Festival Film a architektura se láme do nové dekády a odhaluje letošní nabitý program. Jedenáctý ročník s názvem Body zlomů zavítá opět kromě pražských kin do měst po celé republice a na Slovensku v termínu od 29. září do 4. října.
Filmový festival zamíří pojedenácté do českých a slovenských kinosálů i do nevšedních prostor. Letos představí 34 filmů v České republice a na Slovensku, a to v pěti festivalových sekcích – Body zlomů, Pocta Aleně Šrámkové, Neviditelní architekti, Design & Build a Inspirace Jana Hřebejka. Ozvěny festivalu se odehrají o dva týdny později v kinosále Velvyslanectví České republiky v Berlíně.
Letošní program otevře již 22. září warm-up projekce v prostorách Fakulty architektury ČVUT, během které bude promítán španělský snímek VALLDAURA: A Quarantine Cabin. Dokument sleduje na jaře 2020 studenty architektury absolvující vzdělávací program, ve kterém realizují vlastníma rukama svůj společný projekt. Snímek popisuje náročnost a nejistotu prvního lockdownu, kdy se z rezidenčního pobytu s nadsázkou stává architektonická reality show. Vstup na projekci bude zdarma.
Ve čtvrtek 29. září proběhne ve velkém sále kina Světozor oficiální zahájení festivalu snímkem Inženýrova fantazie. Nevšední pocta skromnému géniovi Peteru Riceovi přibližuje mimořádnou kariéru a osobnost jednoho z nejuznávanějších statiků konce 20. století, stojícím za světoznámými stavbami jako Opera v Sydney, Centre Pompidou nebo Lloyd’s Building.
Program nabídne filmy s poutavou architekturou a představí i jejich nepříliš známé autory v sekci Neviditelní architekti. Výjimečnou projekcí bude experimentální snímek Esquizo z roku 1970 španělského architekta Ricarda Bofilla, mimo jiné autora několika pražských realizací jako Corso Karlín nebo rezidence Obecní dvůr. Chybět nebude ani filmová pocta nedávno zesnulé první dámě české architektury Aleny Šrámkové.
Diváci se mohou těšit i na festivalové diskuze s tvůrci a hosty. Projekcemi francouzského dokumentu Jean Prouve’s House a snímku Pina renomovaného režiséra Wima Wenderse provede diváky v pátek 30. září v Kině 35 režisér Jan Hřebejk. Ten je nejen významnou osobností současné české kinematografie, ale také velkým fanouškem architektury. Ve své filmové sekci Inspirace vybral snímky, ve kterých hraje architektura hlavní i vedlejší roli.
“Pro letošní ročník jsme ke spolupráci přizvali filmového režiséra Jana Hřebejka. Pro festival vybral výrazné a specifické filmy, které osobně uvede. Jedním z nich je celovečerní film Pina, propojující tanec a architekturu, jehož filmové lokace se odehrávají v současných stavbách významných architektů. Festivalové projekce se uskuteční i v prostoru tzv. Kafkárny, bývalém ateliéru Bohumila Kafky, v současnosti sídle ateliéru sochy pražské UMPRUM, který bude otevřen během festivalu Den architektury a kde se mj. natáčely filmy Pupendo a Monstrum. Druhý snímek o francouzském designerovi a průkopníkovi modulární architektury, který nás zavede do autorova vlastního domu, natočil francouzský režisér Stan Neumann, pravnuk slavného českého básníka S. K. Neumanna,“ říká ředitelka festivalu Marcela Steinbachová.
Festival zakončí 3. října v pražském kině Světozor a o den později v brněnském Kino Art bizarní dokument The Bubble přibližující oblast Villages, největší komunitu důchodců v Americe. Tento neustále se rozšiřující utopický projekt amerického snu má ale ekologické a sociální dopady na své vnější okolí. Po pražském promítání proběhne filmový komentář Aleše Stuchlého a Víta Schmarce z pořadu Čelisti Radia Wave.
Festival Film a architektura zavítá letos do Prahy, Berlína, Brna, Frýdlantu, Hodonína, Hradce Králové, Hranic, Josefova Dolu, Karlových Varů, Libčic nad Vltavou, Nymburku, Opavy, Ostravy, Pardubic, Piešťan, Plzně, Rajeckých Teplic, Řevnic, Ústí nad Labem, Vratislavic nad Nisou, Vysokého Mýta, Zlína a Žiliny.
Detailní program naleznete na filmarchitektura.cz či sociálních sítích festivalu. Vstupenky na projekce budou v prodeji v polovině září.
Film a architektura probíhá paralelně s festivalem Den architektury, který od 30. září do 6. října nabízí na tři sta zdarma přístupných akcí ve stovce měst a obcí po celé republice i na Slovensku a zve na exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky, cyklovyjížďky, přednášky i program pro děti. Mottem letošního ročníku je “Nebourej, transformuj!” a festival se tak z velké části zaměřuje na ekologický, ekonomický i etický rozměr architektury a výstavby a představí zdárná řešení rekonstrukcí a revitalizací. Program dále připomene osobnost slovinského architekta Josipa Plečnika, od jehož narození uplynulo v letošním roce 150 let, představí i jeho následovníky a kolegy z Vídeňské školy Otto Wagnera. Festival vzdá také poctu české architektce Aleně Šrámkové. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz.
Spolek Kruh, organizátor festivalů Den architektury a Film a architektura, čerpá z dvou desítek let zkušeností v oboru a z dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. Vznikla tak síť, do níž se v průběhu deseti let zapojilo nad 180 měst na území České republiky i na Slovensku. Na přelomu září a října tak v rámci oslav Mezinárodního dne architektury proběhne více než 300 akcí a 60 filmových projekcí.