Mezinárodní den úsměvu (World Smile Day) se každoročně slaví první říjnový pátek, letos tedy 4.10.2024. Klade si za cíl upozornit na význam spokojenosti, štěstí, duševního zdraví a kvality života od roku 2012, kdy ho ustavilo Valné shromáždění OSN. Na sílu humoru upozorňuje při příležitosti tohoto dne sérií aktivit organizace Zdravotní klaun.
Úsměv je hlavní artikl organizace Zdravotní klaun. Ta se proto letos poprvé rozhodla, že si tento svátek adoptuje a bude ho připomínat každoročně. „Naším posláním je rozdávat radost a smích tam, kde se jich nedostává, zejména tedy ve zdravotnických zařízeních. Součástí naší mise je ale i osvětová činnost. Snažíme se upozornit na význam humoru v běžných každodenních situacích a na to, jak obrovský význam má humor pro kvalitu života,“ říká Kateřina Slámová Kubešová, ředitelka organizace.
Najdi v sobě klauna
Že i obyčejná ranní cesta do práce může být s trochou humoru lepší než dvojité espresso, ukážou Zdravotní klauni právě v pátek 4. října, kdy se na svou „směnu“ v nemocnici v Motole vůbec poprvé vydají už s nasazeným červeným nosem hromadnou dopravou.
Pokud na ně v pražském metru nenarazíte, nezoufejte. Jak hledat úsměvné maličkosti v běžných situacích a zlepšit tak atmosféru okolo sebe, ukazuje Zdravotní klaun prostřednictvím několika videí na Instagramu. Svůj úsměv pak může každý vyslat do světa prostřednictvím speciálního IG filtru.
Humor ve zdravotnickém prostředí
Studie z celého světa dokazují, že humor a úsměv mají ve zdravotnictví obrovský význam. Podle jejich zjištění nejen, že klaunské návštěvy uvolňují tísnivou atmosféru, ale je změřeno, že zlepšují například spánek pacientů, snižují vnímání bolesti a mají celkový pozitivní vliv na délku hospitalizace. Organizace Zdravotní klaun vydala ve spolupráci s Red Noses International publikaci s názvem Humor ve zdravotnictví aneb pravidla rošťárny, ve které shrnuje praktická doporučení zdravotnickému personálu, jak využít humor ve své práci. Cílem má být jednak zlepšení atmosféry v daném zdravotnickém zařízení, ale také ušetření času díky efektivnější komunikaci s pacienty.
„Využití humoru však samozřejmě nemá efekt pouze ve zdravotnickém prostředí. Každý z nás může malými krůčky změnit svou komunikaci tak, byla odlehčenější a s nadhledem. Vězte, že kvalita vašeho života se rapidně zvýší,“ doplňuje k Mezinárodnímu dni úsměvu Lukáš Houdek, lektor, kouč a člen uměleckého vedení Zdravotního klauna.
Mezinárodní den úsměvu
Kořeny tohoto svátku sahají až do roku 1963, kdy umělec a grafik Harvey Ball vytvořil na objednávku společnosti State Mutual Life Assurance Company, která chtěla zvýšit morálku svých zaměstnanců, úplně první smajlík. Ten se rychle ujal jako celosvětový symbol úsměvu, radosti a štěstí.
V roce 2012 pak představila Organizace spojených národů dokument s názvem Světová zpráva o štěstí. Podle ní jsou štěstí a spokojenost základními životními hodnotami, ale také klíčovými faktory trvale udržitelného rozvoje. Spolu s uvedením této zprávy zároveň OSN oficiálně vyhlásila