jsem zatím šel.. Určitě se chci držet jednoduchosti a srozumitelnosti v koktejlech, využít lokálních surovin a produktů. Také jsem pracoval na komunikaci a odlehčení prezentací, abych v Sydney útočil na ty nejvyšší příčky. Chtěl bych pro českou barovou scénu dovést ten nejlepší možný výsledek.“
Jak sám dodává, oříškem bylo především skloubit náročnou hlavní sezónu v jeho domovském baru v Grandhotelu Pupp s pečlivou přípravou na soutěž. „Natáčel jsme videa, která tento rok sloužila jako součást přihlášky do finále, měl jsem na starosti Karlovarský filmový festival, provoz v hotelu a baru z pozice manažera, do toho jsem se připravoval na soutěž a jel na slíbenou dovolenou s rodinou. Nebudu lhát, byl to super mikro management každé jedné hodiny. Ale myslím si, že tomu čelíme dobře,“ doplňuje Víťa okolnosti své přípravy.
Víťovy silné stránky – smysl pro detail, improvizaci a balanc
Větší klid před soutěží dodává Víťovi fakt, že se ve světovém finále objeví už podruhé. „Vím, co můžu očekávat a jak zacházet s časem a přípravami na místě. Zkušenost z finále je cenná a mám možnost se poučit z vlastních chyb. Neznamená to ale, že je to tak velká výhoda, která by zaručila vítězství. Ve finále je dalších 49 barmanů, kteří budou skvěle připraveni a budou chtít vyhrát,“ vysvětluje Víťa.
Silnými stránkami jsou dle jeho slov především smysl pro detail a balanc drinku, a také smysl pro rychlou improvizaci. „Skvěle se mi pracuje i pod velkým tlakem“ .
A na jakou příčku si Víťa myslí? „Chtěl bych se pokusit vyhrát. Ale to asi každý, kdo tam jede. Úspěch je i to, když se cítíte dobře s vaším výkonem vy sám. Takže bych se chtěl vrátit se skvělým pocitem,“ dodává.
Jak bude probíhat finále v Sydney
Světového finále by se mělo zúčastnit na 50 špičkových barmanů z celého světa, během celé soutěže budou muset být soutěžící schopni komunikovat v angličtině. Do poroty pak usednou přední odborníci barové a gastronomické scény, kteří budou posuzovat zvládnutí jednotlivých disciplín podle různých kritérií.
„Porota hodnotí každou disciplínu jinak. Jsou přesně určeny hodnotící kritéria a každá challenge hledá trošku něco jiného. V jedné je nejdůležitější příběh, v další zase originální způsob servírování Martini, v další zase chuť a napojení se na profil dané whisky. Dále pak technika, produktové vědomosti, pohostinnost a spousta malých detailů, které pak tvoří celkový dojem“ , vysvětluje Víťa hlavní parametry hodnocení.
Součástí soutěže je mimo hlavní disciplíny počáteční výzvou i příprava takzvaného „Pre-challenge drinku“, který je založený na holandské vodce Ketel One. Tento před soutěžní drink byl hodnocen ještě před začátkem světového finále.
Na základě celkového skóre z přípravy drinku na bázi Ketel One byli barmani rozřazeni do jedné z 5 soutěžních skupin. Každá skupina čítá maximálně 10 barmanů. Celkové skóre z drinku Ketel One se převede jednotlivým barmanům na body do dalšího kola.
Vítězslav Cirok soutěží za Českou republiku ve skupině číslo 2. V té je přítomen například i jeho slovenský kolega, Adrián Michalčík, který bude letos reprezentovat Norsko. Adrian Michalčík se v minulosti dostal do Top 6. Jednotlivé skupiny budou mít vlastní 2 porotce pro každou soutěžní disciplínu. Z každé skupiny se do finálové desítky dostanou jen dva nejlepší barmani. Ti se následně utkají ve finálovém kole soutěže.
Soutěžit bude možné i online
A protože letošní světové finále myslí na všechno, budou se moci finále zúčastnit i ti barmani, kterým situace nedovolí odcestovat do Sydney. Barmanovi bude přidělena globální spižírna ingrediencí a s mícháním drinku bude na místě pomáhat barman v roli avatara.