Nejnovější knihu Jak svět doopravdy funguje? od Vaclava Smila, kterou vydává Kniha Zlín (499 Kč), lze právem považovat za Opus Magnum autora. Kniha tohoto světově uznávaného, dnes již osmdesátiletého odborníka českého původu, který žije víc jak 50 let v USA a Kanadě, navazuje na jeho předešlé tituly. Zabývá se sedmi základními principy moderní společnosti – energiemi, produkcí potravin, klíčovými materiály – ocelí, plynem, plasty a betonem, globalizací, rizikovými faktory civilizace, od virů po sluneční erupce, životním prostředím a predikcí budoucnosti. Vaclav Smil se osobně stýká s Billem Gatesem i Markem Zuckerbergem.
Bill Gates: „Na novou knihu od Smila čekám asi jako někteří fanoušci na pokračování Star Wars.“
Autor vychází z premisy, že obrovské množství obyvatel naší planety má v 21. století najednou snadný přístup k nebývalému množství informací. Málokdo se v nich ale dokáže orientovat. Cílem knihy je osvětlit princip fungování současného světa a interpretovat základní fakta a data v souvislostech. A to se autorovi daří – složité procesy popisuje a objasňuje s neuvěřitelnou lehkostí a jejich pochopení je proto pro čtenáře snadné. Podle Vaclava Smila je důležité nejdříve pochopit základní fakta, abychom mohli začít řešit problémy. Pochopit, jak svět doopravdy funguje, není možné bez alespoň špetky zběhlosti v energetické gramotnosti.
Vaclav Smil čerpá z nejnovějších vědeckých poznatků, vypořádává se se zdroji dezinformací a bourá mýty. Upozorňuje na to, že chybí jakékoli komerčně životaschopné způsoby výroby oceli, čpavku, cementu nebo plastů v celosvětově požadovaném měřítku bez fosilních paliv.
Podle Vaclava Smila široký rozmach dnešních znalostí vede ke specializaci, jejíž odvrácenou stránkou je opět čím dál horší chápání nebo dokonce neznalost vývoje společnosti. Odezva vyspělých zemí na covid-19 ilustruje náš věčně nerealistický postoj k základní realitě způsobený tím, že lidem se vytrácejí z paměti dokonce i traumatické zážitky. Bylo na celkový počet více než milionu úmrtí v letech 1957–1958 pohlíženo prismatem mnohem vyšších ztrát během 2. světové války, které tehdy byly ještě stále v živé paměti všech dospělých? Nebo se naše kolektivní vnímání změnilo natolik, že se nedokážeme smířit s tím, že dočasně zvýšená úmrtnost bude vždy mimo naši kontrolu?
Víte, že …?
- není nutné v lednu přepravovat letecky borůvky z Peru do Kanady a hrášek z Keni do Londýna. Vitamín C a vlákninu, které tyto potraviny obsahují, lze získat z řady dalších zdrojů s mnohem nižší uhlíkovou stopou
- Čína za tři roky spotřebovala stejné množství cementu jako Spojené státy za celé století
- navzdory současné posedlosti případnými dopady globálního oteplování a potřebě rychlé dekarbonizace bude jen málo tak důležitých výsledků pro určení podoby naší budoucnosti, jako je vývoj světového počtu obyvatel ve zbytku 21. století
- lidstvo za jeden rok spotřebuje jen sedmnáct procent toho, co zemská biosféra vyprodukovala
- celosvětová popularita SUV (v r. 2020 celkem 250 mil.) vymazala, a to několikanásobně veškerý dekarbonizační efekt pomalu se rozšiřujících elektromobilů (v r. 2020 jen 10 milionů)
- každé rajče vypěstované ve skleníku vyžaduje pro svou výrobu ekvivalent pěti polévkových lžic motorové nafty. Naše společnost tak neustále zvyšuje svou závislost na fosilních palivech i díky zdánlivě ekologické produkci
Kniha, jejíž originální název je How the World Really Works: A Scientist’s Guide to Our Past, Present and Future, vychází v překladu Iva Magery a k dostání bude i jako e-kniha.