V nakladatelství Alferia právě vychází Švédské umění dobrého stárnutí. Autorka bestselleru Životní úklid Margareta Magnussonová ukazuje čtenářům na svém vlastním životním příběhu, jak se připravit na období stárnutí a pomáhá jim pochopit radosti i strasti, které může toto období přinést. Hlavním poselství knihy je myšlenka, že bychom se měli méně obávat představy smrti.
Ve svém mezinárodním bestselleru Životní úklid představila Margareta Magnussonová čtenářům švédskou tradici tzv. döstädningu neboli předsmrtného úklidu, která se zaměřuje na úklid a vyklízení nepotřebných věcí tak, aby to za nás po smrti nemusel dělat nikdo jiný.
Smířlivé stárnutí s humorem a elegancí
Švédské umění dobrého stárnutí volně navazuje na Životní úklid a začíná tam, kde právě první kniha Magnussonové končí. Nezatížení fyzickými ani emocionálními břemeny a zavazadly se tak spolu s ní můžete v její druhé knize snáze začít soustředit na to, jak prožít každý další den smysluplně, užít a vychutnat si ho. Ve své nové knize předkládá čtenářům své objevy o stárnutí – některé těžko akceptovatelné, ale mnohé spíše nečekaně úžasné. Dokládá to na bilancování svého vlastního života. Přemítá o svém idylickém dětství na západním pobřeží Švédska, o životě s manželem a pěti dětmi i o tom, jak se musela naučit žít sama. V průběhu celého vyprávění nabízí odlehčenou formou a s humorem rady, jak stárnout s grácií, například nosit pruhované oblečení, nevyhýbat se novým technologiím, naučit se pustit to, na čem nezáleží atd.
Podobně jako není nikdy příliš brzy na životní úklid, není nikdy příliš brzy na to, abychom se začali učit stárnout s elegancí. Švédské umění dobrého stárnutí ukazuje čtenářům, jak se se stárnutím smířit, přijmout ho jako součást života a co nejlépe se připravit na něj i na všechny radosti a strasti, které s sebou toto životní období přináší.
Zažeňte obavy, začněte se těšit
Hlavním poselstvím knihy je myšlenka, že bychom neměli žít ve strachu ze smrti, ale spíše se soustředit na ocenění krásy, na spojení se svými nejbližšími a na užívání si společných chvil.
Moudré, vtipné a nanejvýše praktické Švédské umění dobrého stárnutí je citlivou, jemnou a vítanou připomínkou toho, že bez ohledu na náš věk jsou před námi vždy nové, neočekávané a fascinující objevy a zážitky, kterými můžeme dle libosti zaplnit každý další den.
Citáty z knihy
„Nesmíme se vzdávat naděje na udržitelnou budoucnost, ale samotná naděje nestačí. I když se budoucnosti možná my sami nedožijeme, neměli bychom se natolik zaobírat žitím tady a teď, že jí zapomeneme nechat prostor a nepřipravíme se na ni. Filozof Immanuel Kant říkal, že se na každém kroku a při každé činnosti musíme sami sebe ptát: „Co kdyby to dělal každý?“ To je dobrá zásada. Pomáhá mi rozlišit, co je dobré a co špatné. Představte si, že bychom to dělali všichni. Dokonce ani v mém věku není pozdě začít. Pak svět nikdy neskončí.“
„Jakmile je vám přes osmdesát, většinou už vás toho moc nečeká. Musíte se radovat z něčeho jiného než z budoucnosti. Ale jen co se začnete pozorně dívat, zjistíte, že věcí k těšení je kolem vás habaděj. Jako například den, který člověk právě prožívá. Můžu mít radost z toho, že mě dneska nic nebolí, že možná vysvitne slunce, že si se mnou kamarádka vyjde na procházku a že se můžeme těšit ze všeho, co se odehrává venku.“
„Až budete stejně staří jako já, pravděpodobně budete potkávat lidi, kteří se bojí umřít. Tolikrát jsem byla v nemocnici na návštěvě za kamarády nebo příbuznými, kteří už nedokázali vstát z postele ani se o sebe postarat, že bychom se podle mě neměli obávat smrti, ale toho, že budeme žít moc dlouho. Až se smrt přiblíží, hlavně si přejte, ať je rychlá. Věřte mi – jakožto někdo, kdo vlastní smrt přežil, vám můžu říct, že to vůbec nemusí být nepříjemné.“
O autorce
Margaretě Magnussonové, autorce bestselleru New York Times Životní úklid (Alferia, 2018) je, podle jejích vlastních slov, něco mezi osmdesáti a stem. Vyklidila několik pozůstalostí. Narodila se ve Švédsku, s manželem žila na různých místech po celém světě. Vystudovala Beckmanovu vyšší odbornou školu designu a své práce vystavovala v galeriích od Hongkongu po Singapur. Má pět dětí a žije ve Stockholmu, obklopená pouze věcmi, které má ráda.