Neuvěřitelných 51 let letos uběhne od nahrání alba Zelená pošta, které v sobě spojuje skladatelskou genialitu klávesisty Mariána Vargy, pěvecké umění Pavola Hammela, geniální kytaru Radima Hladíka nebo producentský um baskytaristy Fedora Freša. Unikátní možnost slyšet album živě budou mít posluchači 21. května v pražském divadle Archa. Dnes již zesnulé kolegy Pavola Hammela nahradí ti nejlepší hráči další slovenské hudební generace. Od 20 hodin s ním vystoupí Fero Griglák (kytara), Martin Valihora (bicí), Fedor Frešo jr. (basa), Vladislav „Slnko“ Šarišský a Peter Preložník (klávesy).
Zelenou poštu tvoří deset skladeb, mezi nimi například Smutná ranná električka, Páví ples, Slnečnice či Z ďatelín. V Arše si fanoušci budou moci poslechnout celé album. Koncertní program doplní i další skladby jako hity Zvoňte zvonky, Labutie piesne, Pieseň z kolovrátku, ale i skladbu Collegium Musicum Mikrokozmos.
Legendární album Zelená pošta je často označováno jak jedna z nejlepších desek slovenského rocku. Je společným dílem Pavola Hammela a Mariána Vargy. „V roce 1972 jsem skládal a nacvičoval v pořadí čtvrté album skupiny Prúdy ‚Šľahačková princezna‘. Marián Varga měl v tomto období velký úspěch se skupinou Collegium Musicum, ale i přes naši vytíženost jsme našli prostor pro další spolupráci po tříleté odmlce. Collegium Musicum byla instrumentální skupina a neměli zpěváka, mně zase chyběly Mariánovy písně, které ve velké míře definovaly tvorbu skupiny Prúdy na desce ‚Zvoňte zvonky‘,“ vzpomíná na vznik alba Pavol Hammel.
Na podzim loňského roku zazněla Zelená pošta v koncertním podání na Slovensku celkem osmkrát. Všechny sály byly beznadějně vyprodané.
Při nahrávání alba Zelená pošta se v roce 1972 potkalo vícero zásadních jmen české a slovenské hudební scény – baskytarista a producent alba Fedor Frešo, textaři Boris Filan a Kamil Peteraj, Dušan Hájek za bicími nebo kytarista Radim Hladík. „S Mariánem Vargou jsme se potkávali v experimentálním studiu Slovenského rozhlasu v Bratislavě a za vydatné producentské pomoci Fedora Freša jsme postupně tento náš projekt nahrávali. Tehdy jsme to ještě netušili, ale věřili jsme, že děláme něco, co i po 51 letech bude mít skvělou odezvu nejen u kritiků, ale hlavně u fanoušků původního československého beatu,“ dodává Pavol Hammel.