Foto: Pragovka Open Studios
V sobotu 30. května se areál vysočanské Pragovky promění v živé centrum současného umění. V rámci akce Pragovka Open Studios otevřou více než dvě desítky uměleckých rezidentek a rezidentů dveře svých ateliérů v hale E a v budově Strojírny.
Pragovka Open Studios je každoroční příležitostí nahlédnout do zákulisí umělecké tvorby. Ateliéry budou otevřeny od 10 do 18 hodin a návštěvníci mohou zavítat ke 26 umělkyním a umělcům, mezi nimiž jsou Kateřina Adamová Linhartová, Karíma Al-Mukhtarová, Filip Černý, Eva Fajčíková, Adam Štech nebo Ladislav Vlna.
„Otevřené ateliéry jsou jednou z mála příležitostí, kdy mohou lidé zažít Pragovku opravdu zevnitř, nejen jako galerii, ale jako živé místo, kde umění přímo vzniká. A osobní setkání s umělkyněmi a umělci v přirozeném prostředí jejich ateliéru je něco, co výstava nenahradí,“ říká Filip Zimovjan z Pragovka Gallery.
Program dne je pestrý. Keramické studio BLATO nabídne po celý den malování keramiky, fotografka Anna Pleslová bude zdarma fotografovat portrétní snímky návštěvníků a v rámci mezinárodního rezidenčního programu Pragovka Gallery představí svůj projekt polská umělkyně Jagoda Dobecka. Její Kitchen Under the Clover je sbírka receptů spojených s osobními vzpomínkami a emocemi, jejímž výsledkem bude společně sestavená kuchařka.
Pro rodiny s dětmi je připraven dopolední vzdělávací program, odpoledne pak otevřená vzdělávací zóna Ateliér v Pragovka Gallery. Ráno si lze také zacvičit jógu v galerii s následným brunchem ve Factory Kafe.
Během dne proběhnou tři komentované prohlídky ateliérů, každá s jinými umělkyněmi a umělci. V 11:00 v Artzóně, ve 14:00 ve Strojírně a v 17:00 opět v Artzóně. V 18:00 se uskuteční komentovaná prohlídka aktuálních výstav v Pragovka Gallery. Večer pak uzavře Ventolin DJ set zaměřený na house, psychedelické techno, acid a severský funk.
Detailní program je zveřejněn na webové stránce www.pragovkagallery.cz