Podle předpokladu společnosti Ericsson (NASDAQ: ERIC) přesáhne na konci roku 2021 počet 5G účastníků 580 milionů. Podle odhadu analytiků Ericssonu tak každý den na světě přibyde milion nových účastníků 5G. Tato zjištění jsou součástí již dvacátého vydání studie Ericsson Mobility Report a potvrzují předpoklad, že se 5G stane nejrychleji implementovanou generací mobilních sítí. Do konce roku 2026 tak bude prostřednictvím 5G připojeno 60 procent uživatelů mobilních zařízení po celém světě s tím, že počet 5G připojení dosáhne přibližně 3,5 miliardy.
Tempo přechodu na nový standard se ovšem výrazně liší dle globálních regionů. V Evropě je nástup 5G pomalejší a starý kontinent dále nabírá zpoždění oproti Číně, USA, Jižní Koreji, Japonsku a oblasti Perského zálivu, konkrétně zemím Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu (Gulf Cooperation Council).
Podle očekávání 5G překoná laťku miliardy aktivních připojení o dva roky dříve, než jak tomu bylo v případě sítě čtvrté generace. Mezi klíčové faktory patří raný přechod Číny na novou technologii či brzká dostupnost a cenová dosažitelnost komerčních přístrojů podporujících 5G. Ostatně již je v prodeji nebo bylo výrobci oznámeno více než 300 modelů 5G chytrých telefonů. Očekává se, že toto tempo si přechod na 5G udrží i v příštích letech, k čemuž přispěje stále se zvyšující důležitost konektivity v post-pandemické ekonomice.
Z celkového počtu 5G připojení v roce 2026 bude podle předpokladů největší část připadat na severovýchodní Asii, v absolutních číslech odhadem 1,4 miliardy připojení. Nejvyšší penetraci novým standardem však analytici očekávají na severoamerických trzích a v zemích GCC, konkrétně 84 respektive 73 procent ze všech připojení v daném regionu.
Fredrik Jejdling, výkonný viceprezident a vedoucí oddělení pro sítě ve společnosti Ericsson, k tomu říká: „Výroční dvacátý Ericsson Mobility Report ukazuje, že se posouváme do druhé fáze přechodu na 5G, kdy vidíme zvyšující se tempo spouštění nových 5G sítí a rozšiřování penetrace signálem 5G na trzích, jako je čínský, jihokorejský či americký. Nyní je čas pro implementaci pokročilých případů uplatnění, která naplní přísliby této nové technologie. Firmy i jednotlivci se navíc připravují na svět po pandemii, ve kterém bude hrát digitalizace založená na 5G stěžejní roli.“
Chytré telefony a video tlačí objem mobilních dat
Objem mobilních dat neustále roste – celosvětově přesáhl s koncem roku 2020 hodnotu 49 exabajtů za měsíc, a to bez započtení datového přenosu sítěmi Fixed Wireless Access (FWA). Jeden exabajt (EB) přitom obsahuje 1 000 000 000 (1 miliardu) gigabajtů (GB). Do roku 2026 se objem mobilních dat podle očekávání zpětinásobí na 237 EB měsíčně. Chytré telefony, přes které dnes proteče 95 procent mobilních dat, jsou navíc v tomto ohledu čím dál náročnější. Celosvětový průměr využití mobilních dat dnes přesahuje 10 GB na přístroj za měsíc, do konce roku 2026 však má tato hodnota dosáhnout 35 GB za měsíc.
Poskytovatelé komunikačních služeb založených na 5G jsou v čele uplatnění Fixed Wireless Access
Pandemie COVID-19 urychluje digitalizaci a tím také zvyšuje důležitost i nutnost spolehlivé širokopásmové konektivity. Podle nejnovějšího Ericsson Mobility Report bezmála devět z deseti poskytovatelů telekomunikačních služeb, kteří již spustili 5G přenos, zároveň nabízí připojení FWA ve standardu 5G a/nebo 4G, a to i na trzích s vysokou penetrací optického připojení. To je předpokladem dalšího zvyšování objemu dat přenášených prostřednictvím FWA, který se podle studie do pěti let znásobí sedmkrát na 64 EB.
IoT přichází
Rozšíření technologie internetu věcí (IoT) běžícího přes sítě NB-IoT a Cat-M se podle předpokladů analytiků Ericssonu v průběhu letošního roku zvýší o bezmála 80 procent a dosáhne počtu téměř 330 milionů připojení. V roce 2026 na těchto dvou technologiích může běžet 46 procent všech mobilních IoT připojení.
5G v Zálivu
Studie Ericssonu také obsahuje překvapivá data z trhů zemí GCC, jejichž vlády štědře podporují technologické inovace, stejně jako přechod na 5G. V roce 2019 patřily tyto země mezi první na světě, které spustily komerční 5G služby. Podle předpokladů bude v této šestici zemí v roce 2026 fungovat 62 milionů připojení 5G, což bude představovat druhou nejvyšší penetraci 5G signálem globálně.
Letošní vydání Ericsson Mobility Report obsahuje také čtyři následující články:
- Strategie T-Mobile založená na využití více pásem
- Firmy budují 5G na základě Wireless WAN
- Umělá inteligence zlepšuje služby zákazníkům v komplexním světě 5G
- Plánování pokrytí uvnitř budov: Od návrhů „od oka“ po statistiku a AI