Filmová hudba je specifický žánr, který podstatně dotváří atmosféru každého snímku a ovlivňuje emocionální prožitek diváka. V zahraničí i v Česku má dlouholetou tradici a mnoho úspěšných skladatelů. Někteří z nich posbírali prestižní ocenění a jejich hudba proslula po celém světě. Znáte tahle zvučná jména?
Vznik filmové hudby
Může podtrhnout dramatické momenty, zvýraznit charakter postav nebo utvářet místo a čas děje. Filmová hudba se formovala již od samého počátku, kdy vznikl film, tedy na přelomu 19. a 20. století. Tehdy však hrála daleko zásadnější roli, protože filmy byly původně němé. Promítání byla doprovázena hudbou, která zněla z gramofonových desek, orchestrionu, ale často snímky doprovázeli i živí muzikanti. S příchodem zvukového filmu se hudba stala celistvou součástí filmové produkce v mnoha různých stylových podobách a formách od emotivních orchestrálních skladeb po moderní elektronické tóny. Velkou historii má samozřejmě i u nás.
Čeští skladatelé
Mezi významné skladatele filmové hudby u nás patří Zdeněk Liška, který se tvorbě věnoval do roku 1983 a podílel se na filmech jako Vynález zkázy Karla Zemana, Markéta Lazarová či Údolí včel a jeho hudba doprovází také televizní seriály Hříšní lidé města pražského a Třicet případů majora Zemana. Mezi nejplodnější skladatele další generace 70. až 90. let patřil Karel Svoboda, který napsal hudbu nejen k řadě českých, ale i zahraničních filmů a televizních seriálů. Mezi nejznámější díla patří Tři oříšky pro Popelku, Což takhle dát si špenát, Návštěvníci, Létající Čestmír i Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách.
K současným českým skladatelům filmové hudby úspěšným i ve světě můžeme zařadit Karla Havlíčka. Narodil se v roce 1974 a odstartoval svou kariéru v 90. letech v hudební indie rockové kapele Southpaw. Dlouho žil také v Los Angeles a spolupracoval i se zahraničními producenty. Dnes jeho hudbu můžete slyšet v mnoha oceňovaných snímcích, ke kterým patří americký dokument Lví archa (Lion Ark), úspěšný horor Petra Jákla Ghoul, nebo české seriály Terapie či Mamon, které pocházejí z originální produkce HBO Europe. V loňském roce napsal hudbu například k českým filmům Bratři a Němá tajemství a byl mnohokrát nominovaný na Českého lva. Za hudbu k filmu Bratři získal letos také hudební cenu Žebřík 2024.
Jeho skladby však nejsou jen na pozadí, ale poslechnout si je můžete naživo na koncertech. Jedna z velkolepých hudebních show Electric Universe proběhla loni na podzim v pražském O2 universu. Nedávno vydal Karel Havlíček také skladbu Pregnancy music pro těhotné matky a jejich miminka. Hudbu nabízí i pražská porodnice Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí.
Zahraniční skladatelé
Mezi významné skladatele světové filmové hudby lze zařadit mnoho zvučných jmen. K těm nejznámějším patří dnes již zesnulý italský skladatel Ennio Morricone, který složil hudbu k více než 500 filmům včetně spaghetti westernových snímků jako je Hodný, zlý a ošklivý a Tenkrát na západě. V roce 2016 získal Oscara. Dalším mistrem ve svém oboru je německý hudební skladatel Hans Zimmer oceněný v průběhu své kariéry dvěma Oscary, čtyřmi cenami Grammy a třemi Zlatými glóby. K jeho nejznámějším filmům patří Rain Man, Thelma a Louise, Lví král, Lepší už to nebude, Gladiator, Poslední Samuraj, Duna, Top Gun: Maverick, a nejnovější Duna: Část druhá.
A nesmíme zapomenout zmínit tři americké hudební skladatele, k nimž náleží dvaadevadesátiletý John Williams, známý svou prací na filmových sériích jako jsou Star Wars, Indiana Jones, a Harry Potter, Alan Silvestri s hudbou pro filmy Kontakt, Forrest Gump, Avengers, Trosečník či Osobní strážce a v neposlední řadě James Horner, který svůj talent uplatnil v hollywoodských snímcích jako Titanic (dodnes jde o nejprodávanější filmový soundtrack všech dob), Apollo 13, Statečné srdce, Star Trek II a III a Avatar. Za svůj život, který skončil tragickou nehodou dvoumístného soukromého letadla, proměnil dvě z celkem jedenácti nominací na Oscara a byl oceněn Zlatým glóbem a cenou Grammy.