I když je brigáda považována spíše za krátkodobou formu přivýdělku, vyplatí se dát si záležet, abyste se u zaměstnavatele dobře zapsali. Nejen kvůli případným referencím, ale i dalším pracovním možnostem. Zejména pokud jste se dostali do firmy, kde byste rádi zůstali déle než pár týdnů. Když se osvědčíte, může se z práce na dohodu později vyklubat stálé zaměstnání.
„Zaměstnavatelé hledají brigádníky na výpomoc, a proto od nich očekávají rychlé zaučení, spolehlivost a pracovní nasazení. Ale pokud ukážete profesionalitu, ochotu učit se a aktivní přístup, může brigáda přerůst v dlouhodobý pracovní poměr. Případně vám může přinést kvalitní referenci, která může pomoci k získání vysněného pracovního místa u tohoto či jiného zaměstnavatele,“ říká Tomáš Pavlíček z Prace.cz.
5 věcí, které se vyplatí
Dodržování pracovní doby
I když zaměstnavatel netrvá na pečlivé evidenci docházky, nezneužívejte toho a choďte včas. Jak říká francouzské přísloví, dochvilnost je výsadou králů a povinností všech řádných lidí. Potřebujete odejít z práce dřív? Neodcházejte bez dovolení. Místo toho se zkuste s nadřízeným domluvit, že si chybějící dobu napracujete. Myslete na nepříjemnosti, které by vás čekaly, kdyby by vás šéf nenašel v pracovní době na pracovišti.
Ochota učit se
„Účastněte se všech školení, nejen těch vstupních. I kdybyste podobné vzdělávací akce v minulosti absolvovali vícekrát, ve vlastním zájmu dávejte při výkladu pozor. Zvlášť když jde o častá školení o bezpečnosti práce a ochraně zdraví. Firmy mohou mít na stejných pozicích odlišné postupy práce vyžadující jiný přístup,“ upozorňuje Tomáš Pavlíček z Prace.cz.
Účast na školeních a kurzech, i těch, které se mohou zdát zbytečné nebo opakované, vám přináší nejen novou znalost, ale také ukazuje vaši proaktivitu a ochotu se neustále zlepšovat. Firmy se vyvíjejí, mění se jejich procesy, technologické nástroje, ale i bezpečnostní normy. To vše může vyžadovat nový přístup nebo jiné dovednosti, které vám školení mohou pomoci osvojit. I když máte zkušenosti a nějaké postupy vám přijdou známé, buďte otevření novým informacím a nápadům.
Dodržování předpisů
„Pokud obdržíte ochranné oblečení a pracovní prostředky, dostali jste je proto, abyste je používali. I kdybyste jako jediní ze směny nosili ochranné rukavice a ostatní to nedodržovali, nedělejte stejnou chybu jako oni. Riskovat vlastní zdraví jen proto, abyste vypadali jako hrdina, kterému se nemůže nic stát, by se vám mohlo vymstít,“ doporučuje Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.
Chtějí po vás, abyste řídili auto? Pamatujte, že i když máte řidičák, v pracovní době můžete za volant sednout pouze po absolvování povinného školení řidičů.
Aktivní přístup
Pokud něčemu nerozumíte nebo vám něco není jasné, nebojte se zeptat. Nečekejte, až chyby vyjdou najevo, ale buďte proaktivní a ujistěte se, že máte všechny potřebné informace. Ptejte se i opakovaně, pokud to situace vyžaduje – vaši kolegové nebo nadřízení to ocení, protože ukazujete zájem o svou práci a snahu dělat ji co nejlépe. Je také důležité, abyste se nebáli přiznat, že něčemu nerozumíte nebo že máte pochybnosti. Mnozí lidé se bojí zeptat, protože mají strach, že budou vypadat nekompetentně, ale ve skutečnosti je mnohem horší pokračovat s nepochopením a riskovat chyby, které by mohly mít vážnější důsledky.
Ideálně si odpovědi na otázky, které vám byly poskytnuty, zapisujte, abyste se k nim mohli v budoucnu vrátit. Tím si ušetříte čas a nebudete se muset znovu ptát na stejné věci. V dlouhodobém horizontu to nejen zlepší vaši výkonnost, ale i vaši důvěru ve vlastní schopnosti
Přiměřená zpětná vazba
„Už jste podobnou práci dělali a k tomu, jak se postupuje zde, máte výhrady? S návrhy na zlepšení počkejte aspoň pár týdnů, dokud do pracovního procesu lépe neproniknete. Pokud i poté usoudíte, že víte, co zlepšit, domluvte si schůzku s nadřízeným. Ideálně začněte tím, co se vám v práci líbí. S případnou kritikou je totiž taktické začít až po pochvale,“ doporučuje Tomáš Pavlíček z Prace.cz.