Jak slavili blížící se svátky naši předci v 19. a 20. století? To přibližuje výstava Zapomenuté Vánoce v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod. „Sváteční atmosféru si lidé v muzeu mohou užít až do konce letošního roku. Ve vstupném je zahnutá také nedávno otevřená expozice Panuškových strašidel v muzejním podzemí,“ pozval radní Kraje Vysočina pro oblast kultury Miloš Hrůza.
Hned u vstupu návštěvníky přivítá tradiční světnice s instalací hned několika betlémů, o kousek dál postavy Mikuláše a čerta. „Lidé se například dozví, z čeho se kdysi vyráběly rohy pro masky čertů,“ prozradil radní. Své místo mají v expozici také rozmanité louskáčky na ořechy, formy na perníky, zvonky nebo doma vyrobené hračky a dárky. Nechybí ani koutek s tradiční zabijačkou, která k vánočnímu období patřila.
Výstava připomíná také období, kdy byla snaha nahradit Ježíška Dědou Mrázem. Prostor doplňují další typické vánoční artefakty, například, v poslední době oblíbené, zvonící stromečky, stojánky nebo svíčky z včelího vosku. Několik vánočních stromečků ukazuje různá období, ze kterých zdobení pochází. Výstava zůstane otevřená až do konce letošního roku.
Havlíčkobrodské muzeum navázalo na úspěšnou spolupráci s tamním gymnáziem a opět nabízí také tajuplnou cestu sklepením. To se proměnilo ve snový svět malíře Jaroslava Panušky, přítele spisovatele Jaroslava Haška. Byl to právě Panuška, kdo autora Osudů dobrého vojáka Švejka přivedl v roce 1921 na Vysočinu. Malíř většinu života strávil na Světelsku a tuto krajinu často zachycoval ve svých dílech, společně s pohádkovými bytostmi. Právě ty nyní ožívají ve sklepení muzea. „Návštěvníci mohou otestovat svou odvahu v uličce duchů nebo při procházce popravištěm. Každému Panuškovu strašidlu je věnováno jedno ze zákoutí,“ doplnil Miloš Hrůza s tím, že strašidelné panoptikum bude k vidění i po celý příští rok.