Vína z Valpolicelly, slavného vinařského regionu v italské provincii Verona, si získávají stále větší oblibu na mezinárodních trzích. Amarone, červené víno označované jako král Valpolicelly, patří mezi nejoblíbenější italská vína a jeho prodej doma i v zahraničí kvete, zejména po nedávném představení ročníku 2018.
Současně se potvrzuje celosvětový význam výroby vína ve Valpolicelle v rámci zápisu vinařských postupů v regionu na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Výroba vína v tomto regionu se může pochlubit bohatou historií a tradicí, avšak zároveň následuje moderní trendy, včetně rozšiřování ekologických vinic a rostoucího počtu producentů mladších 40 let.
Prodeje neustále rostou
Poptávka po vínech z Valpolicelly neustále stoupá. V roce 2022 se zvýšila hodnota prodeje Amarone jak v Itálii, tak v zahraničí, zejména ve Spojených státech, které jsou považovány za klíčový trh. Americký trh vzrostl o 24 % a stal se pro Amarone hlavním exportním cílem, přičemž celosvětová hodnota prodeje vzrostla o 4 % na přibližně 360 milionů eur.
Víno Amarone zaujímá významnou pozici i na domácím italském trhu, kde se stalo stěžejním produktem, a který představuje zhruba 40 % prodeje. Prodej v Itálii se v roce 2022 zvýšil jak objemově (+1,5 %), tak hodnotově (+7,4 %) ve srovnání s předchozím rokem.
„Rok 2021 byl výjimečný z hlediska prodeje,“ uvedl prezident Konsorcia na ochranu vína Valpolicella, Christian Marchesini a pokračoval: „Rok 2022 pomohl upevnit růst, ačkoli s mírnějšími, ale přesto významnými výsledky. To je zřejmé z našich lahvovacích statistik, které ukazují 12% nárůst oproti období před pandemií (2019). Tento výsledek znamenal druhý nejlepší rok v prodeji v tomto desetiletí, kdy jsme uváděli na trh více než 17 milionů lahví.“
Víno Amarone se stalo oblíbeným vínem pro společenské příležitosti v Itálii. Průzkum provedený společností Wine Monitor mezi tisícem Italů ukázal, že 54 % z nich pila víno Amarone během posledních 2-3 let, z toho 43 % v restauracích. Prestiž tohoto vína zdůraznilo také 28 % dotázaných, kteří uvedli, že Amarone považují za vhodné víno pro zvláštní a formální příležitosti.
Odhalení ročníku 2018 přineslo do Valpolicelly novou vlnu vzrušení
Je pravdou, že vzrušení vyvolané každoročním představením budoucích ročníků vína přináší pozitivní naději do budoucnosti vín z Valpolicelly. Opera Prima 2023, italská verze francouzského en primeur (nákupu vína v době, kdy zrají v sudech, ještě před jejich lahvováním), přinesla náhled na vína vyrobená v regionu v roce 2018.
Na této události, která se konala na začátku února, se sešli vinaři, kritici, znalci a zájemci z veřejnosti, aby doslova ochutnali, co připravuje regionální produkce vína. Účastníci měli možnost ochutnat vína ročníku 2018 přímo ze sudů, ve kterých zrají, a odborníci vybrali šampiony, od kterých se očekává, že se stanou skvosty.
Toto představení budoucích ročníků přináší naději a vzrušení a potvrzuje, že vinaři v regionu Valpolicella nadále produkují vynikající vína a budoucnost vín z tohoto regionu je skutečně slibná.
Podle analýzy Giambattisty Tornielliho, docenta všeobecného pěstování dřevin a dřevin na univerzitě ve Veroně, měl ročník 2018 výjimečné povětrnostní podmínky v regionu Valpolicella. Ukazuje se, že ročník se vyznačoval celkově nestabilním vývojem počasí s mírně nadprůměrnými teplotami od března do srpna, a s nadprůměrným množstvím srážek, zejména v březnu a květnu.
Díky těmto příznivým podmínkám byla produkce hroznů v roce 2018 hojná. Giambattista Tornielli navíc naznačuje, že tento ročník má všechny potřebné atributy, aby plně vyjádřil typické vlastnosti území Valpolicella a vína z tohoto ročníku mají potenciál být vysoce kvalitní a charakteristická pro tento region.
Kandidátská dokumentace pro zápis na seznam UNESCO
Valpolicella je region známý výrobou prestižních vín Amarone a Recioto. Dokumentace, která popisuje tradiční postup částečného sušení hroznů, je nyní předložena k posouzení pro zařazení na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Pokud by tato technika byla zapsána, Valpolicella by se stala prvním regionem, který by měl vinifikační postup uznán jako dědictví OSN. Ministerstva kultury a zemědělství spolu s Národní komisí pro UNESCO budou posuzovat dokumentaci zahrnující čtyři klíčové složky vína Valpolicella, jež utváří jeho identitu, a popis techniky částečného sušení, které v 19 obcích regionu praktikuje zhruba 8 000 lidí.
Piero Luigi Petrillo, koordinátor vědeckého výboru a profesor katedry nehmotného kulturního dědictví UNESCO na římské univerzitě Unitelma Sapienza, zdůrazňuje: „Předložená dokumentace zdůrazňuje, že tato technika výroby vína odráží sociální, politické a hospodářské dějiny Valpolicelly a ukazuje její vývoj. Její kulturní a identitní význam je zakořeněn v samotné venkovské architektuře regionu a představuje know-how, které toto společenství udržuje již více než 1500 let.“
Pevně ukotvený v minulosti, a hledící do budoucnosti
Hrdost na tradiční metody výroby vína se ve Valpolicelle snoubí se snahou přizpůsobit se budoucnosti. Studie AVEPA (Veneto Agency for Payment) pro Konsorcium na ochranu vína Valpolicella ukázala, že v posledních 10 letech došlo k téměř 100% nárůstu počtu vinařských podniků vedených mladými lidmi do 40 let. Tato nová generace představuje hnací sílu „zeleného faceliftu“ ve výrobě vína, protože podíl ekologicky orientovaných podniků vzrostl z 3 % na 33 %. V roce 2022 tvořily „zelené“ vinice 7099 akrů z celkové plochy 21 216 akrů v regionu, což je významný nárůst oproti roku 2012, kdy to bylo pouze 524 akrů.
Prezident Konsorcia, Christian Marchesini, tvrdí, že tento výrazný nárůst mladých společností souvisí s přechodem na zelené víno, což je další strategický aspekt, ke kterému se mladší generace přiklání s větším přesvědčením. Tato generace výrobců vína spojuje oslavu a zachování jedinečných tradic s potřebou přizpůsobit se moderním požadavkům a trendům.
Díky této kombinaci je pravděpodobné, že pověst Valpolicelly jako skvělého vína bude v příštích letech ještě více rostoucí. Region také zaznamenává rostoucí prodejní hodnoty doma i v zahraničí, což představuje zářivou budoucnost pro tento vinařský region.