Na konci dubna se v Praze odehrál 52. ročník turnaje v go, jehož hlavní cenou je pohár Staré žitné myslivecké. Zájem hráčů i diváků byl větší než v minulých letech.
Pražský turnaj v go O pohár Staré žitné myslivecké, který je v Evropě velmi prestižní soutěží, hostil na letošním 52. ročníku 169 hráčů z 25 zemí světa, což je o deset hráčů více, než tomu bylo minulý rok. Vítězný pohár a finanční odměna putovaly i v letošním roce mimo Českou republiku. První místo si již potřetí odnesl korejský hráč Kim Dohyup (7 dan), na druhém místě se umístil hráč z Izraele Ali Jabarin (2p) a třetí příčku obsadil ukrajinský hráč Andrii Kravets (1p). Českým hráčům se bohužel nedařilo tak dobře. Nejlepší hráči Lukáš Podpěra a Ondřej Kruml skončili na 12. a 14. místě, oba se skóre 3 výhry a 3 prohry. Mezi nejlepší desítkou hráčů se umístila ukrajinská hráčka Olesie Malko (3d). Nejlepší českou hráčkou byla Dita Vášová (1d), která se umístila na 69. místě.
Přenos do celého světa
O tom, že je pražský turnaj této unikátní deskové hry opravdu prestižní záležitostí, svědčí i nadstandardní zájem online diváků z celého světa. Z turnaje bylo přenášeno hned pět nejsilnějších desek na webu online-go.com, přičemž první dvě desky umožňovaly automatický přenos na internet a obešly se bez lidského zapisovatele. Videa dalších dvou byla přenášena na YouTube a partie byly přepisovány online, zatímco pátou desku zapisovali organizátoři přímo na místě. Turnajové výsledky včetně záznamu partií byly průběžně aktualizovány a jsou k dispozici na serveru České asociace go. „Když jsem před 50 lety začal hru go hrát a propagovat ji v ČR, věřil jsem, že velmi brzy bude hráčů přibývat. Jsem rád, že se to podařilo a máme zde velmi dobrou základnu, mimo jiné i v podobě silných goistů z řad úspěšných podnikatelů, jako je majitel Palírny U Zeleného stromu Milan Hagan nebo matematik a pedagog Karel Janeček, a dalších, kterým děkuji za podporu,“ říká Vladimír Daněk, čestný předseda České asociace go.
Důležitá je taktika
Hra go, pocházející z Číny někdy z 2. tisíciletí př. n. l., je provázena hlubokou filozofií a skrytými smysly. Hra začíná na prázdné desce, která znázorňuje čistotu a neposkvrněnost, a primárním cílem hry je budovat, nikoliv ničit. Zajímavostí je, že každý hrací kámen má stejnou hodnotu a dohromady tedy tvoří silné a slabé skupiny, s nimiž hráč pracuje. Během hry musí každý hráč bojovat nejen se svým protihráčem, ale také sám se sebou a svým egem, když se rozhoduje, jakou taktiku hry zvolit. „Hra go je nejstarší dosud hraná desková hra na světě, a tak je pro Palírnu U Zeleného stromu, která je nejstarší palírnou v Evropě, doslova srdeční záležitostí podpořit finančně její rozvoj v ČR. Značka Stará žitná myslivecká, která je již potřetí generálním partnerem pražského turnaje, sdílí s touto prastarou hrou své hodnoty, jako jsou smysl pro čest nebo gentlemanství,“ říká vášnivý hráč deskové hry, majitel Palírny U Zeleného stromu Milan Hagan.