Mladá scenáristka Alex přijíždí do Tokia jako hostka mezinárodního filmového festivalu, uvedení jejího prvního filmu je však jen zástěrkou pravého důvodu cesty – ve skutečnosti přijela hledat sestru Adélu, která se v japonské megalopoli před časem beze stopy ztratila.
Bez znalosti místa, jazyka i jakéhokoliv spojence se dívka pouští do pátrání, odhodlaná svou sestru za každou cenu najít.
Neonová cizinka je psychologický thriller vrhající české protagonisty do japonského prostředí; blízkého i odcizeného, moderního i tradičního, mírumilovného i krvavě nebezpečného.
Ukázka z knihy:
Než se stačím vzpamatovat, hoří mi plíce.
Ustavičné bodaní v patách vnímám ještě jasněji. Mravenčeni lýtek. Dešťové kapky vrážející do mého čela, stékající z konečků vlasů. Těžký vzduch mi zvedá žaludek. Omamující neony se mi usazuji na sítnicích. Ale stejně pokračuju dal, dokud mi stačí sily. Dokud se nedostanu někam, kde můžu bezpečně vydechnout.
Ženu se potemnělou ulici kolem opuštěné večerky, vytrvale bzučící herny pačinko a prázdných stojanů na kola. Nepřemýšlím, že bych se ohlídla. Podchod mě na pár vteřin skryje před lijákem, ale nemůžu si dovolit zpomalit. Ne teď.
Ačkoliv si tady lidi většinou hledí svého, na ulici si připadám pozorovaná. Jako bych prosila o pozornost, i když je to ta poslední věc, o niž momentálně stojím.
Oblečení mi mokvá deštěm. V botách vznikají jezírka. Čůrky potu sjíždějí od spánků až k bradě. Před očima mi vyskakuji vodorovné linky, jako bych moc dlouho zírala na optickou iluzi. Zdejší ulice mi občas přijdou jako jedna fantaskní atrakce. Jenže já jsem jenom vyčerpaná.
Umírám žízní a hladem. Nespala jsem… kolik? Třicet dva hodin? Třicet osm? Něco mezi tím. Limity na kreditce mám přečerpané. V peněžence posledních pár jenů. Baterku telefonu beznadějně vybitou. Uvědomuju si závažnost situace, ale teď na ni není čas. Ještě furt utíkám.
Co kdybych prostě zastavila?
Nechala se chytit za rukáv a srazit k zemi?
Ne teď.
Na rohu ulice zatáčím na schodiště olemované červeným zábradlím, které mě dovede na hlavni třidu. Vyškrabávám poslední zbytky fyzických rezerv, o kterých jsem ani nevěděla, že je mám. Na každém odpočivadle téhle osmdesát metrů dlouhé ohavnosti ještě zrychlím. Na vrcholu už snad budu v bezpečí. V žádném případě mě nemůže dohnat.
Jenže pak se zábradlí otřese v základech. Jeho chvěv se ke mně donese i skrz krůpěje deště.
Nejsem sama. Poprvé v životě mě ta představa děsí k smrti, než že by mi přinášela útěchu. Instinktivně se ohlížím, ale je to tak zbrklé, až přepadnu přes schod a upadnu na zem. Pád brzdím dlaněmi. Přejedou po betonu jako škrtající sirky. Když je obrátím proti sobě, z mělkých ranek posetých štěrkem mi prýští krev.
Cítím, že se blíží.
Rozpálené dlaně rozetřu po kapsách kabátu a zvedám se na nohy. Asi mám naražené koleno, ale veškerá bolest jde stranou.
Musím odsud okamžitě vypadnout.
Čemukoliv pod sebou nevěnuju ani pohled. Jediný možný cil je vrchol.
Když se zmátořím a znovu se rozeběhnu do schodů, ještě stále mi ta myšlenka rezonuje v uších.
Musím odsud okamžitě vypadnout.
Kéž by se týkala jenom tohohle schodiště na předměstí Tokia. Ona ale žije vlastním obludným životem a zkaluje všechna má nedávná rozhodnuti. Proniká mi do hlavy jako dravý červ.
Kdosi opět udeří do schodištních madel. Cinkot je mnohem bliž než předtím. Srdce mi buši tak silně, jako by mělo vyskočit z hrudi. Krev mi duní v uších tak hlasitě, že se snad musí rozléhat po celé čtvrti.
Ještě výrazněji ale slyším svoje vnitřní hlasy, jak mi dokola opakuji další pravdy, které tváří v tvář realitě musím přijmout.
Nikdy jsi neměla jezdit do Japonska.
Dnes v noci tu zemřeš.
(z Prologu)
Filip Klouda (*1994)
Narodil se v Praze, při psaní svých prvních románů Lovci nocí (2016) a Vzdálená místa (2021) se inspiroval americkými a jihokorejskými thrillery. Fascinaci východní Asií zužitkoval v nejnovějším románu Neonová cizinka, v němž zároveň vzdává poctu kinematografii. Pokud zrovna nesedí v kině, pracuje jako reklamní copy-writer, čte kyberpunk a poslouchá elektronickou hudbu.
V současnosti žije v Londýně, kde dokončuje magisterské studium scenáristiky na London Film School.
Filip Klouda: Neonová cizinka, vydává nakladatelství Kalibr, 424 stran, doporučená cena 459 Kč