
V září letošního roku má podle některých literárních kritiků vstoupit na knižní trh jeden z nejambicióznějších projektů současné české literatury. Dojde k vydání nové knihy olomouckého autora Marka Hnily. Ten ve spolupráci s básníkem Ondřejem Kunstem uvádí novou knihu „Poslední zahrada pozemských rozkoší“, která už teď vzbuzuje velké nadšení kritiků, kteří měli možnost si předprodukční verzi této knihy mimořádně přečíst.
„Měla jsem příležitost si přečíst celý rukopis. Je evidentní, že jde o velice emotivní příběh plný symbolismů v dialozích dvou lidí – Malířky a Fotografa – kteří přežili po událostech Boschova pekla v opuštěné Olomouci,“ vysvětluje kritička Andrea Bátovská. Volnou inspiraci Marek Hnila nalezl ve slavném triptychu Hieronyma Bosche „Zahrada pozemských rozkoší“, který svými třemi částmi – Peklo, Zahrada a Ráj – určil strukturu knihy. Symbolika se prolíná celým dílem a reflektuje komplikovanost lidských vztahů, odcizení, ale i naději v nalezení skutečné lásky.
Ústředním motivem je hledání smyslu ve společném bytí v nastoleném světě
„Podobně jako Boschův obraz nabízí tato kniha prostor pro hluboké zamyšlení nad tím, jak žijeme, co vnímáme, a především jak moc dokážeme být otevření vůči sobě navzájem,“ dodává Bátovská. „Autoři zcela brilantně využili Boschovu vizuální poetiku a přenesli ji do jazyka knihy, zároveň však ve své hře dokázali vyprávět úplně jiný příběh.“
Podle další nezávislé kritičky Jiřiny Michalcové jde o projekt, který „díky stylistickému pojetí, přímým dialogům a poetické formě divadelního jazyka pracuje s emocemi čtenáře a nutí ho ponořit se do hloubky svých vlastních problémů, přičemž ho nenechává lhostejným. Interpretace je nekonečná, jako v triptychu – a pokaždé, když ji čtete, odhalíte něco nového.“
Příběh s přesahem
Přiblížit surrealistický a artový žánr širší společnosti je výzvou, ke které tvůrci projektu přistupují velice zodpovědně. Realizace projektu se nemá omezit pouze na knižní vydání, ale zasáhne více uměleckých formátů ve spolupráci s různými tvůrci. Již letos se začne natáčet artový film, knihu doplní rozhlasová hra, dále se připravují tematické výstavy a přednášky, které mají dílo přiblížit širšímu publiku.
Vydání knihy má být tedy jen pomyslným začátkem projektu. Filmová adaptace se chystá ve spolupráci s Českou televizí, mezinárodní koprodukce pak s významnými nizozemskými kulturními institucemi. Londýnské nakladatelství Kulturalis již chystá anglický překlad knihy, což umožní představení díla široké zahraniční umělecké komunitě. Připravují se také fotografické výstavy a přednáškové turné, které mají příběh knihy i Boschův fascinující svět přiblížit širšímu publiku v České republice i v zahraničí.
„Poslední zahrada pozemských rozkoší“ tak není pouze knihou – je to komplexní umělecká vize, která má potenciál zaujmout nejen české publikum, ale i mezinárodní scénu. Od letošního září o ní možná tak ještě hodně uslyšíte.