
Na Zelený čtvrtek to chce něco opravdu zeleného – třeba dva rychlé recepty z avokáda, které je krémové, svěží a celé zelené. A až velikonoční slavnosti skončí a vaše lednice bude vypadat, jako by se tam právě konal vejcofest, přijde vhod i bonusový recept – vajíčková pomazánka s pečeným česnekem, která dá zbytkům druhý dech a vašim chuťovým buňkám malý svátek.
Avokádo je opravdový mistr přizpůsobivosti – ve všech podobách je nejen krásně krémové, ale i skvěle se kombinuje s dalšími ingrediencemi. Ať už v salátu, pomazánce nebo třeba ve smoothie. Ale hlavně je neskutečně vděčné, stačí pár surovin a máte hotovo. Ve dvou zelených receptech ukáže, proč je to tak oblíbená ingredience, která se hodí doslova do všeho.
Toto zelené smoothie je ušité Velikonocím přímo na míru. Zelený čtvrtek je tradičně spojen s půstem, kdy se nemá jíst maso a místo toho se jí zelenina a další pokrmy, které mají symbolizovat očištění. Nejenže je smootie z avokáda, ale i okurky a baby špenátu. Všechno dobrý a všechno zelený. Sladkost mu přidává zmražený banán a další ingredience.
Ingredience
- 1 hrst mraženého banánu
- 1 hrst okurky (nakrájené na kostičky)
- 1 nakrájené zralé avokádo RTE (od Titbit)
- 1 lžíci javorového sirupu (nebo podle chuti)
- 1 lžička chia semínek
- kousek čerstvého zázvoru (oloupaného a nasekaného)
- 1 hrst baby špenátu (nebo hrst kadeřávku)
- 1 šálek neslazeného mandlového mléka
Pracovní postup
- Všechny ingredience mixujte v mixéru tak dlouho, dokud nebude smoothie úplně hladké. Pokud je potřeba, přilejte trochu víc mandlového mléka pro lepší konzistenci. Můžete ozdobit chia semínky a ihned podávejte.
Kdo rád avokádovou klasiku guacamole, může vyzkoušet s pečenými rajčaty a bazalkou. Cherry rajčata rozpulte a opečte na pánvi na olivovém oleji, ale výborná jsou i koupená. Dužinu avokáda dejte do misky a pokapejte limetou, kvůli chuti i barvě. Přidejte nasekanou cibulku, kostičky čerstvých i pečených rajčat, nakrájené chilli, česnek a hrst bazalky. Množství dle vašich preferencí. Dochuťte solí a pepřem.
Vajíčková mise: záchrana zbytků
Velikonoce nám přinesly nejenom jaro, ale taky zásobu vajíček. Krémová pomazánka s pečeným česnekem zní možná skromně, ale kdo má rád pomazánky určitě nepohrdne. Pečený česnek dá pomazánce navíc šmrnc a ze zbytků se stane lahůdka. Servírování je už na vás, zda zvolíte dobré pečivo nebo budete ujídat lžičkou jako salát.
Ingredience pro 4 osoby
- 4 vařená vejce
- 1 jarní cibulka
- 2 stroužky Pečesu (prodává se ve skleničce od Titbitu)
- 2 lžíce strouhaného parmezánu
- 1 lžička plnotučné hořčice
- 2–3 lžíce majonézy
- sůl, pepř
Pracovní postup
- Vejce, česnek a parmezán nastrouhejte najemno. Přidejte nadrobno nakrájenou jarní cibulku, hořčici a majonézu. Dochuťte solí a pepřem.
Zelený čtvrtek je sice jen jednou do roka, ale tyhle recepty si klidně zopakujte kdykoliv. Avokádo nikdy nezklame a vajíčka po svátcích beztak čekají na svoji chvíli slávy. A když vám někdo řekne, že už zas děláte vajíčkovku? Odpovězte klidně: „Jo, a byla skvělá.“ Protože když máte v lednici avokádo a pár vajec, svět je hned o něco chutnější. Více receptů najdete na www.titbit.cz