Znáte Jirku Halamku? A víte, že si s ním můžete opět zavařit? Televizní stanice TV Paprika totiž uvádí nový kulinární pořad, který bude opět pod taktovkou oblíbeného kuchaře. Jirka předvede svůj kulinářský um, přičemž ukáže, jak snadno lze připravit báječnou večeři z obyčejných surovin, které máme běžně ve spíži. V pořadu „Luxus za pár korun“ se budete moci inspirovat, jak z tradičních ingrediencí připravit pokrmy, které ze všedních dnů vytvoří ty, jež si budete pamatovat.
Kulinární show Luxus za pár korun můžete sledovat od pondělí 16. května každý všední den ve 20:50 na televizní stanici TV Paprika. Do té doby se můžete inspirovat některým z Jirkových receptů, o které se s námi podělil.
Chlupaté knedlíky s povidly a tvarohem představují dokonalou harmonii mezi slaným a sladkým pokrmem. O původu chlupatých knedlíků se vedou spory, jedni tvrdí, že pocházejí z Krkonoš, podle jiných jsou ze Šumavy. V každém případě svůj název získaly podle menší vrstvy vysráženého škrobu, která se tvoří na jejich povrchu a připomíná chloupky. Základ knedlíků tvoří brambory, mnohostranně využitelná surovina, v tomto receptu vyladěná omáčkou ze švestkových povidel.
Suroviny:
- 300 g brambor
- Švestková povidla
- Moučkový cukr (na posypání)
- Krupice (dle potřeby a konzistence těsta)
- 100 g polohrubé mouky
- 2 vejce
- Rum
- Tvrdý tvaroh
- Máslo (na polití)
Postup přípravy:
Polovinu brambor uvaříme ve slupce a po zchladnutí společně s druhou, syrovou polovinou brambor nastrouháme najemno. Syrové brambory by měly být vyždímané. Do takto připravených brambor vmícháme vejce s moukou a vytvoříme kompaktní těsto, z něhož vytváříme větší kuličky. Knedlíky vaříme v lehce osolené vodě přibližně 5-6 minut.
Omáčku připravíme vymícháním povidel a rumu, které společně prohřejeme. Při servírování knedlíky nejprve přelijeme rozpuštěným máslem, posypeme moučkovým cukrem, přelijeme omáčkou z povidel, a nakonec posypeme tvarohem
Dáváte-li přednost mezinárodní kuchyni, zkuste „Něco jako Minestrone”. Jedná se o tradiční hustou italskou polévku plnou zeleniny, která je velmi chutná a zdravá. Její součástí bývají těstoviny nebo rýže, svou hutností vydá za samostatný pokrm. Podle Italů se jedná o nejlepší polévku na světě, tak posuďte sami.
Suroviny:
- 100 g kapusty
- 100 g zelí
- 1 ks kořenové zeleniny (petržel, celer, mrkev)
- Divoké koření (pepř, nové koření, bobkový list)
- 300 g rajčatového pyré
- 1 protlak
- Těstoviny
- Olej
- Vývar/voda
- Bazalka, tymián, rozmarýn, česnek
- Cibule
Postup přípravy:
Nejprve si v osolené vodě uvaříme těstoviny, které scedíme a dáme stranou.
Na oleji orestujeme cibulku, česnek, brambory a následně přidáme nakrájenou kořenovou zeleninu. Po chvíli přidáme divoké koření a rajčatový protlak, přilijeme vodu a necháme povařit. Přibližně po 10 minutách vlijeme rajčatové pyré, dochutíme, a ještě pár minut povaříme.
Polévku můžeme servírovat s předem uvařenými drobnými těstovinami.
Pakliže nejste na sladké, zkuste si upéct „Buchty z kynutého těsta se směsí z mletého masa”. Touto dobrotou snadno nahradíte i hlavní chod a zamilujete se na první zakousnutí. Šťavnaté maso snoubící se s chutí koření a zapečené v křupavém těstě potěší každého gurmána.
Suroviny:
- 300 g mletého masa mix
- Slanina
- Česnek, cibule
- Rajčatový protlak
- Cukr
- Koření (sůl, pepř, paprika, chilli, sušená petržel, sušený česnek, sušená cibule)
- 200 g hladké mouky
- 20 g droždí
- 100 ml mléka
- 100 ml oleje
Postup přípravy:
Nejprve si připravíme kvásek z droždí, vlažného mléka, cukru a trochy mouky. Následně jej přilijeme ke zbylé mouce a oleji a vypracujeme hladké těsto, které necháme nakynout.
Během kynutí připravíme masovou směs. Mleté maso ochutíme a orestujeme na cibulce, česneku a slanině. Přidáme protlak, promícháme, aby se směs dobře spojila a necháme vychladnout.
Vykynuté těsto si rozdělíme na menší kousky a z každého vypracujeme kornoutek, který plníme masovou směsí. Pečeme asi 30 minut na 190 °C. Buchty lze podávat teplé i studené.