Přední česká dokumentaristka Olga Sommerová, která už má na svém kontě mimo jiné filmy o osudech Marty Kubišové, Jiřího Suchého, Věry Čáslavské či Soni Červené, rozšířila svou filmografii o dramatický životní příběh muzikanta a politika Michaela Kocába. Svým filmem chce připomenout, že v dějinách rozhodují nejen šťastné či neblahé náhody, ale také to, čemu se říká úloha osobnosti v dějinách.
Michael Kocáb patří mezi jednu z nejvýraznějších osobností českých novodobých dějin. Celým jeho životem prolíná boj za lidská práva, politickou kulturu a demokracii. Mimo jiné řídil odsun sovětských vojsk z Československa, je jedním ze zakladatelů Občanského fóra a navrhl Václava Havla na prezidenta. V roce 2009 se stal ministrem pro lidská práva a národnostní menšiny a později zmocněncem vlády pro lidská práva. Celý život tvoří jako skladatel rockové, filmové a vážné hudby. Ještě během studií v roce 1977 založil kultovní rockovou skupinu Pražský výběr, která vystupuje dodnes. Jeho vrcholným dílem v oblasti vážné hudby je balet Odysseus pro Laternu Magiku, který se hrál po celém světě, a také pět týdnů na Brodwayi.
Politika, kultura i sonda do soukromí
Kromě politické a kulturní činnosti se film zabývá také soukromým životem Michaela Kocába, otce čtyř dětí. „Mojí ambicí je vytvořit atraktivní životopisný a tvůrčí portrét muže, pohybujícího se mezi hudbou a politikou, který nebyl dosud v tak komplexní míře prezentován,“ říká režisérka Olga Sommerová.
Celovečerní dokument vznikl pod vedením producenta Viktora Schwarcze ze společnosti Cineart TV Prague, který stojí například za filmy Nechte zpívat Mišíka, Jan Palach, Pasti, pasti, pastičky, Divoké včely atd. Na výrobě se podílí také Česká televize a producent Petr Koza ze společnosti KOZA Film. Koproducentem je rovněž slovenská produkční firma ARINA, producentka Silvia Panáková a Rozhlas a televízia Slovenska.
Role kameramanky se ujala Olga Malířová Špátová, která se svou matkou Olgou Sommerovou dosud spolupracovala už celkem na tvorbě dvacítky filmů. Tvůrčí štáb dále tvoří střihačka Blanka Kulová, zvukaři Petr Provazník a Tomáš Kubec.
Michael Kocáb – rocker versus politik
V kinech od 10. listopadu 2022
Dokument, Česká republika / Slovensko, 2022
Scénář a režie: Olga Sommerová
Kamera: Olga Malířová Špátová
Střih: Blanka Kulová
Zvuk: Petr Provazník
Tomáš Kubec
Miloš Gluvňa
Vystupují: Michael Kocáb, Zuzana Čaputová, Vilém Čok, Darja Kocábová, David Kocáb, Jessika Kocábová, Magdalena Kocábová Westman, Marsha Kocábová, Miki Kocáb, Natálie Kocábová, Miloš Hoffman, Michal Horáček, Jiří Hrubeš, Oskar Krejčí, Klaudius Kryšpín, Steven Mercurio, Svetozár Naďovič, Jan Nedvěd, Michal Pavlíček, Glenn Proudfoot, Richard Scheufler, Ondřej Soukup, Jiří Stivín, Richard Šíma, Ondrej Šoth, Mojmír Zachariáš
Celovečerní dokumentární snímek Michael Kocáb – Rocker nebo politik režisérky Olgy Sommerové nabízí portrét výrazné osobnosti, v tomto případě hudebníka, který se stal také politikem, který nadále zůstává výrazným a nepřehlédnutelným občanským aktivistou. Jeho životní etapy postupují od klíčových momentů dětství, mládí, dospělosti až ke zralému věku, jehož perspektivou na sebe a svůj dosavadní život Michael Kocáb v četných komentářích nahlíží. Hlavního hrdinu režisérka Sommerová nachází v jakémsi stavu životní harmonie, a to ve vztahu k minulosti, přítomnosti a proklamativně i k budoucnosti, což pozitivně potvrzují členové jeho rodiny v intimním rodinném prostředí.
Závažnější vrstvu dokumentu představuje rozkrývání zdánlivě nesmiřitelných osobních poloh rockového hudebníka a umělce, který stále intenzivně tvoří a žije, a politika, který nekompromisně prosazuje svobodu, lidská práva a demokracii, ale který se tak paradoxně stává součástí establishmentu, proti kterému se musí vymezovat každý „poctivý rocker“… Režisérka Olga Sommerová toto téma s odstupem pozoruje a ponechává na divácích, aby si utvořili svůj názor.
Výsledkem je portrét umělce a politika, který místo očekávatelné „nekompromisní zuřivost“ starého rockera nabízí životní optimismus doprovázený sympatickou pokorou k úspěchům a sebeironické reflexi vlastního chybování a omylů. Rockerství se nepochybně projevuje v tom, že se nejedná o bilanční hodnocení vlastního života, ale upřímnou a poctivou snahu popsat princip vzdoru proti totalitě a lásky a víry ke svobodě, umělecké a politické.