
Po zimní přestávce otevřelo 2. dubna Národní muzeum znovu brány Národopisného muzea v Kinského zahradě. Kromě stálé expozice České lidové kultury přináší aktuální sezóna hned dvě nové výstavy. Projekt Slasti a neřesti provede návštěvníky pozitivními i stinnými stránkami prožitků, které jsou součástí lidové kultury 19. a 20. století. Výstava Příběhy za sklem přiblíží jeden z nejběžnějších, ale méně známých druhů umění 19. století – skleněné podmalby – a zprostředkuje restaurátorské postupy odborníků z Národního muzea.
Národopisné muzeum se svým otevřením počátkem dubna připravilo pro návštěvníky dvě nové výstavy. Fenomén požitkářství a radostí běžných lidí žijících na venkově a v menších městech v 19. a na počátku 20. století zachycuje výstava Slasti a neřesti. Ta na předmětech každodenní potřeby, ale také prostřednictvím lidové slovesnosti, písní a her poukazuje na až překvapivou nespoutanost lidové kultury v kontrastu s vrcholnou prudérností. Výstava sleduje témata přímo související s tělesnými požitky, jako jsou konzumace alkoholu, erotika a lidové zábavy, ale i jejich negativními aspekty, které mnohdy ústí až v patologické polohy jako například alkoholismus, karban a násilí. Společně se skleněnými a keramickými předměty odkazujícími na námět výstavy, malovaným nábytkem, předměty spojenými s lidovými veselicemi a zábavami, historickými fotografiemi a obrázky, matricemi pro výrobu hracích karet a dalšími zajímavými exponáty, které téma výstavy provázejí, mohou návštěvníci zapojit i další smysly a například si přičichnout k bylinkám či chmelu, poslechnout si laškovné písně i příběhy hospodského vypravěče.
Druhá výstava s názvem Příběhy za sklem seznámí návštěvníky Národopisného muzea se skleněnými podmalbami ze sbírek Etnografického oddělení Národního muzea, které představovaly v 19. století jeden z nejběžnějších druhů umění, objevujícího se v interiérech lidových vrstev. Výstava přináší pohled do restaurátorské dílny, kde se mohou návštěvníci seznámit jak s technickým vybavením, tak s jednotlivými kroky náročných restaurátorských postupů, ale také se specifiky výroby podmaleb i nejběžnějšími typy jejich poškození. Práce restaurátorů je zde ilustrována mimo jiné na srovnání stavu obrazů před a po zásahu profesionálů. Současně je ve výstavě použito množství interaktivních prvků, zpravidla přímo odkazujících na restaurátorskou praxi. Výstava je určena také dětem, které si mohou vyzkoušet retušování podmaleb za pomoci barevných papírů či skládání skleněných puzzle.
Národopisné muzeum je otevřeno od úterý do neděle od 10 do 18 hodin. Výstava Příběhy za sklem bude v Národopisném muzeu otevřena do 31. října 2025. Výstavu Slasti a neřesti si mohou návštěvníci prohlédnout až do podzimu roku 2027. Vzhledem k povaze zvoleného tématu i výskytu explicitních výrazů v citacích z dobových pramenů doporučujeme dětem do dvanácti let návštěvu v doprovodu dospělé osoby.
Více informací naleznete na www.nm.cz