Jaro je obdobím květu a vůně přírody. Vychutnejte si jej naplno a vyzkoušejte lokální suroviny od českých farmářů, které jsou pro jaro typické a stávají se v poslední době stále oblíbenějšími. Jaké ingredience toto roční období nabízí, jak je můžete správně připravit a kde se můžete inspirovat? A proč stále více Čechů podporuje udržitelné lokální producenty?
S jarem přichází také svěží vůně a nespočet barev typických pro toto roční období. To samozřejmě znamená i příchod široké nabídky sezónních potravin. Stále oblíbenějšími jsou ty z českých farem, sadů a polí. Podpora lokálních producentů pomůže nejen pestrosti a kvalitě vašich jídel, ale představí vám kombinace, které jste předtím možná neznali. Výhody ovšem u chuti nekončí.
Čerstvé, chutné a udržitelné
Lokální produkty od tuzemských farmářů jsou čerstvé, protože necestují tisíce kilometrů, než se dostanou na naše stoly. Ze stejného důvodu má jejich prodej a produkce navíc mnohdy výrazně nižší dopad na životní prostředí. Nákupem lokálních produktů od českých producentů rovněž posilujeme naši místní ekonomiku a přispíváme k udržení jejich pracovních míst. Stále více Čechů nakupuje lokální produkty, a s přicházejícím jarem se proto na naše talíře stále častěji vrací méně známé kombinace jídel, které jsou díky své svěží a výrazné chuti oslavou českých luhů a hájů. Je mnoho možností, ze kterých lze vybírat, a navíc jsou bohaté na vitamíny, antioxidanty a vašim jídlům dodají nenahraditelnou svěžest. Lokální suroviny seženete buďto přímo u farmářů nebo na farmářských trzích, které se pravidelně pořádají ve spoustě větších i menších měst a neustále jich přibývá nebo v obchodech zacílených na lokální produkty.
To nejlepší z Česka
Pokud chcete zaujmout pokrmem, který snoubí české chutě, ale zároveň si po nich nepůjdete hodit dvacet, zkuste škvarkovou pomazánku podle receptu z vinného tapas baru Špek a Víno, která se specializuje na přípravu tapas s českým twistem.
Při přípravě tradiční pomazánky začněte rozemletím 200 g domácích škvarků. Následně uvařte natvrdo 1 vejce, nechte jej zcela zchladnout a nakrájejte jej na drobné kostičky. Připravte si jemně nakrájenou jarní cibulku a kyselou okurku. Ve finále vše smíchejte s rozemletými domácími škvarky a přidejte 1 lžíci plnotučné hořčice. Pomazánku dosolte a opepřete dle chuti a následně dejte do lednice vychladit. Hotovou pomazánku si můžete natřít na kousek bagety nebo plátek chleba. Ať už se rozhodnete jakkoliv, nezapomeňte k pomazánce přidat kousek Oravského špeku a trochu smažené cibulky.
Pokud ale neradi vaříte nebo vařit nestíháte, nezoufejte. Máte dvě možnosti. Bohaté a osvěžující chutě jara si můžete dopřát přímo ve vinném tapas baru Špek a víno v srdci pražských Dejvic, kde vám k výbornému jídlu nalijí i sklenku vína od vybraných českých vinařů. Nebo si můžete vaše oblíbené kousky objednat až domů. Těšit se můžete na tuzemský špek, českou slaninu, krémové sýry a další tradiční suroviny z dob Rakousko-Uherska. Prvotřídní lokální suroviny dodává restauraci farmářský obchod Marama, se kterým Špek a Víno dlouhodobě úzce spolupracuje. Ať už se rozhodnete pro večeři s rodinou, degustaci vína s přáteli nebo výběr cateringu pro nadcházející akci, oslavte jaro tím nejlepším, co může Česko nabídnout.
Provozní dobu a více informací o aktuálních akcích restaurace najdete na stránkách www.spekavino.cz