Ani letos jsme nešetřili vaše peněženky – i když bychom možná měli – a vydali jsme pěknou kupu skvělých komiksů, mezi kterými si vybere skutečně každý. Pár z nich vám představíme.
Největším komiksovým projektem letošního roku je Alias Briana M. Bendise. Rozsáhlý a skvělý komiks ze zadních dvorků Marvelu je skvělá noirová detektivka s ještě skvělejší hlavní hrdinkou, kterou můžete znát třeba i z televizního seriálu na Netflixu. Jessica Jonesová k vašim službám!
Druhý titul a zároveň hit je Muminek omnibus. První knihu už pro velký zájem musíme dotiskovat, ta druhá právě přistála na pultech vašich oblíbených knihkupectví. Dvě více než padesát let staré obří nálože muminích stripů jsou přesně to, co vám v pošmourné době zvedne náladu. Tove Janssonová a její bratr Lars napsali a nakreslili nesmrtelné příběhy, které teď najdete ve dvou luxusních knihách s plátěným hřbetem.
Největším hitem našeho komiksového podzimu je ale Perramus. Čtyřicet let starý brazilský komiks legendárního kreslíře Alberta Breccii a scenáristy Juana Sasturaina vycházel jako politická satira v tehdejších novinách. Autoři reflektují neutěšenou realitu, ve které, stejně jako na stránkách jejich komiksu, nemá lidský život valné ceny a počet pohřešovaných závratně stoupá. Hlavní hrdina se nedokáže se situací vyrovnat, a tak hledá zapomnění. Nalezne jej. Definitivní a úplné. Jenže zapomene i vlastní jméno, a tak se z něj stává Perramus, což je jméno na štítku kabátu, který mu vtisknou do ruky. S tímto jménem se vydává do zkaženého světa odklízet mrtvoly nebohých obětí režimu. Úchvatná kresba a surreálné příběhy jsou pastvou pro oči i ducha. Doporučuje deset Borgesů z deseti.
Dál se věnujeme také komiksům žánru non fiction. Na jaře jsme vydali titul Peklo je prázdné, ďáblové jsou mezi námi, který přibližuje proces s Adolfem Eichmannem. Na tomto poli máme hned dvě další novinky. Tou první jsou dva komiksy italského tvůrce Igorta, které vycházejí v jednom svazku: Ukrajinské a ruské sešity. Autor v letech 2008 a 2009 procestoval Ukrajinu, Rusko a Sibiř, aby zachytil příběhy přímých svědků pohnutých osudů těchto zemí. V krátkých kapitolách, vzpomínkách ukrajinských občanů, rekonstruuje významné období dějin 20. století. Komiks pomáhá nahlédnout do mentality obou národů a pochopit tak současnou situaci.
Vendula Jandečková společně s Michalem Kociánem připravili komiks o Akci Kámen, komunistické provokační akci, která podněcovala nepohodlné československé občany k emigraci, aby pak za falešnou hranicí nalezli stejně falešnou americkou základnu, na které z nich příslušníci Státní bezpečnosti loudili citlivé informace. V tomto dokumentárním komiksu se bestialita minulého režimu obnažuje v celé svojí nestvůrnosti.
Také další novinka je z domácí provenience. Štěpánka Jislová spolu s Lukášem Komárkem a Lukášem Pokorným vás zvou na temná fantasy jízdu v komiksu Hon na Macbetha. Je plná promyšlených intrik, manipulativních proroctví a nemilosrdných prokletí a osloví především čtenáře se zálibou v příbězích Neila Gaimana. Realita, mýty, literatura i komiks tu jedno jsou, a vy máte příležitost přečíst si originální moderní tuzemský komiks s ambicí prorazit i do zahraničí.
Letos už nestihneme vydat pátou knihu netrpělivě očekávané Lady Mechaniky, ale můžete se na ni těšit hned po Novém roce. Steampunková hrdinka se tentokrát vypraví do Španělska, kde ji dožene mexický folklór, s nímž se zapletla v minulosti. A upíři. Stejně tak vyjde snad ještě v lednu ukrajinský stempnukový komiks Vůle, který se odehrává na začátku 20. století, kdy se hraje nejen o zformování samostatného ukrajinského státu, ale také o duši. Sovětský svaz se totiž dal na okultismus a hodlá porazit protivníky za pomoci armády nemrtvých!