Nejstarší české nakladatelství slaví 90 let. Staví na tradici vydávání kvalitní české i překladové literatury, kterou dnes reprezentuje nová generace jeho autorů. Vyšehrad letos vydá téměř devadesát titulů. Čtenáři se mohou těšit na taková díla, jako jsou Proměny Země Petera Frankopana, prvotina Michela Houellebecqa H. P. Lovecraft: Proti světu, proti životu či další vydání úspěšné knihy 1177 př. Kr. Zhroucení civilizace a invaze mořských národů od Erica H. Clinea. Z pera českých autorů vyjdou povídky Krajina roztavených zvonů Jana Štiftera, román Třetí terapie Danuty Chlupové či historická monografie Heinrich Franz Boblig. Zlý duch moravsko-slezských dějin? od Jaroslava Čechury. Ediční plán zahrnuje stejně jako každý rok i řadu longsellerů – například slavný román Kámen a bolest Karla Schulze vyšel ve Vyšehradu poprvé už v roce 1942.
Vyšehrad je nejstarším nepřetržitě fungujícím nakladatelstvím v České republice. Každý rok vydává necelou stovku titulů, z nichž polovinu tvoří novinky a polovinu tzv. longsellery, dotisky a reedice. „Devadesát je XC a to je zase v cyklistické terminologii oblíbená disciplína horských kol. Je pro ni typická jízda ve složitém terénu, jezdec musí dávat velký pozor na kameny, kořeny nebo brody. XC je nezapomenutelná jízda, dřina a adrenalin. XC je cesta na Olymp. A český Olymp je Vyšehrad. Tam za ty roky vědí, že úspěch není zadarmo. Že je to někdy cesta divočinou, plná nástrah a nebezpečí, s každou další knížkou se vrací na stupeň vítězů. Patří tam, už XC let,“ napsal Vyšehradu k narozeninám spisovatel Jan Štifter.
Nakladatelství se zaměřuje zejména na historii, filosofii, religionistiku a teologii, dále na původní a překladovou beletrii (edice Tvář, Světová próza, Čtení u krbu), poezii (Verše) a oblíbené rozhovory s významnými osobnostmi (Rozhovory). „Letošní ediční plán stojí na kvalitních populárně-naučných titulech a beletrii našich i zahraničních autorů, které doplňují oblíbené longsellery,“ říká Pravomil Novák, programový ředitel nakladatelství.
Vyšehrad si stále udržuje vysokou úroveň vydávané literatury a spolupracuje s významnými českými a zahraničními spisovateli a vědci. Přestál válečné období, perzekuci, normalizaci i divoká 90. léta, přičemž vždy hledal nové náměty a autory, zakládal ediční řady a jeho redaktoři, autoři a spolupracovníci mnohdy byli příkladem morálního občanského postoje. „Za devadesát let své existence nakladatelství Vyšehrad prošlo dvěma obdobími totalitních režimů, kdy neexistovala svoboda slova a tisk byl podroben přísné cenzuře. Oba totalitní režimy přežil Vyšehrad se ctí: jak v těžkých dobách nacistické okupace, tak v období komunistického režimu v něm vycházely dobré a hodnotné knihy, často knihy s duchovní tematikou a s vazbou na víru a náboženství, tedy takové, které se jiná nakladatelství bála vydávat. Svou cestu ke čtenářům si tehdy našly. Dnes sice máme svobodu tisku a každý si může vydávat, co chce, což je jistě dobře; ovšem má to i svou odvrácenou stránku: trh je často zaplaven komerční literaturou anebo rovnou zcela nehodnotným brakem. Jsem rád, že si Vyšehrad i v dnešní době, kdy lidé obecně méně čtou, udržel svou vysokou úroveň a nadále vydává hodnotné knihy,“ doplňuje spisovatel Jan Rychlík.
V roce 1993 Vyšehrad nabyl novou právní subjektivitu a v roce 2018 se stal součástí skupiny Albatros Media.
Vybrané tituly edičního plánu Vyšehradu pro 2024 (kompletní přehled na www.ivysehrad.cz)