Druhá světová válka očima legendárního československého vojenského zpravodajce
Brigádní generál František Moravec, účastník prvního, druhého i protikomunistického zahraničního odboje, je dnes připomínán především jako duchovní otec operace ANTHROPOID.
V zapomnění upadlo, že za druhé světové války byl po boku Jana Masaryka, Prokopa Drtiny či Ferdinanda Peroutky také jedním z „hlasů“ BBC, hovořících z Londýna ke krajanům v okupované vlasti.
Nápravu přináší publikace, v níž se čtenáři mohou poprvé seznámit se všemi Moravcovými rozhlasovými komentáři z válečných let. Jejich autor se v nich představuje jako střízlivý vojenský odborník, povzbuzující ducha obyvatel protektorátu brilantními rozbory probíhajícího konfliktu. Kniha obsahuje také fotografickou přílohu s řadou unikátních snímků.
Ukázka z knihy:
Komentář vysílaný 31. července 1941: … Němci tvrdí ve svých zprávách, podezřele chudých na topografické údaje, že postupují a vítězí. I kdyby to byla pravda, postupují nesnadno a pomalu. A to je podle jejich politické a vojenské koncepce této války a při jejich mentalitě rovno porážce. Jejich porážka jest jistá, neboť bude součinitelem sil, které proti sobě vyvolali. A ty jsou mohutnější, jsou v převaze nejen číselné, nýbrž i mravní. Podlehnou proto, že zaslepená, nepřirozená politická myšlenka znemožňuje jim objektivně posoudit vlastní síly a hranice vlastních možností.
O autorovi komentářů:
Brigádní generál František Moravec (1895–1966) – „špion, jemuž nevěřili“
Narodil se 23. července 1895 v Čáslavi. Po maturitě studoval na české Karlo-Ferdinandově univerzitě filozofii, pak ale vypukla první světová válka. V lednu 1916 přeběhl z rakousko-uherské armády do ruského zajetí a vstoupil do srbské dobrovolnické divize. V září 1916 byl raněn v rumunské Dobrudži. V roce 1918 se v řadách čs. legií zúčastnil také bojů ve Francii. V následujícím roce se zapojil do osvobozování Slovenska.
Po válce zůstal jako důstojník v armádě. Roku 1925 absolvoval Vysokou školu válečnou v Praze a v roce 1929 se stal vojenským zpravodajcem. V době ohrožení Československa nacismem se podílel na řízení velice úspěšného agenta A-54. Těsně před okupací Čech a Moravy odeslal důležitý zpravodajský materiál do zahraničí a za dramatických okolností odletěl s deseti dalšími důstojníky do Velké Británie. Jeho skupina již půl roku před oficiálním vypuknutím druhé světové války zahájila boj za osvobození Československa. Moravec řídil vojenskou zpravodajskou složku čs. exilové vlády a její výsledky byly Spojenci vysoce hodnoceny. Zajišťoval spojení s domácím odbojem a stál za paravýsadky včetně skupiny ANTHROPOID, jejíž příslušníci podnikli útok na Reinharda Heydricha. Moravcova výjimečná a citlivá pozice však přinášela i konflikty a vytvořila mu řadu nepřátel.
Dne 20. srpna 1944 byl jmenován do hodnosti brigádního generála, ale současně byl odvolán ze zpravodajství. Získal mnoho vysokých vyznamenání, avšak po válce čelil obvinění ze zrady, a nakonec byl odsunut na podřadné místo. Jeho jméno figurovalo na prvním seznamu generálů, kteří měli být po únorovém převratu roku 1948 okamžitě propuštěni z armády.
Již v březnu 1948 odešel přes Šumavu znovu do exilu. Pod patronací USA začal ze západních okupačních zón Německa, resp. ze Spolkové republiky Německo zpravodajsky pracovat proti čs. komunistickému režimu. V závěru roku 1954 tuto činnost ukončil a odjel do Spojených států, kde působil ve službách Ministerstva obrany USA. Stačil ještě napsat své paměti, které se dodnes těší velké pozornosti. Zemřel 26. července 1966 ve Washingtonu, D. C., na cestě do své kanceláře v Pentagonu.
Roku 1990 prezident Václav Havel vrátil Františku Moravcovi hodnost brigádního generála, jež mu byla odňata v červenci 1948, a v roce 1991 jej vyznamenal řádem M. R. Štefánika III. třídy in memoriam. Od roku 1999 nese elitní 601. skupina speciálních sil Armády ČR čestný název „generála Moravce“. V roce 2006 zřídilo Vojenské zpravodajství AČR čestnou medaili s Moravcovým jménem k ocenění svých příslušníků. Dne 26. dubna 2022 byly ostatky brigádního generála Františka Moravce přepraveny ze Spojených států do České republiky a slavnostně uloženy do kolumbária na hřbitově v jeho rodné Čáslavi.
O editorovi:
PhDr. Prokop Tomek, Ph.D. (nar. 1965)
Je absolventem magisterského studia historie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (2001–2006), kde roku 2012 získal i titul Ph.D. V letech 1996–2007 pracoval na Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Policie ČR. Roku 2008 nastoupil do Vojenského historického ústavu Praha. V roce 2022 byl ředitelem odboru výzkumu a vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů. Od ledna 2023 pracuje znovu ve VHÚ Praha, kde zastává funkce vedoucího oddělení vojenské historie a zástupce ředitele historicko-dokumentačního odboru.
Je autorem desítek samostatných publikací a stovek odborných článků. Podílel se rovněž na přípravě mnoha výstav. Zaměřuje se zejména na Státní bezpečnost, třetí odboj, zahraniční rozhlasové vysílání pro Československo, vojenské dějiny či dislokaci sovětských vojsk na československém území.
Prokop Tomek (ed.): „Mluví důstojník ministerstva národní obrany“ – Londýnské rozhlasové komentáře generála Františka Moravce, vydává nakladatelství Universum, 320 stran, doporučená cena 399 Kč