Velikonoční svátky jsou obdobím, kdy zejména na vesnicích, ožívají léta staré tradice a zvyky. Tradiční pokrmy jsou jedním ze zvyků, který si udržel své místo. Na Zelený čtvrtek se obvykle připravuje zelí, špenát nebo hrách, na Velký pátek bezmasé jídlo, na Bílou sobotu mazanec a nádivka a na Boží hod bohatá velikonoční hostina. Během ní se podává vývar a beránek ze sladkého těsta. My pro vás máme tip na recept na velikonočního bio beránka, tedy z ingrediencí v bio kvalitě.
Beránek je součástí Velikonoc už po staletí
Beránek je jedním z pokrmů, který zkrátka nemůže na sváteční tabuli na velikonoční neděli chybět. Je symbolem Velikonoc už od dávných dob. Součástí tradic svátků jara byl ještě před příchodem křesťanství. Beránek byl vždy vnímán jako symbol jara, a jakožto mládě je ekvivalentem zrození, čistoty a nevinnosti. Zřejmě i z těchto důvodů byl často obětním zvířete. Avšak beránek jakožto sladké pečivo se peče již po staletí. Zmínky o jeho pečení se objevují od 17. století. Tradičně se spolu s dalšími obřadními pokrmy na Boží hod velikonoční světí v kostele. Těsto lze ozvláštnit dle vlastních chutí. Někdy se do něj dávají rozinky nebo nasekané mandle a někdo dokonce beránka zdobí čokoládovou polevou. Co by ale nemělo chybět, je mašle kolem krku. Tradičně se beránek pekl z bábovkového těsta, dnes ale existuje řada těst, z nichž si každý vybere dle svých preferencí. My doporučujeme vyzkoušet recept na bio velikonočního beránka z výběrových surovin.
Bio hladká mouka
Aby byl beránek skutečně upečený z výběrových bio surovin, doporučujeme použít hladkou mouku Babiččina volba BIO. Nejen, že je mouka kvalitně zpracovaná v souladu s pravidly ekologické produkce, má také skvělé pečící vlastnosti. Mouka je speciálně vyrobená pro ty, kteří milují dobrou chuť, ekologii a přírodní produkty. Vyrábí se z obilí pěstovaného podle přísných pravidel bio produkce, která garantují organický původ surovin. Neobsahuje genově modifikovaný materiál ani přídatné látky (éčka) a původ obilovin lze 100procentně identifikovat. Navíc veškeré obilí je zpracované v mlýně, kam se běžná produkce nedostane, díky čemuž má mouka zaručenou vysokou kvalitu a čistotu produktu.
Ve své každodenní praxi i edukaci na kurzech pečení používá mouky Babiččina volba mistr cukrář Josef Maršálek. „Kvalitní mouka je prakticky alfou a omegou jakéhokoliv domácího i profesionálního pečení. A pokud je vyrobená s nejvyšším možným ohledem vůči našemu životnímu prostředí, pak vždy bude mít mou podporu,“ říká Josef Maršálek, mistr cukrář a ambasador mouk Babiččina volba.
Ingredience
- 4 bio nebo domácí vejce
- 350 g bio hladké mouky Babiččina volba
- 170 g rozpuštěného bio nebo farmářského másla
- 275 g bio cukru
- 10 PL bio nebo farmářského plnotučného mléka
- 1 sáček prášku do pečiva
- na vymazání formy máslo a hrubá mouka nebo krupice
Postup
Troubu předehřejte na 160 °C.
Ze všech ingrediencí vypracujte těsto.
Hladké zpracované těsto stáhněte stěrkou do pečlivě vymazané a vysypané formy. To opravdu nepodceňte, ať jde beránka dobře vyklopit.
Pečte ve vyhřáté troubě 45 minut, poté odklopte vršek, zkontrolujte špejlí a podle potřeby dopékejte.
Po vychladnutí vyjměte z formy, servírujte na tácu a pocukrujte.