Divadelní noviny, určené nejen divadelníkům a odborníkům, ale také laikům, pod vedením nové šéfredaktorky Jany Machalické, rozšiřují obsah na více než 60 stran, mění grafickou podobu a stávají se měsíčníkem. Kromě činoherního divadla bude magazín pokrývat i hudbu, literaturu, film nebo výtvarné umění. O novou vizuální podobu se stará oceňovaná grafička a držitelka ceny Czech Grand Design Adéla Svobodová. První číslo vychází 27.ledna 2025.
K autorskému okruhu významných českých divadelních kritiků, publicistů a teatrologů, se přidávají osobnosti z dalších uměleckých oborů, například renomovaná reportérka, autorka rozhovorů se zahraničními hvězdami a filmová publicistka Veronika Bednářová, divadelní kritička Jana Soprová, kulturní publicista Josef Chuchma, Barbara Topolová, vedoucí katedry divadelní vědy FF UK, publicistka a spisovatelka Alena Zemančíková, odbornice na pohybové divadlo Jana Bohutínská, šéf katedry Teorie a kritiky DAMU Ivan Jiřík, překladatel a teatrolog Michal Zahálka, publicistka a dramaturgyně Kristina Žantovská, operní kritička Helena Havlíková, vedoucí edičního oddělení IDU Kamila Černá, mladá publicistka a laureátka Ceny Toma Stopparda Josefína Formanová, a mnoho dalších.
„Vážíme si přínosu našich předchůdců a chceme na jejich snažení navázat a vytvořit z Divadelních novin prestižní tištěné médium. Primárně jsme časopisem pro reflexi českého i zahraničního divadla, ale rádi bychom více reflektovali i další umělecké obory, protože to odpovídá současnému kulturnímu klimatu, v němž se žánry prolínají a navazují na sebe. Chceme také z časopisu vytvořit mezigenerační platformu a více jej otevřít i mladším čtenářům,“ říká Jana Machalická.
Kulturní měsíčník bude přinášet exkluzivní rozhovory s herci, režiséry, dramatiky a dalšími tvůrci. Reflexe českého divadla zahrne texty a kritiky, které se snaží pojmenovat a analyzovat jeho současný stav. V každém čísle bude například tematický blok, který se bude týkat aktuálních jevů. Nejvíce prostoru dostane činohra ve všech svých podobách a propojeních s ostatními žánry, ale chybět nebude ani opera, či pohybové nebo loutkové divadlo. Pravidelně se DN budou věnovat tvorbě regionálních divadel, novým formám, multimediální tvorbě a také scénografii, která bývá často opomíjená. Čtenáři se mohou těšit na fejetony, úvahy, komentáře, rubriku Pro a proti, publicistiku, analýzy divadelních kauz – minulých i aktuálních. Samozřejmě pokračuje obsahově proměněný web Divadelních novin, který během roku dostane novou vizuální podobu. Důraz bude kladený na aktuální kulturní zpravodajství a servis, menší recenze a glosy, upoutávky, rozhovory k chystaným inscenacím a projektům. Budou vítané také věcné a inspirativní diskuse.
Do týmu Divadelních novin přichází také renomovaný umělecký fotograf Jiří Thýn, autor fotografií Viktora Preisse a Simony Lewandowské v prvním čísle Divadelních novin. „Pro naše čtenáře jsme v prvním čísle připravili kromě recenzí a tipů také exkluzivní rozhovor s hercem Viktorem Preissem. Velkým tématem je Dejvické divadlo, dále se dočtete o přesahu tvorby filmového dánského režiséra Thomase Vinterberga do divadelního prostředí, nebo v něm najdete rozhovor s mladou herečkou Simonou Lewandowskou,“ dodává Machalická.
Design kulturního měsíčníku Divadelní noviny je dílem absolventky FAVU A AVU a držitelky ceny Czech Grand Design Adély Svobodové. „Magazín nabídne moderní a dynamickou výtvarnou podobu, která odpovídá současnému grafickému pojetí odborných časopisů. Chceme zaujmout především jasným výtvarným stylem, jednoduchostí a přehledností,“ uzavírá grafička.
Divadelní noviny vycházejí za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu. Měsíčník vychází v tištěné podobě v nákladu 1050 výtisků. Publikace je distribuována do divadel, center scénických umění, vybraných knihkupectví a stánků po celé České republice. Cena je 99,- Kč. Web DN je www.divadelni-noviny.cz
V roce 1992 obnovil Divadelní noviny, které navazovaly na tradici 60. let, Jan Kolář. Noviny vznikly v přímé návaznosti na čtrnáctideník Scéna, věnovaný divadlu i filmu. Cílem DN zůstává reflexe současné divadelní scény v kontextu světového divadla. Jako jediné kulturní periodikum budou DN i nadále publikovat recenze všech českých divadel a v každém čísle přinášet i obsáhlá interview s hereckými i režisérskými osobnostmi divadelní scény. Hlavním úkolem DN je uchování paměti aktérů českého divadla. Nově se DN budou snažit zachycovat události v literatuře, filmu, výtvarném umění a hudbě.
Divadelní kritička a publicistka Jana Machalická je absolventkou Filosofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Pracovala v Divadelním ústavu a Divadle Labyrint a více než čtvrt století působila jako redaktorka Lidových novin, vedoucí kulturní rubriky LN byla v letech 2004–2009. Tuto funkci znovu zastávala od roku 2016 do roku 2024, kdy deník přestal v tištěné podobě vycházet. Spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem a je autorkou monografie Režisér Karel Kříž, dále spoluautorkou slovníku Česká divadla, Pódia z krabičky: Nesoustavné nahlédnutí do historie malých neprofesionálních scén 60. let 20. století, sborníků Eastern European Theater after the Iron Curtain a Nové české drama 2000–2013 a dalších titulů. V roce 2020 vydala monografii – knižní rozhovor Útěkářka Eva Salzmannová. Do funkce šéfredaktorky DN ji zvolila Společnost pro Divadelní noviny, jež časopis vydává.
Grafická designérka a umělkyně Adéla Svobodová vystudovala grafický design na FaVU VUT v Brně a AVU v Praze. V současné době se věnuje především grafickému designu a grafické úpravě knih. Za knihu Atlas transformace získala ocenění The Most Beautiful Swiss Books 2010 a zlatou medaili v soutěži Schönste Bücher aus aller Welt. Společně s francouzskou designérkou Pauline Kerleroux založila studio Pauline & Adela. V rámci cen Czech Grand Design byla vyhlášena Grafickým designerem roku 2021. Řada jejích grafických úprav byla oceněna rovněž v každoroční soutěži Nejkrásnější české knihy roku.