Kniha Jana Jakuba Šalomouna s názvem Z Babylonu do Silicon Valley (a zpět?) je mimořádně užitečná. Čtenářům pomůže vyznat se v tom, jak fungují algoritmy sociálních sítí a návykový design, jakých skrytých zákoutí lidské mysli využívají. Zábavnou a čtivou formou je seznámí s fenomény, které se podílejí na informačním chaosu současného světa, v němž se fakta podařilo prohlásit za názory, a tak se pomalu vracíme do doby, kdy ani kulatost Země nebyla věcí faktu, ale pouhého menšinového názoru.
Dnešní svět se smrštil do velikosti kapsy u kalhot. Na pozadí displejů našich mobilních telefonů bojují neviditelné algoritmy 24 hodin denně o naši pozornost a využívají k tomu nejnovějších vědeckých poznatků z mnoha oborů lidského vědění. Řídí, jaké obsahy se budou kterému uživateli zobrazovat, a aniž bychom si to uvědomovali, ovlivňují tak náš úsudek a jednání, oslabují naši schopnost rozeznat fikci od skutečnosti, lež od pravdy. Pokud nechceme v dnešní realitě jen bloudit, musíme nejprve poznat, jak tyto algoritmy fungují, jakých mechanismů využívají a kde všude na nás působí. A právě proto je tady Z Babylonu do Silicon Valley (a zpět?), novinka z nakladatelství Galén.
Co mají společného prezidentské volby ve Spojených státech, napadení Ukrajiny nebo pandemie covidu-19? Především jsou reflexí jedné důležité skutečnosti. Naše schopnost orientovat se v realitě a odlišit od sebe dojmy, lži, propagandu a fakta se v zahlceném informačním prostoru otřásá v základech. A přitom právě na této schopnosti závisí budoucnost moderního světa, ve kterém žijeme. Pokud této schopnosti pozbydeme, civilizace, jak ji známe, nepřežije.
O autorovi:
Jan Jakub Šalomoun vystudoval mediální studia na pražské Metropolitní univerzitě. Jeho profesní život je svázaný s moderními technologiemi s přesahem do edukační a sociální oblasti. Mimo to také píše články pro technologicky zaměřené weby, ale také třeba povídky – například pro časopis Pevnost. Společenské dění glosuje pod nickem Šalom na platformě Seznam Médium.
Řekli o knize:
Kniha Z Babylonu do Silicon Valley (a zpět?) je jedinečný průvodce moderním světem, kde často jen těžko hledáme, čemu můžeme věřit a čemu ne. V nikdy nekončící záplavě informací je pro řadu z nás prakticky nemožné všechna fakta ověřovat. Ale co s tím?
Je vůbec možné poznat objektivní realitu? A existuje vůbec něco, co tak můžeme nazývat? Jak funguje lidské myšlení? Jak se v něm odráží konfirmační zkreslení a jak to všechno někteří lidé využívají k vytváření a šíření konspirací nebo dezinformací? Proč tomu všemu často věříme a v dobré víře posíláme dál?
V knize nenajdete instantní recept, ale je zkrátka dobré některé věci vědět. Protože přesně takové informace nás mohou alespoň trochu naočkovat, abychom byli vůči důsledkům všudypřítomného informačního chaosu více imunní.
Autor z dlouhé řady otázek, zamyšlení a využití poznatků z filozofie, sociologie, biologie, neurovědy, psychologie, lingvistiky a mnoha dalších poskládal dohromady knihu, která by mohla (a možná taky měla) být povinnou četbou pro každého. Nebo alespoň pro ty, kdo chtějí (i když třeba jen občas) své názory šířit dál – ať už prostřednictvím médií, sociálních sítí nebo jiných zdrojů.
Mgr. Lenka Suchomelová, Ph.D. – Lektorka češtiny pro cizince
Kupuji hned tři.
Jiří Padevět
Jan Jakub Šalomoun: Z Babylonu do Silicon Valley (a zpět?), vydává Galén, 221 stran, doporučená cena 300 Kč.