Brněnské kulturní centrum CO.LABS, otevření nového divadelního sálu Theatron v jičínské Valdštejnské lodžii a koncept kandidatury Broumova na Evropské hlavní město kultury 2028 jsou novými držiteli ceny Česká divadelní DNA za výjimečný počin na poli nového divadla a živé kultury. Cenu za mimořádný dlouhodobý přínos, získal Festival …příští vlna/next wave… . Držitelem ceny za mimořádnou podporu a prezentaci české kultury v zahraničí se stal program PerformCzech. Iniciátorkou cen je kulturní organizace Nová síť, která ve spolupráci s členy Českého kulturního networku Nová síť na základě nominací vybírá laureátky a laureáty již od roku 2012. Předáním cen Česká divadelní DNA, které se udílejí každé dva roky jako projev úcty výrazným osobnostem a počinům v oblasti nového divadla a živé kultury, začal včera v pražském Studiu Hrdinů dvaadvacátý ročník festivalu Malá inventura. Ten na osmnácti scénách v Praze nabídne během osmi dnů více než třicet divadelních událostí.
Bližší informace o laureátech:
CENA ČESKÁ DIVADELNÍ DNA 2024 za výjimečný počin
Rozšíření aktivit platformy CO.LABS, Brno
Brněnské kulturní centrum CO.LABS je otevřeným prostorem, jehož cílem je zaštítit komplexní služby pro potřeby tvůrců a tvůrkyň. Co.labs – to je místo disponující sály, zkušebnami, tréninkovými prostory, dílnami i venkovními prostory. Místo, kde mohou tvůrci a tvůrkyně pracovat, prezentovat svoji práci, inspirovat se navzájem, účastnit se workshopů, konferencí, setkávat se s odborníky z ČR i zahraničí. Během posledních dvou let prokázal tým Co.labsu svou houževnatost a nasazení, které bylo po zásluze odměněno. V příštích letech Co.labs projde rozsáhlou rekonstrukcí, a to za podpory NPO, Statutárního města Brno a Sokola Brno I.
CENA ČESKÁ DIVADELNÍ DNA 2024 za výjimečný počin
Otevření sálu THEATRON ve Valdštejnské lodžii, Jičín
Valdštejnské imaginárium je nezisková organizace, která usiluje o oživení historické stavby Valdštejnské lodžie neobvyklými cestami. Vychází přitom ze skutečnosti, že tato unikátní stavba nebyla nikdy dokončena. Touha dokončit Valdštejnův projekt se týmu sdruženému kolem památky v několika předchozích letech stala hnacím motorem a silnou inspirací. Další milník přišel v listopadu 2023 zprovozněním a slavnostním otevřením nového divadelního sálu Theatron včetně přilehlých prostor, které posilují jeho funkčnost a podporují vícero způsobů jeho užívání. Tým kolem ředitele Jiřího Vydry svou houževnatostí posunul opět úroveň nabízených kulturních služeb na Jičínsku a stává se bezesporu inspirací pro řadu dalších institucí v České republice.
CENA ČESKÁ DIVADELNÍ DNA 2024 za výjimečný počin
Kandidatura na EHMK 2028, Broumov
Koncept Kreativní poutník v rámci kandidatury Broumova na EHMK 2028 zaujal širokou veřejnost. Přestože ve finále kandidatury neuspěl, jeho hlavní myšlenka a odhodlanost jít do soutěže evropského formátu vzbudily nemalou pozornost. Broumov přirozeně odkazuje k tradici broumovského kláštera, který býval po staletí poutním místem, je za tím však víc. Téma kandidatury vybízí k tomu, že poutníkem může být každý, kdo si váží přírody, zná svou historii nebo se třeba snaží propojovat generace a kultury, které spolu žijí v souladu. Takový přístup je pro klima dnešní kultury více než vítaný.
CENA ČESKÁ DIVADELNÍ DNA 2024 za mimořádný dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla
Festival …příští vlna/next wave…
Cena se uděluje organizaci Příští vlna z. s, který pořádá Festival …příští vlna/next wave… Více než třicetileté fungování festivalu nabízí výjimečnou platformu pro prezentaci českého divadelního okraje, hudební, taneční, výtvarné a jiné alternativy. Klade důraz na dramaturgické celky, premiérové projekty, angažované a politické divadlo. Iniciuje rovněž vznik nových projektů, pomáhá zaštítit mladé progresivní umělce různých oborů a představuje netradiční kulturní prostory.
CENA ČESKÁ DIVADELNÍ DNA 2024 za mimořádnou podporu a prezentaci české kultury v zahraničí
PerformCzech
PerformCzech koordinuje Oddělení mezinárodní spolupráce Institutu umění – Divadelního ústavu. Cena se uděluje tomuto programu zejména za zajišťování řady aktivit souvisejících s internacionalizací současné české scény pro divadlo, tanec, současný cirkus a multidisciplinární projekty. Mezi ně patří, a je mu přikládán v této souvislosti mimořádný význam, Program Go and See. Ten posiluje výjimečně mezinárodní spolupráce a profesní růst umělců a umělkyň a kulturních pracovníků a pracovnic v ČR a supluje zatím neexistující podobný typ podpory na státní nebo jiné správní úrovni.
Dále byli nominováni: pardubický projekt Automatické mlýny, kandidatura Českých Budějovic na EHMK 2028, konference women in art, multižánrový festival Luhovaný Vincent, nezisková organizace Motus – Alfred ve dvoře, projekt PerformanceBus a divadelní uskupení Pomezí.
Autorkou ceny je Iva Tattermuschová /TABLO/.