Konečně! Čekat osm let na další mysteriózní thriller ze švédského ostrova Öland, který byl nominován na cenu o nejlepší švédský mysteriózní román roku, se vyplatilo.
Svenska Dagbladet o knize Hlasy kostí napsal: „Johan Theorin je jako alchymista, který dokonale míchá thriller a literaturu spojenou s konkrétním místem. Výsledek je mnohem zajímavější než tyto ingredience samotné.“
Jen málo spisovatelů se může pochlubit oceněním CWA International Dagger udělované za nejlepší cizojazyčné detektivky přeložené do angličtiny ve Velké Británii (thriller Smršť). Není mnoho držitelů Glass Key a jsou jednotlivci, podle jejichž krimi románů se točí filmy. Mezi tuto elitu se řadí švédský spisovatel Johan Theorin (na světě se prodalo více než tři miliony jeho knih a jsou přeloženy do více než dvaceti jazyků).
A proč zrovna Öland? Tento malý ostrůvek působí svými větrnými mlýny a vápencovou planinou, jako by byl z jiného světa nebo aspoň jiných časů. Ostrov je nejoblíbenějším prázdninovým letoviskem Švédů, a to včetně královské rodiny. Öland je nejmenší švédskou provincií a jeho hlavním městem je samostatný malý ostrůvek Borgholm… A Johan Theorin zde už od dětství trávil každé léto. Rodina jeho matky, kterou tvořili zejména námořníci, rybáři a zemědělci, zde žila po staletí a pečovala o dědictví ostrova, tajuplná vyprávění a folklor. Toto až mystické prostředí jej inspirovalo ke vzniku řady příběhů, v nichž mistrně spojuje genius loci ostrova Öland s detektivní zápletkou.
Ten nejnovější právě vychází pod názvem Hlasy kostí, ze švédského originálu Benvittring ho přeložil Jaroslav Bojanovský.
Na pobřeží ostrova Öland zemře pod hromadou kamenů muž, který tam předtím položil věnec z růží. Zdá se, že nešlo o nešťastnou náhodu. Policistka Tilda Davidssonová totiž najde na místě kosti jiného člověka, který byl naposledy spatřen před padesáti lety za velmi dramatických okolností jejím příbuzným, starým kapitánem Gerlofem. Ten chce přijít na kloub tomu, co se oběma lidem mohlo stát, a společně s Tildou tak pomalu rozkrývá následky jedné dávné tragédie, provázené strachem a nenávistí. Ta je i po letech natolik silná, že zavalený muž nejspíš nebude poslední obětí…
Johan Theorin zahájil svou literární dráhu psaním povídek pro různé časopisy a antologie (česky vyšel soubor Na velké planině, MOBA 2015). Jeho první román Mlhy Ölandu (MOBA 2011) se okamžitě stal bestsellerem. Byl přeložen do mnoha jazyků a vydán ve více než dvaceti zemích a získal cenu Švédské akademie autorů detektivní literatury za nejlepší detektivní příběh roku.
Na tuto první část volné tetralogie autor navázal románem Smršť (MOBA 2012), který se rovněž dočkal mnoha ocenění – mimo jiné byl vyhlášen nejlepším švédským krimi románem roku, obdržel Glass Key Award a později také cenu CWA International Dagger. Třetí ölandský román vyšel pod názvem Zkamenělá krev (MOBA 2012), čtvrtý pak nesl název Mlýny osudu (MOBA 2014).
Mimořádně úspěšný byl též autorův psychothriller Skrýš (MOBA 2013) a autorovy fantasy romány ze Švédska 14. století: Bitva o Salajak (MOBA 2018) a Hon na vittry (MOBA 2019).
Johan Theorin je dnes řazen ke klasikům švédské krimi, jakými jsou například Leif G. W. Persson, Håkan Nesser, Henning Mankell či Stieg Larsson.
Říjnové novinky nakladatelství MOBA
Johan Theorin, Hlasy kostí, severská detektivka
Michael Robotham, Zavři oči, thriller
Jenny Lecoat, Hedina válka, román z 2. světové válka
Catherine Aurel, Bella Dona – Kráska z Florencie, romantický román
František Niedl, Plavba do nenávratna, thriller
Jan Bauer, Kdo chce zabít císaře, historická detektivka
Věra Fojtová, Smrt lehkovážné milenky, edice Původní česká detektivka
Luděk Kubát, Soucit musí stranou, edice Původní česká detektivka